Reklama

Polska

Parlamentarzyści z pielgrzymką na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

parlament

Krzysztof Świertok

Do wierności zasadom prawa naturalnego i walki z relatywizmem kulturowym wezwał na Jasnej Górze parlamentarzystów abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w ramach 27. pielgrzymki posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawidłowo ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu popierać w głosowaniu takiego programu politycznego czy też pojedynczej ustawy, w których podstawowe treści wiary i moralności chrześcijańskiej byłyby obalone przez sformułowania alternatywne czy przeciwne tymże treściom – zauważył w kazaniu abp Depo.

Reklama

Za Janem Pawłem II podkreślił, że „dostrzegamy dziś relatywizm kulturowy, którego oczywistym przejawem jest teoretyczne ujecie i obrona etycznego pluralizmu”. Jak stwierdził kaznodzieja „sankcjonuje on obalenie i rozkład rozumu oraz zasad naturalnego prawa wypisanego w sercu i naturze ludzkiej, wskazującego na Boga”.

W wyniku tej tendencji niestety głosi się publicznie, że taki pluralizm etyczny jest warunkiem demokracji – podkreślił metropolita częstochowski.

Krzysztof Świertok

Dodał, że „jednocześnie w imię fałszywie pojmowanej tolerancji żąda się od znacznej części obywateli, także katolików, aby zrezygnowali z wnoszenia do życia społeczno - politycznego swoich krajów, tego co jest zgodne z koncepcją ludzkiej osoby i z oceną wspólnego dobra”.

Reklama

Abp Depo przypomniał, że w państwie prawa winna być gwarantowana ochrona i rozwój życia rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie między mężczyzną a niewiastą.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest sprawa zapewnienia wolności w wychowywaniu własnych dzieci i ochrony nieletnich przed współczesnymi formami niewolnictwa – mówił kaznodzieja.

Słowami św. Jana Pawła II abp Depo modlił się, by „Maryja powiedziała swemu Synowi o naszym trudnym polskim dziś”.

Wcześniej, witając parlamentarzystów, podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk mówił, że posłowie modlą się tam co roku w intencji ojczyzny, „aby Polska była krajem, w którym szanuje się tożsamość narodową”. Zdaniem o. Gwioździka, aby Polska była silna „musi być zjednoczona wokół tych wartości, które od 1050-lecia chrztu Polski kształtują ducha naszego narodu, a które pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze chwile”.

Jako parlamentarzyści musicie pamiętać o tym, że zostaliście wybrani z woli Bożej przez naród i postawieni na świeczniku w domu, którym jest nasza ojczyzna. To jest dar i jednocześnie zobowiązanie być praworządnymi i prawowiernymi, by w życiu posługiwać się prawem Bożym — podkreślił podprzeor.

W modlitwie do Matki Bożej o. Gwioździk prosił, by wypraszała parlamentarzystom łaski, „aby poprzez mądre i roztropne decyzje budować wspólnotę pomiędzy różnymi środowiskami i grupami społecznymi”.

Polska potrzebuje parlamentarzystów, którzy ofiarnie, rzetelnie i z oddaniem zaopiekują się o to, aby polskie rodziny były silne, zaopiekują się najsłabszymi, chorymi i odrzuconymi; abyście poprzez wrażliwość serca zawsze wsłuchiwali się w głos społeczeństwa i nie pozostawali na niego obojętni — zaapelował zakonnik.

Jak podkreślają parlamentarzyści, pielgrzymka na Jasną Górę to bardzo ważne wydarzenie nie tylko w życiu indywidualnym, ale i społecznym.

Senator Ryszard Majer stwierdził, że wspólna modlitwa parlamentarzystów to publiczne pokazanie, że „jesteśmy w Kościele i że Kościół katolicki w Polsce ma swoje miejsce w przestrzeni publicznej”.

Kościoła nie można spychać, nie można go ograniczać, Kościołowi wolno się wypowiadać. Kościół reprezentuje katolików i my również manifestujemy swoje przywiązanie do Kościoła i do wiary w tym miejscu – powiedział senator.

Oprócz świadectwa wiary ta pielgrzymka jest także czymś niepowtarzalnym w skali Polski a nawet świata — dodał poseł Szymon Giżyński.

To spotkanie, które prawdopodobnie nie może się odbyć w żadnym innym zakątku Polski, tym bardziej świata. To spotkanie wiary i patriotyzmu, katolicyzmu i polskiej tożsamości narodowej, takim jedynym miejscem dla Polaka najbardziej wyjątkowym i najświętszym jest Jasna Góra – powiedział poseł RP.

Senator Dorota Czudowska podkreśla z kolei, że Jasna Góra uczy perspektywicznego myślenia.

W polityce trzeba się stawiać najpierw na stanowisku tego, który musi wykarczować pole, potem je zaorać, potem zasiać i cieszyć się z tego, że ktoś będzie zbierał z tego owoce, niekoniecznie my. Perspektywiczne myślenie. Częstochowa nas tego uczy, trwa wiecznie. Przemijają parlamenty, prezydenci, dzisiaj się jest posłem, jutro nie, a Jasna Góra trwa i Matka Boża na nas tu czeka – zauważyła pani senator.

Poseł Tomasz Jaskóła z Częstochowy podkreślił, że warto korzystać z przykładu wielkich poprzedników, którzy swoją posługę na rzecz narodu i ojczyzny powierzali Jasnogórskiej Pani.

To nas nobilituje, że my tutaj przyjeżdżamy a nie odwrotnie. Jesteśmy tutaj takimi samymi pielgrzymami jak inni. Szkoda, że przybywa tutaj tylko ok. 60-80 parlamentarzystów. Każdy powinien pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej – zauważył poseł RP.

Na program pielgrzymki parlamentarzystów obok Mszy św. złożyła się także konferencja, którą w kaplicy różańcowej wygłosił ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.

Tegoroczną pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, z udziałem kilkunastu posłów, zorganizowane przez sejmową wspólnotę dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspólnota działa przy polskim Sejmie już od ponad 10 lat organizując przede wszystkim adorację Najświętszego Sakramentu.

Poseł Ewa Malik wyjaśniła, że nie chodzi o samą intronizację Chrystusa na króla, „bo On jest już królem i nie musimy nakładać mu na nowo publicznie korony”.

Chodzi o to, by każdy człowiek, każdy Polak, poczynając od głowy państwa, rządu, zadbał o to, by wierność Chrystusowi była także wewnętrznym osobistym zadaniem a także zadaniem, które przełoży się na wszystkie sprawy Polski – powiedziała.

Parlamentarzyści uczestniczyli w konferencjach i spotkali się z bp Andrzejem Czają z Opola, który jest przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych.

2016-02-03 07:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx: przed nowym Parlamentem Europejskim stoją ważne zadania

[ TEMATY ]

parlament

Iwona Sztajner

Przed nowo wybranym Parlamentem Europejskim stoją ważne zadania - uważa kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) podkreślił, że zdecydowana większość obywateli, którzy głosowali w zakończonych 25 maja wyborach, opowiedziała się za kandydatami proeuropejskimi. Pozwoli to w najbliższych latach Parlamentowi kontynuować pracę na rzecz wspólnego dobra wszystkich Europejczyków.

W opublikowanym 27 maja oświadczeniu niemiecki hierarcha wyraził zaniepokojenie znaczącym wzrostem poparcia dla partii odrzucających projekt integracji europejskiej. W takich państwach jak Francja, Dania i Wielka Brytania zdobyły one nawet największą liczbę głosów. - Niektóre z tych partii są nie tylko populistyczne, ale też nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Takie stanowisko jest nie przyjęcia dla chrześcijan i stanowi zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów naszego kontynentu - stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję