Reklama

II Wojewódzki Jarmark Twórczości Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy

Nie pozbawiajmy ich szansy

Mariusz Kamieniecki
Edycja przemyska 41/2003

Ponad trzysta osób niepełnosprawnych z całego Podkarpacia wzięło udział w II Wojewódzkim Jarmarku Twórczości Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy, jaki 24 sierpnia br. odbył się w Jarosławiu. Celem imprezy zorganizowanej przez jarosławskie Koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, było zwrócenie uwagi opinii publicznej i władz na problemy z jakimi wciąż borykają się niepełnosprawni.
Podczas jarmarku odbyła się aukcja ciekawych, oryginalnych prac m. in. z dziedziny metaloplastyki i ceramiki wykonanych przez niepełnosprawnych. Imprezie towarzyszyły koncerty, spektakl zespołu Teatroterapii Warsztatów Terapii Zajęciowej działającego przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a także prezentacja starosłowiańskich zwyczajów i pokazy walk rycerskich przygotowane przez Drużynę Wojów Nadwiślańskich „Krak” z Krakowa. Obok uczty dla ducha, w Karczmie Ludowej zorganizowanej przez wytrawne gospodynie, można było zasmakować regionalnych frykasów. Jak powiedziała nam goszcząca w Jarosławiu prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Krystyna Mrugalska, celem jarmarków jest zmiana świadomości w kwestii przystosowania osób niepełnosprawnych do życia w społeczności ludzi zdrowych. - W wielu środowiskach wciąż funkcjonuje pogląd, że osoba niepełnosprawna, zwłaszcza intelektualnie, to gorszy człowiek. Zapomina się, że w każdym z nas tkwi pozytywny potencjał, który może się rozwinąć w sprzyjających okolicznościach.
Do głównych problemów niepełnosprawnych Prezes zaliczyła brak dostępu do edukacji na odpowiednio wysokim poziomie oraz ciągły brak szkoleń przygotowujących do zdobycia zatrudnienia zgodnie z posiadanymi umiejętnościami. - Często zapomina się, że istotą praw człowieka jest rozwój i uczestnictwo w życiu społecznym wszystkich ludzi. Należy pamiętać, że wszystko, co prowadzi chociażby do częściowego usamodzielnienia osoby niepełnosprawnej, w dalszej perspektywie opłaci się państwu. Przyszłość stoi przed społeczeństwami, które potrafią się jednoczyć, być życzliwe dla siebie, akceptować inność w tym pozytywnym wymiarze i rozpatrywać ją w kategoriach dobra i bogactwa. Celem naszym jest umożliwienie niepełnosprawnym, wyjścia poza granice środowisk domowych, aby poprzez warsztaty terapii zajęciowej, czy środowiskowe domy samopomocy mogli urzeczywistniać swe twórcze marzenia, a podczas imprezy jak ta w Jarosławiu, zaprezentować swoją twórczość społeczeństwu i czuć się przez to dowartościowani - stwierdziła prezes Mrugalska.

Reklama

Uczniowie zostaną sklasyfikowani do egzaminu dojrzałości

2019-04-24 10:14

Gazeta Prawna

Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że strajkujące szkoły będą klasyfikować uczniów do egzaminu dojrzałości. Gdyby nie wszystkie placówki posłuchały, rząd chce zmienić przepisy – informuje dziś Dziennika Gazeta Prawna.

Fotolia.com

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy wezwał, by pomimo strajku szkoły klasyfikowały uczniów klas maturalnych. Aby podejść do egzaminu dojrzałości, powinni oni w piątek dostać świadectwa. Już wiadomo jednak, że nie we wszystkich miastach apel zadziała. Wyjście awaryjne szykuje rząd: zmieni przepisy tak, by o dopuszczeniu do matury decydowały nie rady pedagogiczne, ale dyrektorzy szkół (oni nie strajkują).

Sejm może przyjąć ustawę choćby jutro. Na piątek rząd zaplanował okrągły stół o sytuacji w szkolnictwie. Ale Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych już zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału. Wczoraj w ponad 20 miastach odbyły się nauczycielskie manifestacje.

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy podjął wczoraj decyzję o tym, by mimo strajku rady pedagogiczne klasyfikowały uczniów klas maturalnych, dając im szanse podejść do sprawdzianu dojrzałości. – Po raz kolejny polski rząd nie zdał egzaminu, zdaliśmy go my,nauczyciele – mówili przedstawiciele OMKS.

Jego decyzja może jednak nie rozwiązywać problemu. – Wiemy, że część szkół dopuści uczniów, ale są takie miasta jak Wrocław czy Olsztyn, które mówią wyraźnie „nie” – mówił wczoraj Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, podczas obrad prezydium związku.

Dlatego, jak się dowiedział DGP, rząd ma już gotowy projekt zmian w prawie. Mają one sprawić, że nie będzie kłopotu z kwalifikacją tegorocznych maturzystów do egzaminu. Możliwe, że zostaną uchwalone na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, czy rząd uzna, że część matur jest zagrożona.

– Mamy się poddać dyktatowi? Zagrożenie co prawda dotyczy kilku procent szkół, ale gdyby się to zmaterializowało, to jaka byłaby sytuacja tych dzieci, które do matury nie przystąpią. Dlatego musimy działać – mówi nam osoba z rządu.

Zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. W tym celu należałoby zmienić ustawę o systemie oświaty oraz prawo oświatowe w zakresie kompetencji i uprawnień dyrektora i rad pedagogicznych. Zmiana polegałaby na przekazaniu w wyjątkowych sytuacjach dyrektorowi szkoły uprawnień do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury. Obecnie to kompetencja rady pedagogicznej. Jej zebrania odbywają się zgodnie z ustalonym regulaminem i zachowaniem zasady podejmowania uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem