Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty

Miłość Boga dostrzegamy w ogołoceniu się Chrystusa

Na krzyżu, na którym Bóg ogołocił się z boskości dla naszego zbawienia możemy poznać wielkość miłości, jaką żywi On dla człowieka – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież odniósł się do dzisiejszych czytań liturgicznych, gdzie w Księdze Liczb (Lb 21,4-9) mowa jest o wężu miedzianym, który umieszczony na wysokim palu ocalał Izraelitów od śmierci na pustyni, a także do zapowiedzi Pana Jezusa wobec faryzeuszów, że kiedy zostanie wywyższony, poznają Jego bóstwo (J 8,21-30).

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że w historii zbawienia opowiedzianej w Biblii mamy do czynienia z wężem: od dziejów upadku pierwszych rodziców w Księdze Rodzaju po ostatnią Księgę Apokalipsy ukazany jest wąż, będący nie tylko symbolem potępienia, ale także - w tajemniczy sposób - odkupienia.

W Księdze Liczb mamy do czynienia najpierw z wężami śmiertelnie kąsającymi szemrzących Izraelitów, głodnych i zmęczonych wędrówką po pustyni. Przeklinali oni Boga i Mojżesza i wówczas Bóg zesłał węże przeciw niewiernemu ludowi, siejące strach i śmierć, dopóki lud nie poprosił Mojżesza, aby wstawiał się za nim i błagał Boga o przebaczenie. Wówczas Bóg nakazał Mojżeszowi: „Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu”. „To tajemnicze: Bóg nie uśmierca węży, zostawia je w spokoju. Ale jeśli któryś z nich ukąsi jakąś osobę, to jeśli spojrzy ona na miedzianego węża zostanie uzdrowiona” – zauważył papież.

Reklama

Ojciec Święty zaznaczył, że wspomniane węże zostały wywyższone. To słowo pojawia się również w czytanej dziś Ewangelii, w której przedstawiona jest stanowcza konfrontacja między Chrystusem a faryzeuszami. W pewnym momencie Pan Jezus stwierdza: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem”. Franciszek zauważył, że to określenie „Ja jestem” jest imieniem, jakie Bóg objawia Mojżeszowi, aby je przekazał Izraelitom. Powraca także wyrażenie „wywyższenie Syna Człowieczego”.

„Wąż, symbol grzechu. Wąż, który zabija. Ale pojawia się też wąż, który zbawia. I to jest tajemnica Chrystusa. Św. Paweł, mówiąc o tej tajemnicy, mówi, że Jezus ogołocił samego siebie, uniżył samego siebie, unicestwił siebie, aby nas zbawić. Powiedział jeszcze mocniej: „Uczynił siebie grzechem”. Stosując ten symbol możemy powiedzieć, że stał się wężem. To jest prorocze przesłanie tych dzisiejszych czytań. Syn Człowieczy jak wąż, „stawszy się grzechem”, został wywyższony, aby nas zbawić” – powiedział papież.

Franciszek podkreślił, że to jest właśnie historia naszego odkupienia, dzieje miłości Boga. Jeśli chcemy poznać miłość Boga, musimy spojrzeć na krzyż. Jest na nim człowiek torturowany, Bóg ogołocony z boskości, zbrukany grzechem. Ale jest to Bóg, który unicestwiając siebie samego niszczy na zawsze prawdziwe imię zła, to co Apokalipsa nazywa „wężem starodawnym”.

„Grzech jest dziełem szatana a Jezus pokonuje szatana «stając się grzechem» i z tej sytuacji grzechu wynosi nas wszystkich. Krzyż nie jest ozdobą, nie jest dziełem sztuki, z wieloma kamieniami szlachetnymi, jak to czasami widzimy: krzyż jest tajemnicą unicestwienia się Boga z miłości. Kiedy myślimy o owym wężu wywyższonym na pustyni, który zapowiada zbawienie każdemu, kto nań spojrzy, musimy mieć świadomość, że nie jest ono dziełem Boga, który posługuje się pałeczką magiczną. Zbawienie jest dziełem cierpienia Syna Bożego, cierpienia Jezusa Chrystusa” – powiedział Ojciec Święty.

2016-03-15 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy więcej wojny! - apeluje papież

[ TEMATY ]

pokój

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nigdy więcej wojny! Maryjo Królowo Pokoju módl się za nami - apelował papież Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Ojciec Święty ustanowił 7 września, w wigilię Narodzenia Najświętszej Marii Panny, światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Alfons Maria Liguori – patron spowiedników

Święty Alfons urodził się w Marinelli k. Neapolu w 1696 r. W 16. roku życia uzyskał doktorat z prawa i rozpoczął karierę adwokacką. Porzucił ją jednak i poświęcił się służbie Bożej. W 1726 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1732 r. założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). W 1762 r. papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem ordynariuszem w miasteczku Santa Agata dei Goti. Wrócił jednak do Zgromadzenia Redemptorystów. Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. w wieku 91 lat.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję