Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” i Krucjata Wyzwolenia Człowieka na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Julia Wysoczańska

„Dla nieba i dla chleba”, te słowa zamieszczone na winietce „Niedzieli” przypominają, że jesteśmy dla Boga i drugiego człowieka, im bardzie jesteśmy dla Boga, to piękniej służymy człowiekowi” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”, który 6 lutego przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Mszę św. koncelebrowali: o. Kazimierz Maniecki - definitor generalny zakonu ojców paulinów, o. Jerzy Tomziński, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i publicysta „Niedzieli”, ks. Mariusz Foltyński - moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji częstochowskiej, ks. Jacek Molka - redaktor „Niedzieli” i ks. Witold Parecki z Poznania.

Na Mszy św. zgromadzili się pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika oraz członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Podczas Mszy św. modlono się również za pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, założyciela „Niedzieli”.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

W homilii ks. Frukacz podkreślił, że „Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze to szkoła Maryi, szkoła krzyża Chrystusowego” - Przychodzimy do Maryi, przykładamy ucho do Jej Niepokalanego Serca, aby uczyć się trwania przy krzyżu. Trwając wiernie przy krzyżu, uczymy się jak być „dla nieba i dla chleba”, uczymy się jak żyć dla Boga i dla drugiego człowieka - mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał również słowa św. Jana Pawła II zapisane w „Notatkach osobistych” w 1986 r., że „obecność męki, krzyża Chrystusa jest częścią konstytutywną misji Kościoła”.

Nawiązując do tekstu Ewangelii ks. Frukacz zaapelował, aby „dobrze w swoim życiu odczytać dialog Jezusa z Matką i w słowa „oto syn twój i oto Matka twoja” wpisać własne życie”.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” przypomniał także słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II, poświęcając budynek częstochowskiego seminarium u stóp Jasnej Góry 25 lat temu, 15 sierpnia 1991 r. „Jan Paweł II mówił wówczas do nas kleryków, że w szkole Maryi mają wzrastać kapłani mocni, odważni i święci. Myślę, że te słowa możemy odnieść do każdego z nas, bo w szkole Maryi powinni wzrastać chrześcijanie mocni, odważni i święci” - mówił ks. Frukacz i kontynuował za św. Janem Pawłem II „z całym radykalizmem właściwym postawie Maryi stojącej pod krzyżem mamy głosić Ewangelię Jej Syna i świadczyć o niej życiem, wielkodusznie, bez najmniejszego kompromisu z duchem tego świata, czy też jakiegoś lęku”.

„Jako tygodnik katolicki „Niedzieli” i członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka starajmy się czynić tak, by bez kompromisu z duchem tego świata głosić Chrystusa i Jego Ewangelię” - podkreślił ks. Frukacz.

Na zakończenie redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „w naszym życiu musimy mieć godzinę, w której przyjmiemy Maryję do siebie”.

Podczas Mszy św. kilka osób złożyło na ołtarzu, przed Obrazem Matki Bożej „Deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka”. Przed końcowym błogosławieństwem uczestnicy liturgii zawierzyli się Niepokalanej i Matce Słowa.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika. Jest to szczególny dar Jasnej Góry dla „Niedzieli” w drodze ku 90. rocznicy powstania tygodnika, która obchodzona będzie w 2016 r.

2016-02-06 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła młodych serc - maturzyści diec. sandomierskiej (I grupa)

Życzę wam byście zdali maturę celująco i zaręczam, że nawet jak wyjedziecie z naszej diecezji, to i tak zostaniecie w moim sercu - mówił do maturzystów na Jasnej Górze bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ponad 600 uczniów z 8 dekanatów diec. sandomierskiej przybyło do Sanktuarium w przedmaturalnej pielgrzymce. Każdy otrzymał różaniec i obrazek Matki Bożej do powieszenia na szyi z modlitwą o zdaną maturę i dobre wybory na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2023 - rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

2023-02-01 09:54

Michał Hubala/ Biuro Prasowe UMWP

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie styczniowej sesji lokalnego parlamentu. Gośćmi sesji sejmiku byli m.in. posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję