Reklama

75-lecie konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski w Krośnie-Polance

Kościół stale buduje się duchowo jako Ciało Chrystusa (Jan Paweł II)

Niedziela przemyska 41/2003

Jeśli Bóg pozwoli to 21 października 2003 r. będziemy obchodzić uroczystość 75-lecia konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski w Krośnie-Polance, której dokonał ówczesny biskup przemyski Anatol Nowak 21 października 1928 r. Pierwsze wiadomości o Polance, która dzisiaj jest dzielnicą Krosna, pojawiają się w średniowieczu, w 1399 r. Występuje w źródłach pisanych Dzierżko z Polanki. W latach 1429-35 właścicielem wsi był Mleczko z Jedlicza, a w latach 1496-1536 Mikołaj z Żarnowca. W 1581 r. Polanka była własnością Stanisława Mackowskiego, zamieszkiwało w niej 21 rodzin: 5 rodzin kmieci, 8 zagrodników, 6 komorników i 2 rodziny chałupników.
W następnych latach wieś przechodziła na własność różnych rodów, by w XIX w. stać się własnością rodu Trzecieskich, którzy wsławili się tym, że Tytus Trzecieski wraz z Ignacym Łukasiewiczem i Karolem Klobassą uruchomili w 1854 r. pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna, a w 1861 r. wybudował w Polance destylarnię naftową. Z rodziną Trzecieskich jest związany poeta Wincenty Pol, który wielokrotnie przebywał w ich dworze w Polance i tutaj tworzył swoje wiersze. W 1887 r. Adam Trzecieski sprzedał Polankę Wiktorowi Klobassie-Zrencinckiemu. Polanka w tym czasie zajmowała obszar 2,9 km 2 powierzchni, liczyła 120 domów i 639 mieszkańców. W 1934 r. liczyła już 1362 mieszkańców. Przed 1863 r. powstała w Polance szkoła podstawowa, a w 1899 r. podjęto budowę budynku murowanego szkoły. Mieszkańcy Polanki byli dość zamożni, rozwijał się przemysł naftowy, działała cegielnia i fabryka wyrobów gliniastych „Karol”, rozwijał się przemysł szklarski, dając ludziom pracę i względny dobrobyt.
Od wieków wieś Polanka należała do parafii Jedlicze. Dość duża odległość nie sprzyjała odbywaniu praktyk religijnych. Właściciele Polanki wybudowali więc malutką kaplicę w parku dworskim, gdzie kilka razy w roku odprawiano nabożeństwa. Nie zaspokajała ona jednak potrzeb duchowych mieszkańców, którzy razem z mieszkańcami gminy Turaszówka wystąpili z prośbą o utworzenie samodzielnej parafii w Polance do ówczesnego biskupa przemyskiego Anatola Nowaka, za zgodą i z poparciem proboszcza Jedlicza. 5 lutego 1927 r. biskup Anatol Nowak wydał dekret erekcyjny powołujący samodzielną placówkę duszpasterską w Polance, jako filię parafii Jedlicze, przydzielając ją do dekanatu jasielskiego. Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został wikariusz krośnieński ks. Stanisław Decowski, na którego spadł obowiązek budowy kościoła. W 1927 r., natychmiast po utworzeniu parafii, przystąpiono do budowy świątyni. Dużą pomoc okazał dyrektor firmy naftowej „Małopolska” Wiktor Hłasko oraz miejscowa ludność. Budowa kościoła trwała rok. Kościół został zbudowany według projektu profesora Politechniki Lwowskiej Mariana Osińskiego w stylu staropolskiego budownictwa drewnianego, gontykowego. Od 1975 r. kościół jest systematycznie remontowany i odnawiany i jest dziś pięknym obiektem sakralnym, dobrze świadcząc o jego gospodarzu - ks. dziekanie T. Buchowskim i mieszkańcach parafii Krosno-Polanka. Pierwszy proboszcz, ks. Stanisław Decowski, budowniczy kościoła pasterzował w parafii do 1949 r. Kolejnym proboszczem był w latach 1949-74 ks. Franciszek Kojder, a od 1974 r. do czasów dzisiejszych jest nim ks. prałat Tadeusz Buchowski - dziekan dekanatu Krosno I. Od początku istnienia parafii do czasów dzisiejszych pełniło tu posługę duszpasterską 31 księży wikariuszy i rezydentów. W latach 1974-79 wikariuszem parafii był ks. Edward Białogłowski, obecny biskup sufragan rzeszowski, który zawsze, kiedy tylko może uczestniczy w uroczystościach i nabożeństwach parafialnych. W czasie 75-lecia istnienia parafii zostali powołani przez Najwyższego Kapłana do stanu duchownego z parafii kapłani: śp. Tadeusz Wojciechowski, Cecylian Niezgoda OFM Conv., Stanisław Głowiński CSMA, śp. Tadeusz Stawiarski CSMA, Mariusz Kilar i Jerzy Gałążka oraz siostry zakonne: Renata Nowak CSSMA, Katarzyna Wodecka CSSMA i Stanisława Nowak CSSF. W 1984 r. przybyły do parafii siostry Felicjanki, które prowadzą katechizację wśród dzieci i młodzieży oraz wykonują prace kościelne. Siostry zamieszkują w budynku atachetyczno-mieszkalnym zbudowanym staraniem mieszkańców parafii i Księdza Proboszcza w latach 1982-84, poświęconego przez bp Ignacego Tokarczuka. W 1982 r. została wydzielona z parafii Polanka samodzielna parafia w Turaszówce, której proboszczem został ks. Julian Bieleń, były wikariusz w Polance.
Patrząc dzisiaj na piękny kościół Najświętszej Maryi Panny, jego obejście, dom sióstr Felicjanek, wikarówkę, zadbany cmentarz - dostrzegamy ogrom pracy jaka dokonała się w ciągu 75-lecia istnienia parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krośnie-Polance. Widać piękną i owocną pracę tamtejszych duszpasterzy w kierowaniu parafią oraz w pracy duszpasterskiej. Widać również ofiarność i pracę mieszkańców parafii.
W dniach 16-17 września 2003 r. w parafii odbyło się nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w ramach peregrynacji po archidiecezji przemyskiej. Była to szczególna okazja do modlitwy i podziękowania Królowej Polski!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w Polsce tematem niewygodnym

2020-02-13 09:34

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Pawlukiewicz

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube

Temat Pana Boga jest dzisiaj w Polsce tematem niewygodnym, a czasem nawet zabronionym. O wszystkim się w domu czy w pracy mówi: o papieżu, o proboszczu, o Kościele, a o Bogu jakoś niezręcznie. Nie umiem tego zrozumieć. Dlaczego tak łatwo jest rozmawiać o aktorach, piosenkarzach, politykach, a tak trudno o Jezusie?

Kiedy się mówi o Jezusie, trzeba się otworzyć, a ludzie boją się otwarcia. Księży też to dotyczy, co szczególnie widać podczas kazań. Tak bardzo boją się pokazania swojego wnętrza, że choć mówią na temat Jezusa, to nie wspominają ani słowem o tym, jak oni sami przeżywają relację z Bogiem.

Klerycy pytają mnie nieraz, jak napisać dobre kazanie. Mówię im wtedy tak: „Napisz to, co przed wykładem mówiłeś mi o swoim komputerze, ale zamiast słowa: »komputer«, wpisz słowo: »Jezus«”. Co by to były za kazania, wyobrażacie sobie?

„Jezus mi się zawiesił, stukam, nie ma odzewu. O szóstej rano sukces, jest! Okazało się, że jeden program był źle wpisany, już rozumiem! Ale wszystko mi się wykasowało, Jezus Maria, praca dyplomowa mi się skasowała… Tak się z tym męczyłem, a teraz odkryłem, jaki jest skrót. Odkryłem skrót do Pana Jezusa…”

Chodzi o to, żebyśmy nauczyli się mówić o Jezusie z fascynacją, jak o kimś, kto jest mój, jest mi drogi, bliski. A jak wyglądają nasze kazania? „Dzisiaj, w dwudziestą szóstą niedzielę czasu zwykłego Jezus mówi do nas w Ewangelii o uzdrowieniu chromego…”

Kiedyś jedna pani powiedziała, że dostanie choroby nerwowej w kościele. Bo we wstępie do mszy świętej ksiądz powiedział: „Zaraz zobaczymy, jak Jezus uzdrowi chromego”, w Ewangelii słuchała właśnie o tym, a kazanie ksiądz zaczął: „Przed chwilą usłyszeliśmy, jak Jezus uzdrowił chromego”. Toż ludzie to rozumieją! Nie trzeba mi tego bez przerwy powtarzać!

Brakuje nam wszystkim spontaniczności. Ale z drugiej strony nie wolno księdzu zamieniać mszy świętej w swój show. Zawsze Jezus ma być w centrum.

Ksiądz, podobnie jak każdy świecki, powinien być przezroczysty. Albo inne porównanie: być jak pudło rezonansowe w gitarze. Nadawać słowom Jezusa brzmienie we współczesnym świecie. Tłumaczyć z tego języka, którym posługiwał się Jezus, i wyjaśniać pewne sprawy językiem zrozumiałym dla słuchaczy.

Trzeba pokazywać ludziom Jezusa jako fascynującego człowieka. Człowieka, który miał człowieczeństwo piękne, rozwinięte na maksa. Ludzie, którzy widzieli Go po raz pierwszy, zostawiali wszystko i szli za nim! Kiedyś Jan Budziaszek wyszedł przed dom w kapciach, żeby pożegnać pielgrzymkę, bo akurat przechodziła pod jego domem. Wyszedł w kapciach i… w tych samych kapciach zaszedł na Jasną Górę. Więc są i dzisiaj takie przypadki.

Jezus jest fascynujący. Wręcz nieprawdopodobnie interesujący jako człowiek, tylko trzeba Go dobrze oświetlić. Cztery Ewangelie są trochę jak cztery kamery, z których możemy oglądać Pana Jezusa.

To, co jedna pominie, to druga uchwyci, uzupełni. Czasem kiedy czytam Ewangelię, czuję się jak śledczy. Gdzieś w tekście zawsze jest haczyk, coś ukrytego między wersami, pod obrazem. Ta książka nigdy się nie znudzi. Nigdy się nie wyczerpie. Tysiące kazań można napisać i ledwo kropelkę uszczkniemy z tego źródła.

Dzisiaj w Polsce żyje jakiś odsetek ludzi deklarujących się jako osoby wierzące. Z tego grona niektórzy chodzą regularnie do kościoła, inni nie chodzą. Jedni przystępują regularnie do sakramentów, inni nie. Różnie to bywa, zatem ciężko jest obliczyć, ile tak naprawdę procent Polaków można by określić mianem chrześcijan świadomych swojej marki.

Kiedyś mówiło się, że Polska jest w stu procentach katolicka. Wystarczyło ludzi uczyć zasad wiary i wszystko wyglądało okej, wszyscy byli zadowoleni. Pamiętam, jak niektórzy starsi księża z dumą mówili: „U mnie na katechezie było pięćdziesięciu uczniów w jednej sali katechetycznej, wszyscy znali przykazania, wszyscy znali prawdy wiary”. Dzisiaj wiemy już, że wykucie prawd wiary na pamięć to za mało. Potrzebna jest postawa miłosierdzia, umiejętność przebaczenia sobie nawzajem… Bo po tym poznaje się chrześcijanina.

I żebym był dobrze zrozumiany. Mamy wielkie szczęście, że katolicyzm jest mocno zakorzeniony w polskich sercach.

Niektórzy krytykują, że dawnej była bezmyślność w Kościele, że chodziło tylko o to, by nauczyć się przykazań, tekstów pieśni i już jesteś katolik, że to była płycizna. Kiedyś podczas takiej rozmowy nie wytrzymałem, wstałem i powiedziałem: „Proszę pana, tylko że ci płytcy, jak pan to ujął, katolicy zorganizowali Powstanie Warszawskie. Nie wiem, czy przedstawiciele współczesnych grup religijnych, gdyby w tej chwili trzeba było iść na barykady, poszliby i walczyli…”.

To prawda, że wyuczenie się katechizmu nie czyni jeszcze z nikogo chrześcijanina, bo prawdziwe chrześcijaństwo to prawdziwa relacja z Bogiem i jeśli jej zabraknie, trudno mówić o wierze. Chrześcijaństwo to religia miłości. A miarą miłości jest nie liczba pobożnie wyśpiewanych zwrotek, tylko to, czy człowiek jest gotowy oddać życie za swoich przyjaciół.

_______________________________________

Artykuł zawiera treści pochodzące z książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Ty jesteś marką” wyd. RTCK. Zobacz więcej: Zobacz

RTCK

CZYTAJ DALEJ

Kasa Stefczyka wspiera Fundację Marcina Gortata

2020-02-17 14:29

[ TEMATY ]

pomoc

Kasa Stefczyka

Kasa Stefczyka i Fundacja MG13 „Mierz Wysoko” grają w jednej drużynie! Fundację polskiej gwiazdy oraz Kasę Stefczyka połączyły troska o młodych ludzi i wspieranie uzdolnionej młodzieży. Wspólne cele zdecydowały o rozpoczęciu współpracy, bo razem możemy więcej. Kasa została sponsorem głównym Fundacji MG13 „Mierz Wysoko”.

Marcin Gortat to ikona sportu i wielki patriota. Wybitny polski koszykarz, wielokrotny reprezentant kraju. Jest jedynym Polakiem w historii najlepszej koszykarskiej ligi NBA, który awansował do jej finału. W USA organizuje również „Polską Noc”, wielkie wydarzenie promujące polską kulturę i koszykówkę. W specjalnym filmie na Facebooku Marcin wyraził szczególne podziękowania dla Kasy Stefczyka:

Zobacz

Marcin doskonale rozumie, że pomocna dłoń życzliwych osób potrafi właściwie pokierować czyimś życiem i karierą zawodową. Sam doświadczył wiele dobrego od innych. Dlatego w 2009 otworzył swoją fundację MG13 „Mierz Wysoko”, która wspiera uzdolnioną młodzież, a później stworzył cztery szkoły mistrzostwa sportowego (Łódź, Kraków, Poznań, Gdańsk), w których nauka jest bezpłatna.

− Mam dług do spłacenia, bo ktoś, kiedyś wyciągnął do mnie pomocną dłoń – mówi gwiazda koszykówki.

Chęć pomocy potrzebującym przyświeca także Kasie Stefczyka. Od wielu lat prowadzi ona akcje charytatywne i organizuje, tak potrzebne dziś, wsparcie społecznościom lokalnym.

− Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że razem z fundacją Marcina Gortata rozwijamy, kształtujemy i aktywizujemy kolejne pokolenia Polaków. Silna Polska to silna i uzdolniona młodzież, która rozumie czym jest patriotyzm i dobre serce, Marcin to doskonały ambasador naszego kraju i wzór dla najmłodszych. Uczy, że codzienny trening i praca się opłaca. Daje nadzieję, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka.

Kasa Stefczyka nie tylko dołącza do szeregu sponsorów Fundacji MG13, ale też wnosi istotną wartość w postaci doświadczenia w zakresie edukacji finansowej młodych Polaków. Misją Kasy Stefczyka jest walka z wykluczeniem finansowym. To idea, która przyświecała już w XIX wieku pierwszym Kasom Spółdzielczym zakładanym przez dr. Franciszka Stefczyka. Dzisiaj zadanie to realizowane jest m.in. przez różnorodne projekty edukacji finansowej, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kasa Stefczyka otrzymała tytuł sponsora głównego Fundacji MG13. Otrzymała także tytuł sponsora głównego Gortat Camp 2020 oraz Gortat Camp 2021.

Kasa Stefczyka będzie aktywnie wspierała Fundację największej polskiej gwiazdy NBA w działaniach na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży oraz będzie obecna – wizerunkowo i merytorycznie – podczas kolejnych spotkań z młodzieżą organizowanych przez Fundację Marcina Gortata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję