Reklama

Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie

emes
Edycja łódzka 41/2003

Najważniejszym wydarzeniem w krótkiej historii Akcji Katolickiej, działającej w archidiecezji łódzkiej od 1996 r., był I Kongres, który odbył się w dniach 20 października - 24 listopada 2002 r. Uroczysta inauguracja, obchody kongresowe w parafiach, gdzie działają Parafialne Oddziały, oraz zamknięcie Kongresu w niedzielę Chrystusa Króla wyznaczyły kierunek pracy stowarzyszenia na najbliższe lata i pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Materialną pamiątką I Kongresu są wydane staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej materiały kongresowe, których tytuł stanowi hasło I Kongresu „Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie”. Obszerna dokumentacja, którą otwiera list pasterski abp. Władysława Ziółka przed rozpoczęciem Kongresu, zawiera szczegółowy program uroczystości kongresowych w wymiarze ogólnodiecezjalnym oraz w poszczególnych parafiach. Wskazania i pouczenia naszego Arcypasterza, wyznaczające konkretne zadania Stowarzyszeniu, referaty odnoszące się bezpośrednio do działalności Akcji Katolickiej, wygłoszone przez byłego asystenta krajowego - bp. Piotra Jareckiego oraz prezesa Zarządu Krajowego Jana Stefanka, a także homilie stanowią wyborny materiał do lektury i refleksji dla wszystkich, którym leży na sercu aktywna obecność katolików świeckich w Kościele łódzkim.
Na szczególną uwagę zasługują referaty odnoszące się do parafii, która stanowi przecież podstawową wspólnotę religijną. Ks. dr Kazimierz Święs z KUL-u omówił problem wspólnotowego wymiaru religijności, podkreślając, że „potrzeby w zakresie życia religijnego wymagają nie tylko spotkań w anonimowej masie ludzi uczęszczających w niedzielę na Mszę św., ale przede wszystkim bardziej wyspecjalizowanych wspólnot wiary, modlitwy, miłości braterskiej, przyjaźni i pomocy wzajemnej. Aby skutecznie podjąć te wyzwania, parafia nie może konserwować jedynie zdobyczy z przeszłości, ale odnawiać się adekwatnie do znaków czasu” (s. 63). Wspólnotowy charakter parafii w wymiarze wiary, liturgii i miłości przedstawił ks. dr Jarosław Pater. Odwołując się do nauczania soborowego i najnowszych dokumentów pastoralnych, uzasadnił, że budowanie parafii jako wspólnoty wynika z faktu, że Kościół jest wspólnotą Ludu Bożego. Dlatego „parafia, która nie ukazywałaby Kościoła jako widzialnej wspólnoty, traciłaby rację swego istnienia.(...) Stąd też podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest służba wspólnocie Kościoła, budowanie i rozwój wspólnot religijnych.
Niezwykle ważnym i interesującym dopełnieniem treści teologicznych materiałów kongresowych są świadectwa członków Akcji Katolickiej. Ukazują one, jak dziś w niełatwej sytuacji społecznej i religijnej katolicy świeccy w łączności ze swoimi duszpasterzami podejmują służbę Kościołowi, realizując w swoich parafiach dzieło Nowej Ewangelizacji.

Materiały z I Kongresu Akcji Katolickiej są do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej i Biurze Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej (ul. ks. I. Skorupki 3, pok. 6)

Reklama

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chodząca boso św Jadwiga Śląska

2019-10-16 14:14

wikipedia.org

Święta Jadwiga Śląska to święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meranii, fundatorka kościołów i klasztorów.

Jędrzej Rams

Według podań Jadwiga była osobą posiadającą cechę wielkiej skromności, a jednocześnie bardzo zaangażowaną w swoje działanie. Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

Urodziła się i wychowała w zamku Andechs w Bawarii, jako córka Bertolda VI von Andechs i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów. Miała czterech braci, w tym Eckberta, biskupa Bambergu[5] oraz trzy siostry, w tym Agnieszkę (żonę Filipa II Augusta) i Gertrudę (żonę króla węgierskiego Andrzeja II i matkę św. Elżbiety Węgierskiej)[6]. Trzecia z jej sióstr była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga, dokąd Jadwiga została wysłana w młodym wieku, gdzie zdobyła wykształcenie[7][8].

W wieku 12 lat została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Uroczystość ślubna odbyła się najprawdopodobniej w rodzinnym zamku Andechs[d][3]. W 1202 roku Henryk został księciem całego Śląska, a w 1233 został księciem Wielkopolski. W 1229 roku Henryk w wyniku wojny z Mazowszem o ziemię krakowską dostał się do niewoli. Z pomocą przybyła mu Jadwiga. W wyniku rozmów z Konradem Mazowieckim Henrykowi zwrócono wolność w zamian za zrzeczenie się roszczeń do Małopolski[2]. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

Oboje z Henrykiem I byli ludźmi bardzo religijnymi, w 1209 roku złożyli śluby czystości, dbali o rozwój Kościoła i byli fundatorami wielu kościołów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Prowadziła też działalność dobroczynną, starała się o pomoc chorym i ubogim – zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy.

Po śmierci męża w 1238 zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jej córkę Gertrudę. Wkrótce zaangażowała się w ożywienie życia religijnego Śląska, sprowadzając do tamtejszych kościołów duchownych z Niemiec. Wspierała też sprowadzanie niemieckich osadników na słabo zaludnione rejony wówczas zachodniej części Śląska, wspierając tym samym rozwój rolnictwa.

W czasie najazdu tatarskiego w 1241, Jadwiga Śląska schroniła się na zamku w Krośnie Odrzańskim. Od wielu lat w tym właśnie mieście w województwie lubuskim, organizowany jest turniej rycerski „O Pierścień Księżnej Jadwigi” (zwykle we wrześniu), a także wydarzenie muzyczne pod nazwą Festiwal Jadwigensis (zwykle w październiku). Organizatorem obydwu jest Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim.

Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem