Reklama

Polska

Prymas Polski na 35-leciu rolniczej „Solidarności”

[ TEMATY ]

Solidarność

abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Solidarność to nadzieja, że możemy iść razem i że w trudzie naszej codziennej pracy powinniśmy się nawzajem wspierać” – mówił w niedzielę w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 35-lecia rolniczej Solidarności i 32. rocznicy śmierci jej współtwórcy, Piotra Bartoszcze. Został on zamordowany, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy SB.

Solidarność – to znaczy: jeden i drugi to brzemię niesione razem, we wspólnocie – przypomniał słowa św. Jana Pawła II metropolita gnieźnieński dodając, że to również świadomość, że łączy nas wspólny los i wspólna troska o ojczysty dom.

To także wielki ruch społeczny, który zapisał piękną kartę naszej wspólnej historii.

Tak, jak w ubiegłym roku dziękowaliśmy za Solidarność w trzydziestą piątą rocznicę Porozumień Gdańskich, tak dziś pragniemy dziękować Bogu za rolniczą Solidarność, tak przecież związaną swymi początkami właśnie z naszą Kujawską Ziemią. Dziękujemy za ludzi, którzy pomni na słowa papieża Polaka, z solidarności uczynili swoisty oręż zmagania o człowieka i o Polskę, odważnie upominając się o szacunek dla niego, o jego godność, o godność ludzkiej pracy, a w tym wypadku o godność pracy człowieka na roli – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Wskazał także na szersze rozumienie pojęcia solidarność, zastanawiając się czy słowo to – jak zauważył w swojej adhortacji apostolskiej o głoszeniu Ewangelii papież Franciszek – nieco się nie zużyło i czy zawsze jest właściwie interpretowane. Wątpliwości – tłumaczył – dotyczą przede wszystkim utożsamiania tej postawy z pojedynczymi i sporadycznymi gestami hojności, które istoty solidarności przecież nie wyczerpują.

Jesteśmy solidarni w takiej czy innej sprawie, z tymi czy innymi ludźmi. Jesteśmy solidarni w imię takich czy innych interesów, zwłaszcza tych, które dają i nam poczucie, że mamy w nich – nawet słusznie – swój własny udział. Solidarność nie polega jednak tylko na obronie własnych interesów. Nie może być upominaniem się jedynie o swoje – podkreślił metropolita gnieźnieński wskazując dalej za papieżem Franciszkiem, że „solidarność wymaga formowania nowej mentalności, kierującej się nade wszystko pojęciami wspólnoty, dobra wspólnego i odpowiedzialności, prymatu życia wszystkich wobec przywłaszczania dóbr tylko przez niektórych”.

Reklama

Trzeba nam wciąż przypominać sobie tę papieską przestrogę, że jeśli kierujemy się duchem solidarności nie wolno nam iść jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. Czyż czasami i my nie zatraciliśmy już gdzieś właśnie takiego poczucia solidarności, będącej jednocześnie jakąś fundamentalną świadomością życia we wspólnym domu i solidarnej troski o ten wspólny dom? Solidarni, to przecież brzemię niesione razem, we wspólnocie (…) i nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich (…) Solidarni – a więc zdolni do szukania porozumienia. Solidarni to znaczy będący z innymi i dla drugich – wskazał Prymas Polski.

Msza św. sprawowana była w inowrocławskim kościele pw. Ducha Świętego z udziałem pocztów sztandarowych, działaczy społecznych, duchownych i parafian. Podczas Eucharystii modlono się m.in. w intencji śp. Piotra Bartoszcze współtwórcy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. Był on jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich podpisanych w kwietniu 1981 roku z ówczesnymi władzami, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany wraz ze swoim bratem Romanem. Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną. 7 lutego 1984 roku został zamordowany, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono dwa dni później w studzience melioracyjnej. W ubiegłym roku we wsi Radłówek k. Inowrocławia, na miejscu tragicznej śmierci odsłonięto upamiętniający go obelisk.

2016-02-07 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do młodych: stąd idziemy razem, ku przyszłości!

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat.pl

„Gniezno to źródło i początek Kościoła w Polsce. Stąd idziemy razem! Stąd idzie się razem! Ze Wzgórza Lecha, od tego źródła, wyrusza więc Kościół obmyty wodą chrztu świętego i umocniony świadectwem Wojciecha” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z udziałem młodych goszczących w archidiecezji gnieźnieńskiej w ramach Dni w Diecezjach.

Wspólna modlitwa na Placu św. Wojciecha u stóp katedry rozpoczęła całodniowe spotkanie, które stanowi centralny punkt dni w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uczestniczą w nim wszystkie grupy zagraniczne, wolontariusze, duchowni, goście, a także mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, zaproszono bowiem wszystkich chętnych – w szczególności rodziny i młodych, którzy do Krakowa nie pojadą.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję