Reklama

„TRWAM” w Terliczce

Urszula Rak
Edycja rzeszowska 41/2003

W piękny poniedziałkowy wieczór 15 września br. w święto Matki Bożej Bolesnej miało miejsce spotkanie rodziny Radia Maryja i Telewizji Trwam w Terliczce, transmitowane przez radio i po raz pierwszy z naszej diecezji przez telewizję. Terliczka to niewielka miejscowość w powiecie rzeszowskim, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej i Świętego Ojca Pio. Świątynię w tej parafii wzniesiono jako wotum wdzięczności dla Matki Bożej Fatimskiej za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r. Górny kościół jest miejscem kultu maryjnego zwany przez wiernych „komnatą Matki Bożej”, dolny kościół poświęcony jest drugiemu patronowi św. Ojcu Pio, zakonnikowi kapucyńskiemu, kanonizowanemu 16 czerwca 2002 r.
Centralną uroczystość rozpoczął program słowno-muzyczny na temat „Maryja w życiu Ojca Pio” w wykonaniu młodzieży. Powitania przybyłych kapłanów, zaproszonych gości, grup pielgrzymkowych z Dębicy, Stalowej Woli, Sanoka, Mielca, Rzeszowa i okolic dokonał proboszcz, kapucyn o. Jan Maria Sochocki.
Uroczystej koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił redaktor naczelny Katolickiego Tygodnika Niedziela ks. inf. Ireneusz Skubiś, który podkreślił, że w Terliczce realizowana jest w sposób przepiękny cnota polskiej religijności indywidualnej i wspólnotowej. Matka Boża z Fatimy, najwierniejsza służebnica Syna Bożego i św. Ojciec Pio, stygmatyk, gorliwy świadek Chrystusa są doskonałymi przewodnikami dla tych, którzy są w drodze do zbawienia. Europa o dwutysiącletniej tradycji chrześcijańskiej to Europa zbudowana na Krzyżu, idąca za Krzyżem Chrystusa i Jego Matką. Ksiądz Infułat mocno podkreślił przesłanie pielgrzymki Jana Pawła II do Słowacji: „Musimy być wierni Chrystusowi, wierni Kościołowi”.
„Kiedy jesteśmy razem - kapłani i wierni, kiedy rozbrzmiewa polski śpiew i polska modlitwa - jest tu Polska” - tak mówił na zakończenie proboszcz ojciec Jan. Uczestnicy wraz ze słuchaczami i telewidzami przeżyli wzruszający moment, kiedy wspólnie z orkiestrą i chórem zaśpiewano hymn Jeszcze Polska nie zginęła. Burzliwymi oklaskami parafianie i pielgrzymi podziękowali ojcu Janowi za inicjatywę i zorganizowanie spotkania modlitewnego.
Zgodnie z harmonogramem poniedziałkowych spotkań rozpoczęto modlitwę różańcową, do której włączali się radiosłuchacze, zakończoną Apelem Jasnogórskim. Rozważania prowadził przełożony Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów - o. Jacek Waligóra. „Ojciec Pio świadek prawdy o Bogu i człowieku” - to temat rozmów niedokończonych, którym ze studia przewodzili o. Gracjan Majka - znawca duchowości Ojca Pio, o. Tomasz Dydycz - redaktor Głosu Ojca Pio oraz proboszcz parafii o. Jan Maria Sochocki.
Spotkanie Radia Maryją na długo zapisze się w pamięci parafian i pielgrzymów.

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: II Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów

2019-09-21 16:58

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Z udziałem ok. 700 osób na Jasnej Górze odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. Spotkanie zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej moało też zwrócić uwagę na potrzebę apostolskiego angażowania seniorów w Kościele oraz było okazją do budowania mostów miedzy pokoleniami.

BPJG

O powołaniu osoby starszej wiekiem mówił w homilii bp Piotr Turzyński. Radomski biskup pomocniczy zwrócił uwagę na cztery wymiary tej misji: wdzięczność za życie i pamięć o przeszłości, służbę i świadectwo o Bogu. – Jako starsze pokolenie macie być mostem miedzy młodymi i historią, mówić im o mądrości życia; po co się żyje, że warto żyć, warto żyć dla czegoś co jest większe od nas, warto się poświęcać, warto wytrwać. Tu na czele tych wartości, tych obowiązków jest wiara, jest pan Bóg – przekonywał kaznodzieja.

- Kochani seniorzy, widzimy, ze dziś sekularyzacja zatacza coraz większe kręgi. Widzicie i Wy, wielu z Was płacze, ze syn nie chodzi do Kościoła, że córka się rozwiodła, ze dzieci nie umieją pacierza. Oto jest wasza misja, oto jest wasz obowiązek, od którego nie wolno się uwolnić, zdezerterować – trzeba mówić o Bogu – zachęcał seniorów bp Turzyński. Podkreślił także, ze osoby starsze nie są na marginesie życia, lecz z ich mądrością, wiarą, pamięcią są w sercu życia. Bp Turzyński przekonywał że potrzebna jest służba osób starszych modlitwą i cierpieniem, przez co mogą u Boga wypraszać nawrócenie grzeszników, błogosławieństwo dla najbliższych, dla kapłanów, ocalenie Polski i Kościoła.

BPJG

Pielgrzymka jest wyrazem potrzeb pokolenia 60+, które odczytuje proces starzenia się jako pewną formę służby, dzielenia się własnym doświadczeniem - zauważyła Renata Olczyk, wiceprezes Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej i prezes Fundacji „Czyn Katolicki” w arch. częstochowskiej. - Seniorzy jest to grupa ludzi, która potrzebuje nas, młodych ludzi, i my również ich potrzebujemy – podkreśliła Renata Olczyk - Oni pokazują nam jak żyć, są taką księgą wiedzy. My chcemy tych ludzi wspierać, być z nimi.

Wiceprezes Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej zwróciła uwagę na wielka potrzebę u ludzi starszych różnych form aktywności - Mamy wiele różnych wykładów, które dotyczą i bezpieczeństwa, i prawa, i profilaktyki zdrowotnej, mamy również sporo wyjazdów, są to pielgrzymki do różnych świętych miejsc w Polsce. Oprócz tego nasi seniorzy uczęszczają na basen, mają aerobik wodny, mają ‘kijki’ - chodzą i ćwiczą, mają biesiady taneczne, grilla, to są fajne imprezy dla osób starszych i cieszą się dużym powodzeniem”.

Na pielgrzymkę przyjechali seniorzy z różnych części kraju, m.in. z Koła „Most Aktywnego Seniora” w Rajczy w diec. bielsko - żywieckiej. – To jest ta okazja, żeby się zjednoczyć, porozmawiać, pośpiewać, być razem – podkreśliła Jadwiga Hutera.

Seniorzy zawierzyli się także Maryi Jasnogórskiej. Po Mszy św. odbył się panel, który podejmował problematykę historyczną, ale też zagadnienia społeczne dotyczące ludzi w starszym wieku.

Zostali zaproszeni: Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Bartosz Kapuściak z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Maria Szulikowska, autorka licznych publikacji poświęconym Sługom Bożym, rodzinie Ulmów z Markowej.

List do uczestników pielgrzymki przesłał Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin.

Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę odbyła się w przededniu przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz w 20-rocznicę ogłoszenia listu apostolskiego Jana Pawła II „Do osób w podeszłym wieku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem