Reklama

Polska

Ks. Sikorski: grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie

Grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie - mówi ks. inf. Jan Sikorski, warszawski duszpasterz "Solidarności". Następca ks. Jerzego Popiełuszki w Mszach za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu komentuje dla KAI medialne doniesienia związane ze znalezionymi teczkami współpracy z bezpieką Lecha Wałęsy.

[ TEMATY ]

opinie

Artur Stelmasiak

Ks. inf. Jan Sikorski

Ks. inf. Jan Sikorski

Ks. Sikorski zwraca uwagę, że postać Lecha Wałęsy trzeba oceniać w całości jego dokonań. Mówiąc o legendarnym przywódcy "Solidarności" duchowny wskazał, że nie wolno pomniejszać jego zasług zwycięstwa nad komuną, zasług dla całego narodu, które są niezaprzeczalną wartością. Dodał jednak, że zło trzeba sprawdzić, ocenić i wyjawić. - To zadanie dla historyków, aby prawdę wyraźnie i uczciwie pokazać - zaznaczył kapelan "Solidarności".

- Sam Wałęsa napomknął kiedyś, że był uwikłany w te spawy. Zabrakło wyraźnego zdystansowania się od tego. Wynika to być może z jego osobowości i postawy, w której przy wszystkich osiągniętych sukcesach, trudno mu się przyznać do swoich słabości - zauważył ks. Sikorski, zwracając uwagę, że grzech, aby był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie.

Reklama

Duszpasterz "Solidarności" zastrzegł, że rozróżnić trzeba grzech od grzesznika i nie można zapominać o tym, że grzech jest złem, z którym mierzy się każdy człowiek. - Zło trzeba zdecydowanie potępić, jednak nie można potępiać człowieka i wszystko, co jest z nim związane. Tak, jak każdy ma prawo zgrzeszyć, tak każdy ma prawo do Bożego przebaczenia i miłosierdzia - przypomniał duchowny.

Ks. Sikorski podkreślił, że nie możemy działać przeciwko sobie i przeciwko wielkiemu dziełu "Solidarności". - Trzeba starć się, aby nikt nie przysłonił dobrej legendy przemian roku '89 i dokonań, które są dziełem całego narodu - powiedział duchowny odznaczony w 2007 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zwrócił uwagę, że "Solidarność" jest dziełem dziesiątków tysięcy ludzi.

Zdaniem infułata zamieszanie medialne, jakie aktualnie przeżywamy jest konsekwencją polityki "grubej kreski" i braku lustracji. - Widać, że pomijanie tego, co było złe, było niewłaściwe i się nie sprawdziło - podkreślił ks. Jan Sikorski.

2016-02-23 16:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogarda – groźna bakteria

Niedziela przemyska 34/2017, str. 8

[ TEMATY ]

ludzie

opinie

Bożena Sztajner/Niedziela

Tekst rodził się w mojej głowie bardzo długo. Wreszcie pojawiły się katalizatory, które niemal mnie przymusiły do tej refleksji. Najpierw wizyta pana Tuska w prokuraturze i natarczywe pytanie redaktora TVP o zakaz otwarcia trumien. Obserwowałem twarz „prezydenta” Europy. Robił wrażenie, że nie wie, o co go pytają. Jedynie ten strach w oczach wskazywał, że jeszcze żyje. Reszta została pogrzebana pod gruzami wielkiej budowli kłamstwa, która ulega systematycznemu niszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję