Reklama

Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie

Najważniejszym wydarzeniem w krótkiej historii Akcji Katolickiej, działającej w archidiecezji łódzkiej od 1996 r., był I Kongres, który odbył się w dniach 20 października - 24 listopada 2002 r. Uroczysta inauguracja, obchody kongresowe w parafiach, gdzie działają Parafialne Oddziały, oraz zamknięcie Kongresu w niedzielę Chrystusa Króla wyznaczyły kierunek pracy stowarzyszenia na najbliższe lata i pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Materialną pamiątką I Kongresu są wydane staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej materiały kongresowe, których tytuł stanowi hasło I Kongresu „Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie”. Obszerna dokumentacja, którą otwiera list pasterski abp. Władysława Ziółka przed rozpoczęciem Kongresu, zawiera szczegółowy program uroczystości kongresowych w wymiarze ogólnodiecezjalnym oraz w poszczególnych parafiach. Wskazania i pouczenia naszego Arcypasterza, wyznaczające konkretne zadania Stowarzyszeniu, referaty odnoszące się bezpośrednio do działalności Akcji Katolickiej, wygłoszone przez byłego asystenta krajowego - bp. Piotra Jareckiego oraz prezesa Zarządu Krajowego Jana Stefanka, a także homilie stanowią wyborny materiał do lektury i refleksji dla wszystkich, którym leży na sercu aktywna obecność katolików świeckich w Kościele łódzkim.
Na szczególną uwagę zasługują referaty odnoszące się do parafii, która stanowi przecież podstawową wspólnotę religijną. Ks. dr Kazimierz Święs z KUL-u omówił problem wspólnotowego wymiaru religijności, podkreślając, że „potrzeby w zakresie życia religijnego wymagają nie tylko spotkań w anonimowej masie ludzi uczęszczających w niedzielę na Mszę św., ale przede wszystkim bardziej wyspecjalizowanych wspólnot wiary, modlitwy, miłości braterskiej, przyjaźni i pomocy wzajemnej. Aby skutecznie podjąć te wyzwania, parafia nie może konserwować jedynie zdobyczy z przeszłości, ale odnawiać się adekwatnie do znaków czasu” (s. 63). Wspólnotowy charakter parafii w wymiarze wiary, liturgii i miłości przedstawił ks. dr Jarosław Pater. Odwołując się do nauczania soborowego i najnowszych dokumentów pastoralnych, uzasadnił, że budowanie parafii jako wspólnoty wynika z faktu, że Kościół jest wspólnotą Ludu Bożego. Dlatego „parafia, która nie ukazywałaby Kościoła jako widzialnej wspólnoty, traciłaby rację swego istnienia.(...) Stąd też podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest służba wspólnocie Kościoła, budowanie i rozwój wspólnot religijnych.
Niezwykle ważnym i interesującym dopełnieniem treści teologicznych materiałów kongresowych są świadectwa członków Akcji Katolickiej. Ukazują one, jak dziś w niełatwej sytuacji społecznej i religijnej katolicy świeccy w łączności ze swoimi duszpasterzami podejmują służbę Kościołowi, realizując w swoich parafiach dzieło Nowej Ewangelizacji.

Materiały z I Kongresu Akcji Katolickiej są do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej i Biurze Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej (ul. ks. I. Skorupki 3, pok. 6)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na zaproszenie pary młodej i odwiedził ich na ślubie

2020-06-06 21:56

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

przydent.pl

Niespodzianka dla Młodej Pary z Podkarpacia, która kilka godzin wcześniej wystosowała zaproszenie przez Twitter

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niedziela Trójcy Świętej skłania do fascynacji Bożym pięknem

2020-06-07 12:19

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Życie chrześcijańskie to spotkanie z Bogiem – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, w niedzielę Trójcy Świętej, 7 czerwca. Wskazał, że dzisiejsza uroczystość Trójcy Przenajświętszej zachęca nas do „zafascynowania się Bożym pięknem”.

Ojciec Święty zauważył na wstępie, że uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ukazuje tajemnicę miłości Boga do świata. Ten świat jest grzeszny, a mimo to umiłowany przez Boga. „Bóg kocha każdego z nas, nawet kiedy popełniamy błędy i oddalamy się od Niego. Bóg Ojciec tak bardzo miłuje świat, że aby go zbawić, daje to, co ma najcenniejszego: swojego jedynego Syna, który oddaje swe życie za ludzi, zmartwychwstaje, powraca do Ojca i wraz z Nim posyła Ducha Świętego. Trójca Święta jest więc Miłością, całkowicie w służbie świata, który chce zbawić i stworzyć na nowo” – stwierdził Franciszek.

Papież podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość zachęca nas do ponownego zafascynowania się Bożym pięknem; niewyczerpanym pięknem, dobrocią i prawdą. Ale także pięknem pokornym, bliskim, które stało się ciałem, aby wejść w nasze życie, w nasze dzieje, aby każdy mężczyzna i każda kobieta mogli się z Nim spotkać i mieć życie wieczne. A wiarą jest przyjęcie Boga-Miłości, który daje siebie w Chrystusie, pozwolenie się Jemu spotkać i zaufać Mu”.

Ojciec Święty wskazał, że „wiarę przeżywamy w sakramentach i dzięki nim możemy trwać w nieustannej relacji z Osobami Bożymi, jesteśmy pobudzani do dawania świadectwa miłości ewangelicznej, jesteśmy podtrzymywani w usiłowaniach, by żyć w jedności i pokoju, tak aby wszystko było na chwałę Trójcy Przenajświętszej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję