Reklama

Polska

Ks. Sikorski: grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie

Grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie - mówi ks. inf. Jan Sikorski, warszawski duszpasterz "Solidarności". Następca ks. Jerzego Popiełuszki w Mszach za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu komentuje dla KAI medialne doniesienia związane ze znalezionymi teczkami współpracy z bezpieką Lecha Wałęsy.

[ TEMATY ]

opinie

Artur Stelmasiak

Ks. inf. Jan Sikorski

Ks. inf. Jan Sikorski

Ks. Sikorski zwraca uwagę, że postać Lecha Wałęsy trzeba oceniać w całości jego dokonań. Mówiąc o legendarnym przywódcy "Solidarności" duchowny wskazał, że nie wolno pomniejszać jego zasług zwycięstwa nad komuną, zasług dla całego narodu, które są niezaprzeczalną wartością. Dodał jednak, że zło trzeba sprawdzić, ocenić i wyjawić. - To zadanie dla historyków, aby prawdę wyraźnie i uczciwie pokazać - zaznaczył kapelan "Solidarności".

- Sam Wałęsa napomknął kiedyś, że był uwikłany w te spawy. Zabrakło wyraźnego zdystansowania się od tego. Wynika to być może z jego osobowości i postawy, w której przy wszystkich osiągniętych sukcesach, trudno mu się przyznać do swoich słabości - zauważył ks. Sikorski, zwracając uwagę, że grzech, aby był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie.

Duszpasterz "Solidarności" zastrzegł, że rozróżnić trzeba grzech od grzesznika i nie można zapominać o tym, że grzech jest złem, z którym mierzy się każdy człowiek. - Zło trzeba zdecydowanie potępić, jednak nie można potępiać człowieka i wszystko, co jest z nim związane. Tak, jak każdy ma prawo zgrzeszyć, tak każdy ma prawo do Bożego przebaczenia i miłosierdzia - przypomniał duchowny.

Reklama

Ks. Sikorski podkreślił, że nie możemy działać przeciwko sobie i przeciwko wielkiemu dziełu "Solidarności". - Trzeba starć się, aby nikt nie przysłonił dobrej legendy przemian roku '89 i dokonań, które są dziełem całego narodu - powiedział duchowny odznaczony w 2007 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zwrócił uwagę, że "Solidarność" jest dziełem dziesiątków tysięcy ludzi.

Zdaniem infułata zamieszanie medialne, jakie aktualnie przeżywamy jest konsekwencją polityki "grubej kreski" i braku lustracji. - Widać, że pomijanie tego, co było złe, było niewłaściwe i się nie sprawdziło - podkreślił ks. Jan Sikorski.

2016-02-23 16:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o ks. Blachnickim: to ważny rozdział w historii Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

opinie

Stelmasiak Artur

Wiedział, że Polska może stać się duchową pustynią, na której potrzebna będzie oaza - tak o zmarłym przed 30 laty ks. Franciszku Blachnickim mówi kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz przyznaje, że poznał ks. Blachnickiego jako młody kapłan zaraz po święceniach w 1973 r. - Jako młody kapłan byłem zaangażowany w tworzenie Ruchu Światło-Życie w diecezji krakowskiej, gdzie kard. Wojtyła zachęcał do tego młodych księży - opowiada.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję