Reklama

Niedziela Legnicka

Czas pokuty i refleksji nad sobą

„Bądźmy jak ten popiół, z którego Bóg na nowo utworzy nowego człowieka. Przejmijmy jak najwięcej z ducha Jezusa, ducha przebaczenia, ducha wspólnoty, byśmy z radością mogli obchodzić święta Paschalne ” – powiedział biskup Zbigniew Kiernikowski w Katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

[ TEMATY ]

Legnica

Popielec

Wielki Post

Ks. Waldemar Wesołowski

Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.

W homilii Biskup legnicki mówił o znaczeniu Wielkiego Postu oraz o symbolice obrzędu posypania głów popiołem. Podkreślił, że Wielki Post jest czasem pokuty i głębszej refleksji nad sobą.

Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Ewangelii, bp Zbigniew zaznaczył, że wskazane przez Jezusa sposoby przeżycia tego czasu – modlitwa, post i jałmużna, powinny być przeżyte z odpowiednim nastawieniem. „Zarówno w modlitwie, praktykowaniu postu czy jałmużny musimy wystrzegać się tego, by nie stawiać siebie na pierwszym miejscu. Musimy zawsze zwracać się do Ojca, który nas odradza” – mówił. Dodał też, że nie chodzi o to, byśmy to my czuli się ważni, ale by w nas najważniejszy był Bóg.

„Bóg w Jezusie Chrystusie ogołocił się ze wszystkiego dla nas, by nas pojednać z sobą i z innymi, by stworzyć z nas świętą społeczność” – kontynuował bp Kiernikowski. Przypomniał przy tym, że ludzie tworzą różne społeczności, które często występują przeciwko sobie. „W świętej społeczności chodzi o to, by Jezus był wyznacznikiem wszystkiego. Jak przypomina prorok Joel, świętą społeczność tworzy się nie przez zewnętrzne gesty, ale nawrócenie serca” – podkreślił Kaznodzieja.

Biskup legnicki zauważył też, że współczesny świat z tym wszystkim, co się w nim obecnie dzieje, woła o Boga, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że Go potrzebuje. „Czy my, jako chrześcijanie, dajemy naszym życiem odpowiedź na to wołanie. Czy my jesteśmy odpowiedzią?” – pytał hierarcha.

Kończąc homilię wezwał wszystkich zgromadzonych: „Przyjmując znak posypania głów popiołem, prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka. Cały nasz Wielki Post niech będzie taką drogą, na której każdy z nas przyjmie jak najwięcej z ducha Jezusa Chrystusa, byśmy w radości przezywali święta Paschalne”.

Reklama

Warto dodać, że w Środę Popielcową Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zainaugurowało krucjatę modlitewną „40 Dni dla Życia”. Przez 960 godzin osoby z diecezji legnickiej, ale także z terenu całej Polski i z zagranicy, które zgłosiły swój udział, będą się modlić w intencji dzieci poczętych i w intencji pokoju na świecie.

Inną inicjatywą wielkopostną w diecezji legnickiej będą katechezy niedzielne, które odczytywane będą przed każdą Mszą św. Dotyczą one uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w swoim orędziu na Wielki Post zachęca do przeżycia tego czasu min. poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.

2016-02-10 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Musisz mówić o ty, co uczynił ci Bóg”. Świadectwo o cichym cierpieniu i radosnym zwycięstwie

18 listopada 2016 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu, odbył się cykl dwóch prelekcji i dwóch koncertów, które zorganizowane zostały przez Bolesławiecką Bazylikę Maryjną i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w ramach jubileuszowych XX Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tym razem adresatami prelekcji i koncertów była młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a gościem spotkania fenomenalny muzyk-gitarzysta, kompozytor, aranżer, Mirosław Kuc – rodowity bolesławianin.

To nie pierwsze spotkanie Mirosława Kuca z młodzieżą, podczas którego opowiadał o swoich życiowych przygodach i poszukiwaniu Boga. Mirosław może się pochwalić współpracą z zespołem Erosa Ramazzotti, czy też grą na Międzynarodowym Festiwal Piosenki w San Remo. Nagrywał też swoje autorskie płyty. Na spotkaniu z młodzieżą mówił, że jego życie to wyjątkową księga upadku człowieka, cierpienia, które uszlachetnia wiarę, Bożej mądrości, objawiającej nieraz nawet w sposób cudowny, zaskakujących wyroków Opatrzności.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję