Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w szpitalu

Uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 marca w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu. - Myślę o ludziach chorych, którzy może właśnie przy okazji pobytu w szpitalu będą mieli tę okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny – powiedział hierarcha.

[ TEMATY ]

Sandomierz

Rok Miłosierdzia

Ks. Tomasz Lis

Obrzęd otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapelana szpitala i dziekana sandomierskiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczeniem praktycznego miłosierdzia.

Reklama

- Pan Jezus wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Jego odpowiedzią na ludzkie cierpienie, na niemoc fizyczną i duchową jest miłosierdzie. To są dwie odsłony rzeczywistości w której żyjemy. Odzwierciedlają ją w jakimś stopniu placówki służby zdrowia: szpitale, poradnie, punkty konsultacyjne. Bo przecież tutaj osoby dotknięte nieszczęściem choroby doświadczają szczęścia spotkania z tymi, którzy wyciągają do niech pomocną dłoń. I nawet jeśli terapia okazuje się mało efektywna, sama bliskość i życzliwość drugiego człowieka jest już lekarstwem – mówił ordynariusz. Zdaniem biskupa, to dzieło miłości ubogacone zostało dzisiaj poprzez otwarcie w szpitalnej kaplicy Bramy Miłosierdzia.

- Z woli Ojca św. Franciszka, podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego, jest ona narzędziem do uzyskania Bożych łask. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy nie za dużo tych Bram Miłosierdzia w diecezji, odpowiem, że jako kapłani – Słudzy Bożego Miłosierdzia nie możemy ustawać w podejmowaniu najróżniejszych inicjatyw, aby każdy człowiek znalazł do niego drogę – wskazywał bp Nitkiewicz. Otwarta Brama Miłosierdzia w szpitalnej kaplicy dołączyła do wyznaczonych świątyń stacyjnych w diecezji sandomierskiej, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związaną z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W najbliższym czasie zostaną otwarte także Bramy Miłosierdzia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Rudniku nad Sanem. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu oddany został do użytku w 1982 r. Dysponuje 469 łóżkami szpitalnymi i 14 łóżeczkami noworodkowymi oraz 6 inkubatorami na 24 oddziałach. Dodatkowo posiada 52 miejsca na oddziałach dziennych.

Są w nim hospitalizowani pacjenci i wykonywane są wysoko specjalistyczne badania: rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, hamodynamiczne, USG, RTG, endoskopowe, diagnostyczne laparaskopowe, diagnostyczne kardiologiczne. Zapewniony jest szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych. W szpitalu dla potrzeb diagnostycznych funkcjonuje: Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Radiologii, Zakład patomorfologii, Pracownia Hemodynamiki, Pracownia Diagnostyki Kardiologicznej, Pracownia EEG i EMG, Pracownia Endoskopii, Pracownia Spirometrii. Pacjenci mogą korzystać z porad lekarskich w poradniach specjalistycznych. Oddziały wyposażone są w nowoczesną aparaturę i sprzęt.

2016-03-08 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu

Niedziela sandomierska 22/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

wystawa

Sandomierz

Ks. Adam Stachowicz

Podczas inauguracji wernisażu wystawy

Podczas inauguracji wernisażu wystawy

Zbliża się dzień 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu. Nasze miasto papież odwiedził 12 czerwca 1999 r. Z tej okazji w Sandomierzu przy bazylice katedralnej oraz w jej okolicy przygotowano wystawę zatytułowaną: „Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu”

Fotograficzne wspomnienia o papieskiej wizycie rozmieszczone zostało w trzech miejscach. – Ta wystawa nie jest dokumentacją tamtego wydarzenia, ale jego przypomnieniem. Zawiera 30 plansz z blisko 60 fotografiami autorstwa Tomasza Biernickiego, Jerzego Krzemińskiego, Krzysztofa Sykutowskiego i Ireneusza Fertnera. Wystawa znalazła miejsce w trzech punktach: na murze pomiędzy Kurią Diecezjalną a katedralną dzwonnicą, w wąskiej uliczce prowadzącej z katedry do Domu Długosza i na ogrodzeniu wokół Collegium Gostomianum. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września – mówiła autorka wystawy Urszula Stępień.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję