Reklama

Polska

Bp Mazur: czas na świecki wolontariat misyjny

Zdaniem bp. Jerzego Mazura, nadszedł czas na świecki wolontariat misyjny. Choć od kilku lat wzrasta zainteresowanie misjami wśród młodych i dynamicznie rozwija się wolontariat misyjny, wciąż brakuje koordynacji przygotowań do wyjazdów oraz formacji - uważa przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyło się 3 lutego spotkanie przedstawicieli Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z członkami 25 ruchów, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych zajmujących się promocją wolontariatu misyjnego. Celem spotkania była integracja środowisk, które odpowiadają za przygotowanie do wyjazdów na misje wolontariuszy świeckich oraz wymiana doświadczeń.

Było to pierwsze spotkanie, na którym zgromadzili się odpowiedzialni za zaangażowanie misyjne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zgromadzeń zakonnych (m.in. klawerianek, salezjanów, pallotynów, kombonianów, werbistów, orionistów), a także organizacji i misyjnych wspólnot świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzielili się oni doświadczeniem związanym z poszukiwaniem kandydatów na wyjazdy, ich przygotowaniem językowym, duchowym i zawodowym. – Usłyszeliśmy, jak wiele dobra dzieje się we wspólnotach pracujących dla misji. To barwna mozaika inicjatyw, młodzieńczego entuzjazmu, odpowiedzialności za misje i przede wszystkim szczodrego serca – powiedział bp Mazur.

Reklama

"Komisja misyjna niczego nie pragnie narzucać, ani też nikogo ograniczać w posłudze misjom. Cieszy nas różnorodność posługi misjom, wielość charyzmatów i wypracowanych sposobów działań. Chcemy jedynie koordynować te działania, pomóc w stworzeniu forum wymiany doświadczeń oraz informacji, które ubogacą nas wszystkich" – poinformował przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Bp Mazur zauważył, że chociaż od kilku lat wzrasta zainteresowanie misjami wśród młodych i dynamicznie rozwija się wolontariat misyjny, to wciąż brakuje koordynacji przygotowań do wyjazdów oraz formacji, która pozwoliłaby wykorzystać w pełni potencjał tkwiący w młodych ludziach. Poinformował, że trwają intensywne prace nad reaktywacją Instytutu Misyjnego Laikatu oraz poszukiwania nowych form wspierania wolontariatu misyjnego.

Na spotkaniu wiele miejsca poświęcono przygotowaniom do sympozjum naukowego, które będzie poświęcone miejscu świeckich na misjach. Odbędzie się ono 22 czerwca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Już dziś zapraszam na to sympozjum w nadziei, że pomoże nam ono lepiej zrozumieć naturę powołania misyjnego ludzi świeckich: animatorów misyjnych, misjonarzy i wolontariuszy" - powiedział bp Jerzy Mazur.

2016-02-04 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozostał tam, gdzie biło jego serce

Niedziela Ogólnopolska 18/2013, str. 26

[ TEMATY ]

misje

WYDZIAŁ MISYJNY DIECEZJI TARNOWSKIEJ

W 32. roku kapłaństwa, po ponad 25 latach pracy misyjnej w Kongo-Brazzaville, na terenie misji Oyo, odszedł nagle do Pana ks. Józef Piszczek – kapłan wielkiego serca, moralnego autorytetu, wyczulony na sprawy Boga i ludzi

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w czasie Igrzysk Olimpijskich

2024-07-23 18:36

[ TEMATY ]

Taize

Igrzyska Olimpijskie

pixabay.com

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w kilku paryskich i podparyskich kościołach w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Rozpoczną się one w stolicy Francji 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

Modlitwy odbędą się w ramach inicjatywy Konferencji Biskupów Francji pod nazwą Holy Games (Święte Igrzyska), którego celem jest duchowe towarzyszenie temu wielkiemu wydarzeniu sportowemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję