Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w szpitalu

Uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 marca w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu. - Myślę o ludziach chorych, którzy może właśnie przy okazji pobytu w szpitalu będą mieli tę okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny – powiedział hierarcha.

[ TEMATY ]

Sandomierz

Rok Miłosierdzia

Ks. Tomasz Lis

Obrzęd otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapelana szpitala i dziekana sandomierskiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczeniem praktycznego miłosierdzia.

- Pan Jezus wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Jego odpowiedzią na ludzkie cierpienie, na niemoc fizyczną i duchową jest miłosierdzie. To są dwie odsłony rzeczywistości w której żyjemy. Odzwierciedlają ją w jakimś stopniu placówki służby zdrowia: szpitale, poradnie, punkty konsultacyjne. Bo przecież tutaj osoby dotknięte nieszczęściem choroby doświadczają szczęścia spotkania z tymi, którzy wyciągają do niech pomocną dłoń. I nawet jeśli terapia okazuje się mało efektywna, sama bliskość i życzliwość drugiego człowieka jest już lekarstwem – mówił ordynariusz. Zdaniem biskupa, to dzieło miłości ubogacone zostało dzisiaj poprzez otwarcie w szpitalnej kaplicy Bramy Miłosierdzia.

- Z woli Ojca św. Franciszka, podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego, jest ona narzędziem do uzyskania Bożych łask. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy nie za dużo tych Bram Miłosierdzia w diecezji, odpowiem, że jako kapłani – Słudzy Bożego Miłosierdzia nie możemy ustawać w podejmowaniu najróżniejszych inicjatyw, aby każdy człowiek znalazł do niego drogę – wskazywał bp Nitkiewicz. Otwarta Brama Miłosierdzia w szpitalnej kaplicy dołączyła do wyznaczonych świątyń stacyjnych w diecezji sandomierskiej, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związaną z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W najbliższym czasie zostaną otwarte także Bramy Miłosierdzia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Rudniku nad Sanem. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu oddany został do użytku w 1982 r. Dysponuje 469 łóżkami szpitalnymi i 14 łóżeczkami noworodkowymi oraz 6 inkubatorami na 24 oddziałach. Dodatkowo posiada 52 miejsca na oddziałach dziennych.

Są w nim hospitalizowani pacjenci i wykonywane są wysoko specjalistyczne badania: rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, hamodynamiczne, USG, RTG, endoskopowe, diagnostyczne laparaskopowe, diagnostyczne kardiologiczne. Zapewniony jest szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych. W szpitalu dla potrzeb diagnostycznych funkcjonuje: Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Radiologii, Zakład patomorfologii, Pracownia Hemodynamiki, Pracownia Diagnostyki Kardiologicznej, Pracownia EEG i EMG, Pracownia Endoskopii, Pracownia Spirometrii. Pacjenci mogą korzystać z porad lekarskich w poradniach specjalistycznych. Oddziały wyposażone są w nowoczesną aparaturę i sprzęt.

2016-03-08 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spragnieni miłosierdzia

O potrzebie posługi misjonarzy miłosierdzia i jej pierwszych owocach z franciszkaninem o. Jozafatem Gohly rozmawia Adrianna Sierocińska

ADRIANNA SIEROCIŃSKA: – Minęło kilka miesięcy posługi ojca jako misjonarza miłosierdzia. Czy wyobrażenia o niej pokryły się z rzeczywistością?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

17. rocznica sakry biskupiej metropolity wrocławskiego

2023-02-04 09:59

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 17. rocznica sakry biskupiej naszego ks. abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego ordynariusza. Zachęcamy także do modlitwy o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Informacja o nominacji biskupiej została ogłoszona 21 grudnia 2005 r. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Uroczystość święceń biskupich zorganizowano 4 lutego 2006 r. w archikatedrze katowickiej Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a konsekratorami byli metropolita katowicki abp Damian Zimoń (dziś biskup senior), biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) i biskup legnicki Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję