Reklama

Świat

Rosja: patriarcha Cyryl będzie sprawował liturgię w cerkwi na Antarktydzie

Po raz pierwszy w historii patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl będzie sprawował 17 lutego liturgię w cerkwi Trójcy Świętej na Antarktydzie. Jest to jedyna świątynia prawosławna na szóstym kontynencie, uroczyście konsekrowana dwa lata temu przez bp. Jakuba z Patriarchatu Moskiewskiego. Patriarcha przybył tam wczoraj wieczorem z południowochilijskiego miasta Punta Arenas, które było kolejnym punktem jego podróży do Ameryki Łacińskiej. Wcześniej odwiedził Kubę i Paragwaj.

[ TEMATY ]

prawosławie

Artur Stelmasiak

„Wczoraj wieczorem patriarcha przyleciał do Punta Arenas z Asunción, aby na zaproszenie polarników rosyjskich udać się dzisiaj na Antarktydę. Tutaj po raz pierwszy odprawi liturgię Bożą w jedynej, czynnej na stałe cerkwi Trójcy Świętej w rosyjskiej stacji im. Bellingshausena na Antarktydzie” – oświadczył sekretarz prasowy zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) ks. Aleksandr Wołkow. Zapowiedział też, że obecni tam będą nie tylko badacze rosyjscy, ale także zaproszeni przez nich członkowie wypraw polarnych z innych krajów, w tym z Chile. Po liturgii odbędzie się krótkie spotkanie Cyryla z polarnikami.

„Jest to historyczne wydarzenie w życiu prawosławia rosyjskiego, świadczące o tym, że RKP pełni swą posługę we wszystkich częściach świata” – podkreślił duchowny i dodał, że patriarcha będzie się tam modlił za cały świat.

Wraz ze swym zwierzchnikiem na szósty kontynent udali się też wszyscy członkowie prawie stuosobowej delegacji RKP, która mu towarzyszy.

Cerkiew pw. Życiodajnej Trójcy Świętej w rosyjskiej bazie im. Bellingshausena na Wyspie Króla Jerzego uroczyście konsekrował w lutym 2014 biskup narjan-marski i miezieński Jakub, który 3 lata wcześniej poświęcił Biegun Północny, a we wrześnie 2013 – rosyjski Północny Szlak Morski. Świątynię tę z cedru syberyjskiego, którego drewno jest odporne na niskie temperatury, zbudowało w latach 2003-04 ośmiu cieśli z Ałtaju. Jest ona wyposażona w niezbędny sprzęt, potrzebny do odprawiania nabożeństw: ołtarz, ikony, świeczniki, a także sześć dzwonów, które przewieziono tam wcześniej. Należy przy tym podkreślić, że ikony te zostały wyryte, a nie namalowane, podobnie jak w cerkwiach rosyjskiej północy, gdyż farby nie wytrzymują tak wysokich mrozów (70-80 stopni).

Pierwsze nabożeństwo odprawił tam 8 stycznia 2004 w prawosławną uroczystość Bożego Narodzenia, o. Kalistrat z Ławry Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew Posadzie pod Moskwą. Mnisi z tego klasztoru pracują duszpastersko w cerkwi na Antarktydzie. Obecnie jest nim 38-letni o. Sofronij Kiriłow.

Reklama

Świątynię zaprojektowała S. Rybak z Barnaułu, która – jak sama przyznała – starała się wykorzystać najlepsze tradycje rosyjskiej drewnianej sztuki budowlanej. Wzniesiono ją w takim miejscu, aby była widoczna z daleka dla wszystkich, przybywających do tej stacji. Obiekt nie tylko służy celom religijnym, liturgii i modlitw, ale jest też swoistym pomnikiem pamięci 64 sowieckich i rosyjskich polarników rosyjskich, którzy zmarli lub zginęli na tym lodowym kontynencie.

Budowa cerkwi była możliwa m.in. dzięki wsparciu ze strony fundacji "Świątynia na Antarktydzie", powołanej w 2002 do życia przez wieloletnich pracowników sowieckich baz naukowych Walerija Łukina i Piotra Zadirowa. Projekt ten zyskał błogosławieństwo ówczesnego patriarchy Aleksego II.

Tymczasem we wrześniu ub.r. po prawie 58 latach nieprzerwanej posługi zamknięto katolicką „kaplicę śnieżną” na terenie amerykańskiej bazy McMurdo, w której pierwszą mszę św. odprawiono 25 grudnia 1957. Pracujący tam dotychczas amerykański kapłan Dan Doyle, który powrócił już do Stanów Zjednoczonych, zapowiedział, że religijne potrzeby pracujących wśród śniegu i lodów naukowców będą zaspokajać duchowni różnych wyznań, którzy będą tam dojeżdżać co pewien czas.

2016-02-17 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łotwa: parlament ogłosił niezależność Kościoła prawosławnego od Moskwy

[ TEMATY ]

parlament

prawosławie

Łotwa

Adobe Stock

Sejm Łotwy ogłosił niezależność tamtejszego Kościoła prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego. Inicjatorem tej zmiany ustawowej był prezydent Egils Levits.

Przyjęta poprawka do ustawy o Łotewskim Kościele Prawosławnym (ŁKP) wyklucza jakikolwiek wpływ lub władzę Patriarchatu Moskiewskiego nad tym Kościołem, który dotychczas mu podlegał, korzystając jednak z dużej autonomii.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję