Reklama

XXXI archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę

Alumn Piotr Majchrzak
Edycja szczecińsko-kamieńska 41/2003

„Matko zawierzenia - wstawiaj się za nami”. Te słowa z ufnością powtarzali za swoim pasterzem abp Zygmuntem Kamieńskim wierni naszej archidiecezji zebrani na Jasnej Górze, podczas dorocznej pielgrzymki, która odbywała się 26-27 września br. U tronu naszej Matki i Królowej dziękowaliśmy jako wspólnota Kościoła szczecińsko-kamieńskiego za 25. lat Pontyfikatu Jana Pawła II, a w sposób szczególny za papieską wizytę w Szczecinie 11 czerwca 1987 r.

Uroczyste otwarcie pielgrzymki miało miejsce w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu przez Ojców Paulinów odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Abp Zygmunt Kamiński, który przewodniczył naszej modlitwie, nawiązując do życia Ojca Świętego i jego przywiązania do Jasnogórskiego Sanktuarium, mówił do swoich archidiecezjan: „To zawierzenie Totus Tuus (Cały Twój) ma dogłębnie uczyć nas zawierzenia i pokory we wszystkim, co robimy, zawierzenia Matce naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
O północy Ksiądz Arcybiskup wraz z Biskupami pomocniczymi oraz duchowieństwem archidiecezji celebrował w Bazylice Jasnogórskiej Najświętszą Eucharystię. Pasterz naszego Kościoła wezwał wszystkich do modlitwy w intencji naszych rodzin oraz o obronę wartości najwyższych: „Aby cały Kościół archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wzrastał w miłości, harmonii i duchu pokory”. W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup przedstawił sylwetkę naszego rodaka na Stolicy Piotrowej. Nawiązując do posługi Ojca Świętego, ukazał, jak należy uczyć się zawierzenia Matce Bożej. Ukazał ufność papieską wobec Matki, a także wobec Jej umiłowanego Syna. „Wspomniana sylwetka Jana Pawła II uczy umiłowania domu rodzinnego - mówił Metropolita. - Bolesne doświadczenia, śmierć matki i brata, rozstanie z ojcem ukazują ogromne zaufanie do Matki Bożej. Droga młodzieńczych przeżyć i refleksji uczy wytrwałości w dążeniu do celu. Ojciec Święty, tak jak Chrystus, wzywa nas, aby nasza wiara była żywa. Mówi: „Nie lękajcie się. Niech nasze życie nie wiedzie ku złu, niesprawiedliwości, ale niech wzrasta ku prawdzie, jaką jest Chrystus i Jego oblicze”. Nawiązując do encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II, Ksiądz Arcybiskup ukazał szacunek i miłość Ojca Świętego do człowieka cierpiącego i obolałego: „To On szuka człowieka i umie go zawsze dostrzec, tak jak Maryja. Jest On żywym tabernakulum, które podąża do ludzkich serc”. Zachęcał również do wierności modlitwie różańcowej - mówił: „Problemy świata należy rozwiązywać poprzez Różaniec. To Matka wstawia się nieustannie u swego Syna i prosi Go o miłosierdzie. Nasza pomoc, nie tylko materialna, ale duchowa, nasza radość z pomocy drugiej osobie, konkretne działania wobec innych mogą zwyciężyć dzisiejsze zło. Terroryzm, eutanazja, zabijanie dzieci nienarodzonych, ucieczka kontynentu europejskiego od wartości chrześcijańskich są przejawem nienawiści jednego człowieka do drugiego”.
Na koniec wspólnej Uczty w wieczerniku Bazyliki na Jasnej Górze Ksiądz Metropolita zawierzył całą archidiecezję Bożej opatrzności. „Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami” - te słowa z wielką wiarą były wypowiadane przez duchowieństwo, rodziny, młodzież, bezrobotnych naszej archidiecezji. Zawierzone Matce Częstochowskiej zostały także grupy lekarzy, stoczniowców, ludzi chorych i cierpiących. Zawierzeniu zostały również wszelkie prace synodu archidiecezjalnego, prace nad nowo otwartym, tak upragnionym, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Do godzin rannych trwało czuwanie przed Najświętszym Obrazem różnych stanów i grup naszej archidiecezji. Rano natomiast na wałach jasnogórskich odbyła się Droga Krzyżowa, podczas której nawiązano do przemówień Ojca Świętego z jego pielgrzymki do Szczecina.

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: II Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów

2019-09-21 16:58

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Z udziałem ok. 700 osób na Jasnej Górze odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. Spotkanie zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej moało też zwrócić uwagę na potrzebę apostolskiego angażowania seniorów w Kościele oraz było okazją do budowania mostów miedzy pokoleniami.

BPJG

O powołaniu osoby starszej wiekiem mówił w homilii bp Piotr Turzyński. Radomski biskup pomocniczy zwrócił uwagę na cztery wymiary tej misji: wdzięczność za życie i pamięć o przeszłości, służbę i świadectwo o Bogu. – Jako starsze pokolenie macie być mostem miedzy młodymi i historią, mówić im o mądrości życia; po co się żyje, że warto żyć, warto żyć dla czegoś co jest większe od nas, warto się poświęcać, warto wytrwać. Tu na czele tych wartości, tych obowiązków jest wiara, jest pan Bóg – przekonywał kaznodzieja.

- Kochani seniorzy, widzimy, ze dziś sekularyzacja zatacza coraz większe kręgi. Widzicie i Wy, wielu z Was płacze, ze syn nie chodzi do Kościoła, że córka się rozwiodła, ze dzieci nie umieją pacierza. Oto jest wasza misja, oto jest wasz obowiązek, od którego nie wolno się uwolnić, zdezerterować – trzeba mówić o Bogu – zachęcał seniorów bp Turzyński. Podkreślił także, ze osoby starsze nie są na marginesie życia, lecz z ich mądrością, wiarą, pamięcią są w sercu życia. Bp Turzyński przekonywał że potrzebna jest służba osób starszych modlitwą i cierpieniem, przez co mogą u Boga wypraszać nawrócenie grzeszników, błogosławieństwo dla najbliższych, dla kapłanów, ocalenie Polski i Kościoła.

BPJG

Pielgrzymka jest wyrazem potrzeb pokolenia 60+, które odczytuje proces starzenia się jako pewną formę służby, dzielenia się własnym doświadczeniem - zauważyła Renata Olczyk, wiceprezes Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej i prezes Fundacji „Czyn Katolicki” w arch. częstochowskiej. - Seniorzy jest to grupa ludzi, która potrzebuje nas, młodych ludzi, i my również ich potrzebujemy – podkreśliła Renata Olczyk - Oni pokazują nam jak żyć, są taką księgą wiedzy. My chcemy tych ludzi wspierać, być z nimi.

Wiceprezes Akcji Katolickiej Arch. Częstochowskiej zwróciła uwagę na wielka potrzebę u ludzi starszych różnych form aktywności - Mamy wiele różnych wykładów, które dotyczą i bezpieczeństwa, i prawa, i profilaktyki zdrowotnej, mamy również sporo wyjazdów, są to pielgrzymki do różnych świętych miejsc w Polsce. Oprócz tego nasi seniorzy uczęszczają na basen, mają aerobik wodny, mają ‘kijki’ - chodzą i ćwiczą, mają biesiady taneczne, grilla, to są fajne imprezy dla osób starszych i cieszą się dużym powodzeniem”.

Na pielgrzymkę przyjechali seniorzy z różnych części kraju, m.in. z Koła „Most Aktywnego Seniora” w Rajczy w diec. bielsko - żywieckiej. – To jest ta okazja, żeby się zjednoczyć, porozmawiać, pośpiewać, być razem – podkreśliła Jadwiga Hutera.

Seniorzy zawierzyli się także Maryi Jasnogórskiej. Po Mszy św. odbył się panel, który podejmował problematykę historyczną, ale też zagadnienia społeczne dotyczące ludzi w starszym wieku.

Zostali zaproszeni: Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Bartosz Kapuściak z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Maria Szulikowska, autorka licznych publikacji poświęconym Sługom Bożym, rodzinie Ulmów z Markowej.

List do uczestników pielgrzymki przesłał Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin.

Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę odbyła się w przededniu przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz w 20-rocznicę ogłoszenia listu apostolskiego Jana Pawła II „Do osób w podeszłym wieku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem