Reklama

Niedziela Częstochowska

NIŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE

20. rocznica posługi rektorskiej ks. Jerzego Bieleckiego

[ TEMATY ]

seminarium

Przemysław Korczak

Kapituła archikatedralna na czele z metropolitą częstochowski, abp Wacławem Depo w poniedziałek, 1 lutego ponowiła uroczyście przyrzeczenia chrzcielne. Nabożeństwo odbywające się w kaplicy Niższego Seminarium Duchownego wpisane było w obchodzony w tym roku jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Na zakończenie uroczystości wszyscy zaproszeni goście otrzymali okolicznościowe dyplomy z datą i miejscem przyjęcia chrztu św. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania był ks. Jerzy Bielecki, który dokładnie w tym dniu świętował 20-lecie objęcia urzędu rektora Niższego Seminarium Duchownego.

„Dziękujemy Księdzu Rektorowi za jego wkład osobisty w to miejsce. Te wszystkie przebudowy zarówno budynków, jak i struktur są świadectwem odpowiedzialności wobec władz oświatowych i publicznych” – podkreślił abp Depo.

Wielu z kapłanów tworzących obecną kapitułę archikatedralną jest absolwentami NSD w Częstochowie. W rozmowie z „Niedzielą” podkreślali oni bardzo często, że zmiany, które dokonały się na przestrzeni ostatnich 20 lat tworzą w tej szkole zupełnie inną rzeczywistość. „Ukończyłem NSD w 1975 r. i jak tak patrzę dzisiaj, to mam wrażenie, że z moich czasów postały chyba tylko ławki w kaplicy. Wszystko inne jest nowe” – mówił ks. Marek Kundzicz, kustosz Sanktuarium Św. Józefa w Częstochowie.

Ks. Marian Wojcieszak do NSD uczęszczał jeszcze wcześniej. Pierwszy seminaryjny dzwonek usłyszał ponad 50 lat temu. Jednak po ukończeniu „niezwykłej szkoły” cały czas interesował się jej życiem. „Przed ks. prałatem Bieleckim, rektorami NSD byli moi koledzy: ks. Leonard Gołkowski, ks. Andrzej Oleś i inni. To byli ludzie mojego wieku. Natomiast rektor, który przyszedł w 1996 r. to już człowiek innego wieku, mający światowe doświadczenia duszpasterskie” – zauważył ks. Wojcieszak. Obecny proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie kontynuując swoje wspomnienia zauważa także, iż ks. Bielecki nie miał łatwych początków swojej posługi w NSD. „Wszyscy mówili, żeby dać spokój, że wkrótce i tak szkoła będzie zamknięta i żeby wszelkie wysiłki nie mają sensu. On jednak przeszedł wszelkie progi, pokonał wszystkie trudności i stworzył rzeczywistość, która wydaje się przekraczającą możliwości jednego człowieka” – zdradza częstochowski proboszcz. I jeszcze na koniec dodaje: „Dobrze, ze są tacy ludzi”.

Reklama

Ks. Jerzy Bielecki urodził się 16 lipca 1960 r. w Miechowie, w diecezji kieleckiej. W roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Studia uwieńczył tytułem magistra z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w roku 1987. 17 maja 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Nowaka w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. W roku 1991 uzyskał tytuł licencjata z zakresu teologii dogmatycznej. W tym samym roku został skierowany przez ordynariusza częstochowskiego na studia specjalistyczne do Rzymu. W roku 1995 na podstawie rozprawy naukowej „La teologia della filiazione nel magistero trinitario di Giovanni Paolo II” uzyskał tytuł doktora teologii. Podczas studiów w Rzymie, szczególnie w okresie wakacji, uczestniczył w kursach języka włoskiego, francuskiego i angielskiego oraz służył pomocą w pracy duszpasterskiej w parafiach na terenie Włoch, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Od 1 lutego 1996 r. pełni urząd rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Powierzając mu ten urząd, abp metropolita Stanisław Nowak zwrócił szczególną uwagę na konieczność prawy warunków bytowania uczniów, ażeby w godnych warunkach mogli zdobywać wiedzę i przygotowywać się do odpowiedzi na powołanie. „Ufam – pisał w dekrecie nominacyjnym Ksiądz Arcybiskup – że Ksiądz z wielką gorliwością podejmie dzieło formowania młodych do życia głęboko chrześcijańskiego, a dla tych, którzy wybiorą drogę powołania do kapłaństwa, szkołę przygotowania do kapłaństwa”. Po 4 latach Ksiądz Arcybiskup odznaczył ks. Bieleckiego godnością kanonika. 29 grudnia 2005 r.” został podniesiony przez Ojca Świętego Benedykta XVI do godności kapelana Jego Świątobliwości, czyli prałata. Ogłoszenie tej decyzji miało miejsce w lutym 2006 r. 25 marca 2014 r. został włączony do Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie jako kanonik gremialny.

Reklama

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie rozpoczęło swoją działalność l września 1951 r. pod nazwą: Częstochowskie Seminarium Duchowne – Wydział Przygotowawczy. Założycielem szkoły był bp Zdzisław Goliński.

Historię szkoły można podzielić na 3 okresy. Pierwszy to działalność w okresie Polski Ludowej do roku 1991; drugi okres to wejście w życie ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r., na mocy której osoby prawne i fizyczne mogą zakładać i prowadzić szkoły niepubliczne. Oznacza to przyznanie Niższemu Seminarium Duchownego uprawnień szkoły publicznej aż do odwołania: wreszcie trzeci okres zaczyna się 1 września 2002 r. wraz z przekształceniem Niższego Seminarium Duchownego – Liceum Ogólnokształcącego z 4-letniej szkoły ponadpodstawowej na 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną.

Placówka realizuje rozszerzonym program nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Ponadto uczniowie uczą się aż 4 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i łacińskiego. Oprócz nauczania przedmiotów przewidzianych przez prawo oświatowe, alumni mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie działają w szkole koła: historyczne, sportowe i dziennikarskie.

Niższe Seminarium Duchowne prowadzi internat. Szkoła dysponuje m. in. nowoczesną salą informatyczną, własną biblioteką oraz dużą salą gimnastyczną, boiskiem piłkarskim, kortem tenisowym i stołówką.

W ponad 60-letniej historii swojego istnienia mury szkoły opuściło ponad 1000 absolwentów z różnych części Polski, np. z Warszawy, Zakopanego czy Kołobrzegu. Ponad 370 z nich przyjęło święcenia kapłańskie.

2016-02-10 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż: Obłóczyny, lektorat i kandydatura

[ TEMATY ]

seminarium

Paradyż

Karolina Krasowska

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przeżywało 1 marca tzw. obłóczyny, czyli uroczystość przyznania alumnom seminarium duchownego sutann oraz otrzymało posługę lektoratu. Trzeci alumn przystąpił do kandydatury.

- Jest to bardzo ważna w życiu alumnów i całego seminarium uroczystość. Alumni trzeciego roku otrzymają dzisiaj strój duchowny i posługę lektoratu, natomiast jeden z braci z piątego roku podejdzie do kandydatury przed święceniami, a więc oficjalnie będzie już kandydatem najpierw do święceń diakonatu, a w przyszłości do prezbiteratu - mówi ks. Grzegorz Słapek, ojciec duchowny w WSD w Gościkowie-Paradyżu. 

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję