Reklama

Niedziela Małopolska

Morawica: Odsłonięcie tablic z nazwiskami Niezłomnych

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Archiwum

W podkrakowskiej Morawicy, przy kościele św. Bartłomieja Apostoła, powstaje pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. 5 marca, po odprawionej w południe Mszy św., nastąpi odsłonięcie pierwszych tablic z nazwiskami Żołnierzy „Wyklętych” z dawnych województw: krakowskiego, katowickiego, kieleckiego, rzeszowskiego i lubelskiego.

– Mamy już zebranych około 800 nazwisk żołnierzy podziemia antykomunistycznego – informuje „Niedzielę” Stanisław Malara z Rady Realizacji Pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. Dane osób mających status Żołnierza Niezłomnego (potwierdzony przez IPN), wraz z nazwami oddziałów, w których służyły, zgłaszali m.in. członkowie ich rodzin.

Reklama

W pomniku umieszczono już urnę z ziemią z powązkowskiej kwatery na Łączce, jak również kamienie węgielnie z więzień, gdzie maltretowano Niezłomnych. Jak zapowiada Stanisław Malara w pomnik będzie również wbudowana urna z ziemią z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku, gdzie odnaleziono szczątki Danuty Siedzikówny, pseud. „Inka”.

Główne uroczystości związane z odsłonięciem powstającego ze środków społecznych postumentu, budowanego z okazji jubileuszu Chrztu Polski, odbędą się 23 kwietnia. Awers pomnika to dzieje niezłomności polskiego narodu, ukazane w symbolach i datach, a rewers upamiętnia żołnierzy wyklętych przez system totalitaryzmu komunistycznego. Kwietniową uroczystość postanowiono poprzedzić marcowym wydarzeniem, by dodatkowo wyeksponować postaci Niezłomnych. Patronat honorowy nad budową pomnika przyjęli kard. Stanisław Dziwisz, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność”. Patronem medialnym jest m.in. „Niedziela”.

Program odsłonięcia tablic pamięci Żołnierzy Niezłomnych 5 marca w Morawicy:

11.30 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych 11.40 – Występ chóru 12.00 – Słowo o Żołnierzach „Wyklętych” – dr Maciej Korkuć (IPN) 12.10 – Uroczysta Msza św. za Niezłomnych i ich rodziny 13.10 – Przejście pod pomnik, słowo wprowadzenia 13. 25 – Odsłonięcie tablic i Apel Pamięci, złożenie kwiatów oraz przemówienia Po uroczystości wspólny poczęstunek w parafialnej sali gimnastycznej „U Aniołów” Obszar załączników

Reklama

Podgląd załącznika Rewers pomnika upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych - umieszczono już na nim kamienie z więzień, gdzie ich maltretowano. 5 marca na murze odsłonięte zostaną tablice z nazwiskami bohaterów_fot. archiwum organizatorów.jpg

Obraz Rewers pomnika upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych - umieszczono już na nim kamienie z więzień, gdzie ich maltretowano. 5 marca na murze odsłonięte zostaną tablice z nazwiskami bohaterów_fot. archiwum organizatorów.jpg

2016-02-29 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Albania: odsłonięcie tablicy w 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Józef Piłsudski

pl.wikipedia.org

Jutro mija 150 lat od urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamięć o nim jest żywa nie tylko w Polsce. Okolicznościową tablicę z okazji tej rocznicy odsłonięto wczoraj w Albanii.

W Albanii została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 150-lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Miało to miejsce w kościele pw. Jana Pawła II w Bathorym, w którym pracują polscy redemptoryści. Poświęcenia dokonał nuncjusz apostolski w Albanii, abp Charles Brown. W uroczystości wzięli udział m. in. ambasadorowie Francji i Hiszpanii oraz przedstawiciele albańskich władz państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Libera znosi dyspensę od uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane

2021-06-19 09:19

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Libera

dyspensa

KEP

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz decyzję biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, biskup płocki Piotr Libera z dniem 20 czerwca 2021 r., odwołuje dekret z dnia 23 października 2020 r., w którym zawarta była dyspensa od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Wydanie dekretu o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Charis International: idziemy z Ewangelią do świata pełnego zagrożeń

2021-06-19 18:22

[ TEMATY ]

Ewangelia

CHARIS

W świecie jest wiele zagrożeń: wojny, terroryzm, korupcja, żądza władzy politycznej i ekonomicznej garstki nad światem, nacjonalizmy, niepewny kierunek rozwoju technologicznego.

Papież Franciszek jest świadomy tych problemów i dlatego mówi o konieczności obecności Ducha Świętego w Kościele i w świecie. Do tego zagrożonego świata idziemy z Ewangelią - mówił w sobotę Pino Scalfuro, moderator Charis International, podczas I Ogólnopolskiego Forum Charis. Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej - online i stacjonarnie w kościele oo. jezuitów w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję