Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

10 tys. pielgrzymów przyjedzie na Dni w Diecezjach

Wyjścia w góry, zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau, spotkanie z kulturą i tradycją regionu – to wszystko czeka na młodzież w diecezji bielsko-żywieckiej przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W Beskidach zagoszczą między innymi Francuzi, Włosi czy Kolumbijczycy.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Piotr Drzewiecki

Najliczniejszą grupę pielgrzymów będą stanowić Francuzi – zarejestrowało się ich ponad 4 tysiące. Sporo będzie także Włochów, Kolumbijczyków oraz Słowaków. W diecezji bielsko-żywieckiej będzie także międzynarodowa grupa, składająca się z mieszkańców m.in. Timoru Wschodniego, Indonezji oraz Tanzanii.

„Plan Dni w Diecezjach w naszym regionie jest bardzo różnorodny. Po solidnym odpoczynku, pielgrzymi zostaną zaproszeni do udziału w licznie przygotowanych dla nich atrakcjach oraz wydarzeniach. Celem i założeniem tego czasu jest ukazanie piękna, religijności oraz tradycji naszego regionu, a także ubogacenie się doświadczeniem naszych gości” – wyjaśnił KAI ks. Piotr Hoffmann, koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej.

Reklama

Podczas trzech pierwszy dni (20-22.07) pielgrzymi zwiedzą muzeum Auschwitz-Birkenau, aktywnie spędzą czas w górach oraz poznawać będą tradycję i kulturę beskidzkiego regionu.

„Diecezja bielsko-żywiecka na czas przygotowań do ŚDM otrzymała nazwę ‘Góra Błogosławieństw’. W nawiązaniu do ośmiu błogosławieństw zawartych w Piśmie Św. w naszym planie pobytu zagranicznych gości powstało osiem spotkań. Odbędą się one w górach i połączone będą z celebracją Drogi Krzyżowej oraz Mszą Św. w plenerze” – poinformował ks. Piotr Niemczyk, koordynator Sekcji Logistycznej Diecezjalnego Centrum ŚDM.

Sobota, 23 lipca, będzie tzw. Dniem Zaangażowania Społecznego, a więc czasem, w którym grupy pozostaną w miejscach zakwaterowania, aktywnie spędzając dzień poprzez włączenie się w życie parafii. W wielu miejscach planowane są także koncerty, wieczory filmowe oraz inne wspólne inicjatywy. Ważnym elementem w tym dniu jest także wspólna modlitwa oraz Msza Św., w których uczestniczyć będą zarówno goście, jak i mieszkańcy regionu.

Reklama

Ostatnim dniem wspólnego świętowania będzie niedziela – przedpołudnie pielgrzymi spędzą z rodzinami ich goszczącymi i wezmą udział w uroczystej Mszy św. w parafii. Natomiast popołudniu wszyscy udadzą się do Bielska-Białej na ostatni już punkt programu diecezjalnego świętowania ŚDM. Wspólna modlitwa, zabawa, koncert oraz nabożeństwo rozesłania zakończą pobyt gości w diecezji bielsko-żywieckiej. Po tych uroczystościach pielgrzymi udadzą się na nocleg do rodzin, aby następnego dnia wyruszyć w drogę do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

2016-02-29 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w pigułce u Oblatów

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Tomasz Lewandowski

Pielgrzymi z Suazi

Pielgrzymi z Suazi

Oblaci z wrocławskich Popowic przyjęli cały świat – przyjechało do nich 1400 młodych ludzi z oblackich parafii na wszystkich kontynentach. Przyjęcie takiej liczby pielgrzymów to ogromne wyzwanie logistyczne, z racji liczby goście spożywali posiłki w... Hali Orbita! Także w Orbicie odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję