Reklama

Polska

Abp Kupny: Kościół nie jest ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty, ani zbyt wymagający

Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka – mówił abp Józef Kupny podczas Eucharystii we wrocławskiej katedrze, sprawowanej z okazji Święta Służby Więziennej. W modlitwie uczestniczyli funkcjonariusze, kapelani SW oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Bożena Sztajner

Metropolita wrocławski zauważył, że nauczanie Jezusa chociaż powszechnie budziło podziw i zainteresowanie, spotykało się równie często z odrzuceniem i krytyką. Przyczyną tych postaw była niechęć do słuchania tego, co – zdaniem hierarchy – ludzie uważali za zbyt wymagające. – Ta sytuacja powtarza się w naszych czasach: Chrystus i Jego Kościół są odrzucani i krytykowani – mówił abp Kupny, dopowiadając: - Odrzucają Chrystusa ci, którzy nie wierzą i swoje życie wiążą jedynie z doczesnością, a także ci, który sami chcą decydować o tym, co jest dobre, a co złe i nie godzą się, by ktokolwiek podawał im jakiekolwiek normy postępowania. Chrystus i Kościół są jednak także źle postrzegani przez ludzi wierzących. Jedni twierdzą, że za bardzo dostosował się do wymogów współczesnego świata. Inni, że jest zbyt wyobcowany z rzeczywistości.

Reklama

Tymczasem – jak zaznaczył abp Kupny – Kościół nie jest ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty, ani zbyt wymagający. – Kościół jest sobą – wspólnotą, w której żyje Chrystus, wspólnotą miłości, która ma służyć człowiekowi na różne sposoby. Metropolita zauważył przy tym, że 1050. rocznica Chrztu Polski pozwala dostrzec, iż na przestrzeni tych lat w naszym kraju Kościół nie tylko głosił Dobrą Nowinę i prowadził szeroko zakrojoną misję ewangelizacyjną, ale także był nośnikiem wartości patriotycznych i kulturowych, rozwijał szkolnictwo oraz dbał o działalność charytatywną. - Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka – podkreślił abp Kupny.

Zwracając się do przedstawicieli Służby Więziennej i opisując to, czym zajmują się na co dzień ksiądz arcybiskup powiedział: - Wasza działalność jest często określana służbą na rzecz społeczeństwa i państwa i jest służbą na rzecz dobra człowieka. Tu otwiera się przestrzeń wzajemnego zrozumienia i współpracy Kościoła oraz Służby Więziennej. Hierarcha wyraził przy tym szacunek i uznanie dla pracy funkcjonariusz i życzył im Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

2016-02-18 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny rozdał ponad 2 tys. wyprawek szkolnych

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Archiwum Caritas

Uśmiech obdarowanych dzieci, to dla nas najpiękniejsze podziękowanie - mówi metropolita wrocławski wręczając najmłodszym Dolnoślązakom plecaki z przyborami szkolnymi. Spotkanie zakończyło, zorganizowaną przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej akcję "Wyprawka dla żaczka".

Metropolita wrocławski, w rozmowie z KAI, zauważa, że możliwość przygotowania prezentów dla rozpoczynających rok szkolny świadczy o dużej wrażliwości mieszkańców Dolnego Śląska, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel kościelnej instytucji dobroczynnej. – Dzięki temu możemy odciążyć – i tak mocno nadwyrężone przed 1 września w dużej ilości rodzin – budżety domowe – mówi abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że tegoroczna zbiórka wyprawek szkolnych, odbywająca się w dolnośląskich supermarketach została wsparta przez prywatne firmy, które przekazały konkretne produkty z myślą o dzieciach, a także przez parę nowożeńców, którzy poprosili swoich gości, by z okazji ich ślubu zamiast kwiatów przynieść przybory szkolne, przekazane później Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania

2022-01-18 12:06

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

KPRP

Premier Mateusz Morawiecki cieszy się największym zaufaniem Polaków, tak wskazało 37,6 proc. respondentów styczniowego sondażu IBRiS dla Onetu. Na kolejnych miejscach są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (36,8 proc.) i prezydent Andrzej Duda (35,7 proc.).

W porównaniu do poprzedniego sondażu, zaufanie do szefa rządu wzrosło o 0,2 pkt. proc. Natomiast prezydent Warszawy stracił w tym czasie 1,1 pkt. proc., a prezydent RP 2,1 pkt. proc.

CZYTAJ DALEJ

Premier wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni

2022-01-18 19:06

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Alarm w cyberprzestrzeni wynika z ataku w internecie na ukraińskie strony rządowe - podał resort.

Wprowadzony we wtorek pierwszy stopień alarmu będzie obowiązywał na obszarze całego kraju do końca tygodnia (niedziela 23 stycznia godz. 23.59) - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie o podpisaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję