Reklama

Wernisaż w Zielonej Górze

Sztuka wyszła na ulicę

Magdalena Kozieł
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

20 września na zielonogórskim Rynku można było zobaczyć 40 fotograficznych historyjek umieszczonych na minibilbordach. Autorem przedsięwzięcia „Znamy się? Zielona Góra tu i teraz” jest warszawski fotografik reklamowy Rafał Betlejewski.

Bohaterami 40 fotograficznych komiksów są mieszkańcy miasta. Na jednym ze zdjęć dr Erwin Pogoda - ortopeda bandażuje sobie głowę. Na innym jest Marek Masłowski, dzielnicowy z komisariatu przy ul. Niepodległości. Na zdjęciach oglądamy tych bardziej znanych zielonogórzan jak np. prezydenta miasta Bożenę Ronowicz czy dyrygenta Czesława Grabowskiego. Na innych przewijają się radiowi dziennikarze, prawnicy, pracownicy urzędów. Nie brakuje tu też mniej znanych postaci: dziewczyny w solarium, dostawcy pizzy, chłopców ćwiczących break dance. Przechodnie rozpoznają osoby, i te z życia społeczno-politycznego, i te, które spotykają robiąc zakupy czy siedząc w barze. Rozpoznają ulice, domy, biura, sklepy.
Podczas otwarcia Bożena Ronowicz mówiła, że wernisaż wpisał się w promocję miasta. „Ta wystawa promująca miasto pokazuje, że jesteśmy ludźmi aktywnymi” - mówiła Prezydent. Kurator wystawy Wojciech Kozłowski podkreślał, że wystawa ma na celu pokazanie, że Zieloną Górę tworzą wszyscy mieszkańcy miasta, a każdy z nich jest tak samo ważny.
Sam autor miał do dodania tylko jedno: „Rok temu, gdy tu przyjechałem, znałem tylko jedną rodzinę. Teraz mam w tym mieście wielu przyjaciół i znajomych”.
Robert Betlejewski zdjęcia do projektu: „Znamy się? Zielona Góra tu i teraz” zrobił w okresie od września do listopada 2002 r. Praca nad ich wywołaniem, drukiem i komentarzami trwała rok. Wraz z 40 minibilbordami powstało także 48 formatów pocztówkowych ze scenami z życia zielonogórzan, które nie znalazły się na minibilbordach. Na odwrocie każdej kartki wydrukowano teksty z dziennika prowadzonego przez autora wystawy w trakcie pobytu w Zielonej Górze.
Wernisaż cieszył się sporym zainteresowaniem. Słoneczne popołudnie sprzyjało spacerom. Zebrani na wernisaż i zwykli spacerowicze chętnie przystawali przy bilbordach. Chyba nie było nikogo, kto oglądając fotosy, na pytanie Rafała Betlejewskiego „Znamy się?”, chociaż raz nie odpowiedziałby twierdząco. 40 fotosów z ponad stutysięcznego miasta sprawiło, że jakoś nam do siebie bliżej.

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Łukasz Łaszkiewicz: Na Święto Biblii zaproszeni są wszyscy, którzy chcą świętować wokół słowa Bożego

2019-04-26 12:00

Kamil Krasowski

Już jutro 27 kwietnia w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odbędzie się III Święto Biblii pod hasłem "W mocy Ducha głośmy Słowo". Do udziału w wydarzeniu zaprasza ks. dr Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia uBIBLIJNIEni.pl .

Karolina Krasowska
- Na Święto Biblii są zaproszeni wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny - mówi ks. Łukasz Łaszkiewicz

– Święto Biblii ma dwa wymiary. Z jednej strony jest świętem stowarzyszenia i tych wszystkich, którzy są w nie zaangażowani, jest zwieńczeniem całorocznej pracy stowarzyszenia. Z drugiej strony na to święto są zaproszeni wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny – wszyscy, którzy chcą świętować wokół słowa Bożego – mówi ks. dr Łukasz Łaszkiewicz.

W tym roku oprócz Mszy św. i spotkań w grupach po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Pieśni Biblijnej pod hasłem „W mocy Słowa” oraz koncert rapera ks. Jakuba Bartczaka.

Święto Biblii objął patronatem honorowym bp Tadeusz Lityński, zaś Festiwal Piosenki Biblijnej objęła patronatem lubuska kurator oświaty Ewa Rawa.


RAMOWY PLAN III ŚWIĘTA BIBLII

10:00 – powitanie i prezentacja grup

10:30 – EUCHARYSTIA

11:30 – gry i zabawy dla dzieci, – warsztaty dla młodzieży z raperem ks. Jakubem Bartczakiem – konferencja biblijna dla dorosłych

12:30 – wspólny posiłek

13:00 – początek Festiwalu Piosenki Biblijnej pod hasłem „W mocy Słowa” i festyn

15:00 – ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród

15:20 – koncert ks. Jakuba Bartczaka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem