Reklama

Franciszek

Papież do młodych: przeżywajcie Wielki Post w obecności Boga

Do przeżywania Wielkiego Postu w ścisłej więzi z Bogiem zachęcił Franciszek młodzież uczestniczącą w zorganizowanej przez prałaturę w Pompejach inicjatywie „KeepLent”, która ma na celu głoszenie Ewangelii wielkopostnej za pośrednictwem mediów społecznościowych.

[ TEMATY ]

przesłanie

Grzegorz Gałązka

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy młodzi,

Reklama

Jezus powiedział swoim uczniom: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli” ... „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą” ... „A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”…

Słowo Boże daje nam odpowiednie ukierunkowanie, by dobrze przeżywać Wielki Post. Kiedy czynimy coś dobrego, jesteśmy czasem kuszeni, aby nas doceniono i byśmy zyskali nagrodę: ludzką chwałę. Ale chodzi o fałszywą nagrodę, ponieważ przenosi nas ku temu, co inni o nas myślą.

Jezus wzywa nas do czynienia dobra, ponieważ jest dobrem. Wzywa nas, byśmy zawsze czuli, że patrzy na nas nasz Ojciec Niebieski i żyli w relacji z Nim, a nie w relacji do osądu innych.

Reklama

Życie w obecności Ojca jest radością znacznie głębszą, niż chwała doczesna. Niech zatem nasza postawa w tym Wielkim Poście będzie jest zatem życiem w ukryciu, gdzie widzi nas Ojciec, kocha nas, na nas oczekuje. Oczywiście, również rzeczy zewnętrzne są ważne, ale zawsze musimy wybierać i żyć w obecności Boga.

Czyńmy na modlitwie, w umartwieniu, w braterskiej miłości, to, co możemy pokornie, przed Bogiem. Tak będziemy godnymi nagrody Boga Ojca.

Dobrego Wielkiego Postu, Matka Bożej z Pompei niech wam towarzyszy i proszę: módlcie się za mnie.

2016-02-10 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: przesłanie papieża na Forum Demograficzne w Budapeszcie

[ TEMATY ]

przesłanie

Grzegorz Gałązka

Do refleksji nad konkretnymi sposobami wspierania rodzin zachęcił Papież uczestników kończącego się dziś w Budapeszcie Forum Demograficznego. Uczestniczą w nim politycy z różnych krajów, a także naukowcy z ważnych europejskich uczelni. W wystosowanym do nich w imieniu Franciszka przesłaniu kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin zapewnia o jego modlitewnej solidarności. Zwraca uwagę na liczne wyzwania, jakim obecnie stawiają czoła małżeństwa, rozpoczynając życie rodzinne i wychowując dzieci.

W budapeszteńskim Forum Demograficznym wziął udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Temat jego wystąpienia brzmiał: „Rodzina w centrum ludzkiego rozwoju”. Abp Vincenzo Paglia podkreślił, że państwa zawdzięczają swój rozwój instytucji rodziny, której korzenie sięgają tysięcy lat. Zwrócił uwagę, że obecny kryzys w Europie dotyka nie tylko sfery ekonomicznej, ale również życia rodzinnego. Wiąże się z tym niż demograficzny i starzenie się populacji, dlatego wsparcie rodziny oznacza odnowę kapitału ludzkiego i społecznego. Jeśli państwu brak silnej rodziny, która jest źródłem zdrowych relacji, to żadna propozycja polityczno-ekonomiczna ukierunkowana na rozwój kraju nie powiedzie się.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję