Reklama

Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie

emes
Edycja łódzka 41/2003

Najważniejszym wydarzeniem w krótkiej historii Akcji Katolickiej, działającej w archidiecezji łódzkiej od 1996 r., był I Kongres, który odbył się w dniach 20 października - 24 listopada 2002 r. Uroczysta inauguracja, obchody kongresowe w parafiach, gdzie działają Parafialne Oddziały, oraz zamknięcie Kongresu w niedzielę Chrystusa Króla wyznaczyły kierunek pracy stowarzyszenia na najbliższe lata i pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Materialną pamiątką I Kongresu są wydane staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej materiały kongresowe, których tytuł stanowi hasło I Kongresu „Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie”. Obszerna dokumentacja, którą otwiera list pasterski abp. Władysława Ziółka przed rozpoczęciem Kongresu, zawiera szczegółowy program uroczystości kongresowych w wymiarze ogólnodiecezjalnym oraz w poszczególnych parafiach. Wskazania i pouczenia naszego Arcypasterza, wyznaczające konkretne zadania Stowarzyszeniu, referaty odnoszące się bezpośrednio do działalności Akcji Katolickiej, wygłoszone przez byłego asystenta krajowego - bp. Piotra Jareckiego oraz prezesa Zarządu Krajowego Jana Stefanka, a także homilie stanowią wyborny materiał do lektury i refleksji dla wszystkich, którym leży na sercu aktywna obecność katolików świeckich w Kościele łódzkim.
Na szczególną uwagę zasługują referaty odnoszące się do parafii, która stanowi przecież podstawową wspólnotę religijną. Ks. dr Kazimierz Święs z KUL-u omówił problem wspólnotowego wymiaru religijności, podkreślając, że „potrzeby w zakresie życia religijnego wymagają nie tylko spotkań w anonimowej masie ludzi uczęszczających w niedzielę na Mszę św., ale przede wszystkim bardziej wyspecjalizowanych wspólnot wiary, modlitwy, miłości braterskiej, przyjaźni i pomocy wzajemnej. Aby skutecznie podjąć te wyzwania, parafia nie może konserwować jedynie zdobyczy z przeszłości, ale odnawiać się adekwatnie do znaków czasu” (s. 63). Wspólnotowy charakter parafii w wymiarze wiary, liturgii i miłości przedstawił ks. dr Jarosław Pater. Odwołując się do nauczania soborowego i najnowszych dokumentów pastoralnych, uzasadnił, że budowanie parafii jako wspólnoty wynika z faktu, że Kościół jest wspólnotą Ludu Bożego. Dlatego „parafia, która nie ukazywałaby Kościoła jako widzialnej wspólnoty, traciłaby rację swego istnienia.(...) Stąd też podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest służba wspólnocie Kościoła, budowanie i rozwój wspólnot religijnych.
Niezwykle ważnym i interesującym dopełnieniem treści teologicznych materiałów kongresowych są świadectwa członków Akcji Katolickiej. Ukazują one, jak dziś w niełatwej sytuacji społecznej i religijnej katolicy świeccy w łączności ze swoimi duszpasterzami podejmują służbę Kościołowi, realizując w swoich parafiach dzieło Nowej Ewangelizacji.

Materiały z I Kongresu Akcji Katolickiej są do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej i Biurze Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej (ul. ks. I. Skorupki 3, pok. 6)

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem