Reklama

Jan Paweł II jednoczy nas wokół dobra

Ks. Jacek Kędzierski
Edycja włocławska 41/2003

Z radością i uznaniem patrzymy na wysiłki, jakie Jan Paweł II nieustannie podejmuje w Kościele i poza nim, by budować jedność chrześcijan w dzisiejszym świecie. Posługa jedności, na którą Ojciec Święty kładzie tak wielki nacisk, jest w swej istocie naznaczona krzyżem. Ciężar tego krzyża ma miażdżącą siłę! Człowiek pragnie miłości, pokoju i jedności, a spotyka nienawiść, wojny i podziały.
Czy ludzkość potrafi żyć w zgodzie i solidarności? Kto może uczynić człowieka lepszym? Aby świat był lepszy, potrzeba nam mądrych (światłych) ludzi, trzeba zadbać o wychowanie młodzieży, aby otrzymała dobrą formację, zakorzenioną w wierze, aby była zdolna do składania światu wiarygodnego świadectwa, opartego na Bożym słowie i nauczaniu Kościoła. Możemy sobie nawzajem pomóc, aby jedność chrześcijańska była coraz głębiej przeżywana i coraz lepiej przejawiała się na zewnątrz. Przyczyniają się do tego zdecydowane i dobrze zaplanowane działania Kościoła, tak o zasięgu powszechnym, jak i lokalnym. Przed rokiem Ojciec Święty powiedział: „Cieszę się, że dzięki inicjatywie Fundacji «Dzieło Nowego Tysiąclecia» w tym dniu pozyskiwane są środki na wspieranie uboższej młodzieży przez stypendia naukowe, które pomogą jej lepiej przygotować się do zadań, jakie ją czekają w dorosłym życiu. Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać, dla dobra całego narodu”. Wypowiedź Jana Pawła II jest dla nas sygnałem, aby dostrzec ludzi potrzebujących blisko siebie, wspomóc ich materialnie i duchowo.
Trzy lata temu podjęto ogólnopolską akcję fundowania stypendiów młodzieży z pięciu najbiedniejszych diecezji. Już po roku programem stypendialnym objęto młodzież wszystkich diecezji w Polsce. Tak wiele wokół nas biedy! Obecnie licząca ponad 1000 osób grupa młodzieży korzysta z pomocy stypendialnej. To konkretne wsparcie. Wartość tej stypendialnej inicjatywy rozpatrywać należy nie tylko w kategoriach dobra dzieci i ich rodzin, ale również dobra Kościoła i kraju. Pamiętać należy, że z pomocy stypendialnej korzysta nie tylko młodzież Kościoła rzymskokatolickiego, ale również przedstawiciele innych wyznań i religii.
Diecezji włocławskiej przyznano 15 stypendiów, programem stypendialnym objęto 3 szkoły. Osoby ubiegające się o pomoc stypendialną winny wywodzić się z małych miejscowości (do 10 tys. mieszkańców) i z rodzin ubogich (dochód na osobę niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto). Ponadto powinny być udokumentowane zdolności ucznia, wysoka średnia ocen (nie niższa niż 4,5), zwycięstwa w olimpiadach i konkursach.
Młodzież prosząca o pomoc stypendialną składa odpowiednie formularze, które można pobrać ze strony internetowej:
www.diecezja.wloclawek.pl/Wiad/index.html lub www.dzielo.pl
Wnioski należy przesłać pod adresem: Kuria Diecezji Włocławskiej, Wydział Katechetyczny, ul. Gdańska 2/4, 87-800 Włocławek. Wdzięczni za dar 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II, włączmy się w budowanie Ojcu Świętemu żywego pomnika w postaci stypendiów dla najbardziej uzdolnionej, pochodzącej z niezamożnych rodzin młodzieży, aby wyrazić jedność serc, a jednocześnie dać nadzieję na dobre wykształcenie młodemu pokoleniu Polaków.

Po raz pierwszy w Polsce urodziły się sześcioraczki!

2019-05-21 07:56

wpolityce.pl

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Robert Skupin/Fotolia.com

Gratulacje i podziękowania dla rodziców i personelu medycznego w związku z narodzinami sześcioraczków w Krakowie złożył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To niesamowita wiadomość - podkreślił.

Jak poinformowali lekarze ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach, każde z nich waży około 1 kg.

Najprawdopodobniej to pierwsze sześcioraczki w Polsce - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska.

We wtorek na konferencji prasowej lekarze podadzą więcej informacji na temat niezwykłych narodzin – według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie, taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

Do informacji o narodzinach odniósł się po południu na Twitterze prezydent Duda.

Niesamowita wiadomość! W Krakowie urodziły się dziś 6-raczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Mama i Dzieci (4 dziewczynki i 2 chłopców) czują się dobrze (jak na tę wyjątkową sytuację). Gratulacje i podziękowania dla Rodziców i Personelu Medycznego! - napisał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: coraz więcej profanacji, kościoły pozostaną otwarte

2019-05-22 07:21

vaticannews.va / Poitiers (KAI)

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

iankelsall1/pixabay

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

- Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła - wyjaśnia arcybiskup Poitiers.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem