Reklama

„Ład Boży” na Jasnej Górze

Barbara Sawic
Edycja włocławska 41/2003

Ze wszystkich stron Polski przyjechali w sobotę 20 września br. na Jasną Górę pracownicy, współpracownicy i czytelnicy „Niedzieli”. W licznym gronie pielgrzymów nie zabrakło reprezentacji edycji włocławskiej - „Ładu Bożego”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w jasnogórskiej Sali o. Augustyna Kordeckiego spotkaniem, któremu przewodniczył redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Najważniejszym celem pielgrzymki było dziękczynienie za łaski, którymi jesteśmy, jako redakcja, obdarowywani dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jednak - zaznaczył w przemówieniu okolicznościowym Redaktor Naczelny Niedzieli - jesteśmy zobowiązani do podziękowania także ludziom, którzy „przyczyniają się do naszego rozwoju, i dla których praca Kościoła jest bardzo ważna”. Natomiast Lidia Dudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego, wyraziła myśl, która jest wspólna dla wszystkich pracowników Niedzieli: Obecna rzeczywistość stawia przed mediami wielka wyzwania, którym musimy sprostać. Nazywając Matkę Bożą naszą „Pierwszą Redaktorką”, przychodzimy na Jasną Górę - w miejsce, gdzie nabieramy sił duchowych do dalszej pracy.
Zgodnie z tradycją podczas spotkania ks. inf. I. Skubiś wręczył osobom zasłużonym dla Niedzieli medale i dyplomy „Mater Verbi” („Matka Słowa”). Idea nagradzania ludzi, którzy w różny sposób przyczyniają się do rozwoju naszego tygodnika, zrodziła się już w trakcie pierwszej pielgrzymki Niedzieli.
Wśród osób odbierających medal „Mater Verbi” z rąk Redaktora Naczelnego Niedzieli jest p. Joanna Kurant, pracująca w Caritas Diecezji Włocławskiej oraz jako wykładowca w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie - Studium Teologii we Włocławku. Od początku istnienia edycji włocławskie Tygodnika Katolickiego Niedziela - Ład Boży, tj. od 1998 r., pani Joanna zajmuje się całokształtem spraw związanych z kolportażem tygodnika na terenie diecezji włocławskiej. Przedstawiając jej kandydaturę do nagrody, redakcja Ładu Bożego zwracała uwagę na rzetelność, sumienność i poczucie odpowiedzialności, z jakimi p. J. Kurant wykonuje swoje liczne obowiązki, oraz fakt, że cieszy się dobrą opinią swoich przełożonych oraz środowiska, w którym żyje i pracuje.
O godz. 13.00 zgromadzeni w Sali o. Augustyna Kordeckiego redaktorzy, przyjaciele i czytelnicy Niedzieli przeszli do Bazyliki Jasnogórskiej na Mszę św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem