Reklama

75-lecie konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski w Krośnie-Polance

Kościół stale buduje się duchowo jako Ciało Chrystusa (Jan Paweł II)

Władysław Sitek, były parafianin
Edycja przemyska 41/2003

Jeśli Bóg pozwoli to 21 października 2003 r. będziemy obchodzić uroczystość 75-lecia konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski w Krośnie-Polance, której dokonał ówczesny biskup przemyski Anatol Nowak 21 października 1928 r. Pierwsze wiadomości o Polance, która dzisiaj jest dzielnicą Krosna, pojawiają się w średniowieczu, w 1399 r. Występuje w źródłach pisanych Dzierżko z Polanki. W latach 1429-35 właścicielem wsi był Mleczko z Jedlicza, a w latach 1496-1536 Mikołaj z Żarnowca. W 1581 r. Polanka była własnością Stanisława Mackowskiego, zamieszkiwało w niej 21 rodzin: 5 rodzin kmieci, 8 zagrodników, 6 komorników i 2 rodziny chałupników.
W następnych latach wieś przechodziła na własność różnych rodów, by w XIX w. stać się własnością rodu Trzecieskich, którzy wsławili się tym, że Tytus Trzecieski wraz z Ignacym Łukasiewiczem i Karolem Klobassą uruchomili w 1854 r. pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna, a w 1861 r. wybudował w Polance destylarnię naftową. Z rodziną Trzecieskich jest związany poeta Wincenty Pol, który wielokrotnie przebywał w ich dworze w Polance i tutaj tworzył swoje wiersze. W 1887 r. Adam Trzecieski sprzedał Polankę Wiktorowi Klobassie-Zrencinckiemu. Polanka w tym czasie zajmowała obszar 2,9 km 2 powierzchni, liczyła 120 domów i 639 mieszkańców. W 1934 r. liczyła już 1362 mieszkańców. Przed 1863 r. powstała w Polance szkoła podstawowa, a w 1899 r. podjęto budowę budynku murowanego szkoły. Mieszkańcy Polanki byli dość zamożni, rozwijał się przemysł naftowy, działała cegielnia i fabryka wyrobów gliniastych „Karol”, rozwijał się przemysł szklarski, dając ludziom pracę i względny dobrobyt.
Od wieków wieś Polanka należała do parafii Jedlicze. Dość duża odległość nie sprzyjała odbywaniu praktyk religijnych. Właściciele Polanki wybudowali więc malutką kaplicę w parku dworskim, gdzie kilka razy w roku odprawiano nabożeństwa. Nie zaspokajała ona jednak potrzeb duchowych mieszkańców, którzy razem z mieszkańcami gminy Turaszówka wystąpili z prośbą o utworzenie samodzielnej parafii w Polance do ówczesnego biskupa przemyskiego Anatola Nowaka, za zgodą i z poparciem proboszcza Jedlicza. 5 lutego 1927 r. biskup Anatol Nowak wydał dekret erekcyjny powołujący samodzielną placówkę duszpasterską w Polance, jako filię parafii Jedlicze, przydzielając ją do dekanatu jasielskiego. Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został wikariusz krośnieński ks. Stanisław Decowski, na którego spadł obowiązek budowy kościoła. W 1927 r., natychmiast po utworzeniu parafii, przystąpiono do budowy świątyni. Dużą pomoc okazał dyrektor firmy naftowej „Małopolska” Wiktor Hłasko oraz miejscowa ludność. Budowa kościoła trwała rok. Kościół został zbudowany według projektu profesora Politechniki Lwowskiej Mariana Osińskiego w stylu staropolskiego budownictwa drewnianego, gontykowego. Od 1975 r. kościół jest systematycznie remontowany i odnawiany i jest dziś pięknym obiektem sakralnym, dobrze świadcząc o jego gospodarzu - ks. dziekanie T. Buchowskim i mieszkańcach parafii Krosno-Polanka. Pierwszy proboszcz, ks. Stanisław Decowski, budowniczy kościoła pasterzował w parafii do 1949 r. Kolejnym proboszczem był w latach 1949-74 ks. Franciszek Kojder, a od 1974 r. do czasów dzisiejszych jest nim ks. prałat Tadeusz Buchowski - dziekan dekanatu Krosno I. Od początku istnienia parafii do czasów dzisiejszych pełniło tu posługę duszpasterską 31 księży wikariuszy i rezydentów. W latach 1974-79 wikariuszem parafii był ks. Edward Białogłowski, obecny biskup sufragan rzeszowski, który zawsze, kiedy tylko może uczestniczy w uroczystościach i nabożeństwach parafialnych. W czasie 75-lecia istnienia parafii zostali powołani przez Najwyższego Kapłana do stanu duchownego z parafii kapłani: śp. Tadeusz Wojciechowski, Cecylian Niezgoda OFM Conv., Stanisław Głowiński CSMA, śp. Tadeusz Stawiarski CSMA, Mariusz Kilar i Jerzy Gałążka oraz siostry zakonne: Renata Nowak CSSMA, Katarzyna Wodecka CSSMA i Stanisława Nowak CSSF. W 1984 r. przybyły do parafii siostry Felicjanki, które prowadzą katechizację wśród dzieci i młodzieży oraz wykonują prace kościelne. Siostry zamieszkują w budynku atachetyczno-mieszkalnym zbudowanym staraniem mieszkańców parafii i Księdza Proboszcza w latach 1982-84, poświęconego przez bp Ignacego Tokarczuka. W 1982 r. została wydzielona z parafii Polanka samodzielna parafia w Turaszówce, której proboszczem został ks. Julian Bieleń, były wikariusz w Polance.
Patrząc dzisiaj na piękny kościół Najświętszej Maryi Panny, jego obejście, dom sióstr Felicjanek, wikarówkę, zadbany cmentarz - dostrzegamy ogrom pracy jaka dokonała się w ciągu 75-lecia istnienia parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krośnie-Polance. Widać piękną i owocną pracę tamtejszych duszpasterzy w kierowaniu parafią oraz w pracy duszpasterskiej. Widać również ofiarność i pracę mieszkańców parafii.
W dniach 16-17 września 2003 r. w parafii odbyło się nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w ramach peregrynacji po archidiecezji przemyskiej. Była to szczególna okazja do modlitwy i podziękowania Królowej Polski!

100-lecie Powstań Śląskich

2019-08-16 15:02

prezydent.pl

Drugiego dnia wizyty w Katowicach Prezydent uczestniczy w obchodach setnej rocznicy Powstań Śląskich.

Jakub Szymczuk/KPRP
Cmentarz rzymskokatolicki Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Złożenie wieńca na grobie Wojciecha Korfantego

– W imieniu całego narodu polskiego składam hołd wszystkim bohaterskim uczestnikom Powstań Śląskich. Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od macierzy byli zawsze wierni Polsce i polskości – mówił Andrzej Duda podczas XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Prezydent podkreślał, że Powstania Śląskie różniły się od poprzednich zrywów, gdyż, jak zauważył, „były walką nie tyle o wolną Polskę, bo ta już istniała, lecz o prawo przynależności do niej”.

Uroczystości czczące setną rocznicę Powstań Śląskich rozpoczęły się od oddania hołdu zasłużonym dla Śląska. Na katowickim cmentarzu Andrzej Duda złożył wieńce na grobach śp. Wojciecha Korfantego – przywódcy III powstania śląskiego, śp. Józefa Rymera – pierwszego wojewody śląskiego i śp. Konstantego Wolnego – pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego.

Następnie Prezydent uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich w Gmachu Sejmu Śląskiego. Tam też bierze udział w XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Obchody stulecia Powstań Śląskich połączone z Świętem Wojska Polskiego trwają od wczoraj w Katowicach. Prezydent w ramach uroczystości m.in. wręczył nominacje generalskie oraz przyjął defiladę „Wierni Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Hoser: rośnie liczba pielgrzymów w Medziugoriu

2019-08-17 16:52

ts / Medziugorie (KAI)

Do Medziugoria w Bośni i Hercegowinie przybywa coraz więcej pielgrzymów. Rocznie docierają tu nawet trzy miliony pielgrzymów, większość w okresie letnim. Mówi o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR abp Henryk Hoser, którego papież Franciszek mianował specjalnym wizytatorem apostolskim parafii w Medziugoriu.

Artur Stelmasiak

Według polskiego arcybiskupa, większość pielgrzymów pochodzi z Włoch i Polski. Licznie nawiedzają to miejsce także mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i innych krajów bałkańskich. Tych wszystkich ludzi trzeba otoczyć opieką, co jest dużym wyzwaniem logistycznym, ale także duchowym. „Mamy do dyspozycji 16 kabin dla tłumaczy podczas nabożeństw i katechez”, poinformował abp Hoser. Jednocześnie zaznaczył, że osobiście jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w parafii Medziugorie.

Na początku sierpnia w Medziugoriu odbył się 10. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży z udziałem 50 tys. młodych ludzi z różnych krajów. Nowością był fakt, że dzięki zezwoleniu papieża z maja br., była możliwa obecność 14 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, w tym kilku z Watykanu. Ośmiodniowe spotkanie rozpoczęła 1 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem wikariusza Ojca Świętego dla Rzymu kard. Angelo De Donatisa, wraz z którym liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i kapłanów. Kard. De Donatis przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka. Jedną z katechez wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Kierowana przez niego rada jest odpowiedzialna m.in. za sprawy związane z miejscami pielgrzymkowymi.

W swoim przesłaniu do uczestników spotkania kard. Christoph Schönborn z Wiednia zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż „Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”.

Medziugorie jest celem licznych pielgrzymek od chwili pierwszych domniemanych objawień Maryjnych w 1981 r. Kard. Schönborn, który odwiedził to miejsce w 2010 r. przy okazji festiwalu młodzieży, w jednej z rozmów wskazał, że Maryja z Medziugoriu od samego początku – a więc na 10 lat przed wybuchem wojny w Jugosławii – czczona była przede wszystkim jako Królowa Pokoju. „W Medziugoriu stało się jasne, że pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania miedzy ludźmi” - stwierdził arcybiskup Wiednia. Zauważył zarazem, że w orędziach niewiele jest apeli moralnych, a raczej są to apele o nawrócenie serc, gdyż wówczas można wiele spraw uporządkować w oparciu o swój „ład serca”. „Być może powinniśmy w Kościele zainspirować się tą koncepcją Maryjną” - stwierdził kard. Schönborn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem