Reklama

Europa

Rosja: patriarcha Cyryl poprosił wiernych o wybaczenie mu jego grzechów

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem i praktyką liturgiczną na progu prawosławnego Wielkiego Postu patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poprosił wiernych, aby wybaczyli mu jego grzechy. "Chciałbym prosić wszystkich was o przebaczenie. Być może moje słowa i działania kogoś zraniły lub sprawiły komuś przykrość, chociaż nigdy tego nie chciałem" - powiedział, klęcząc przed głównym ołtarzem stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

Artur Stelmasiak

W niedzielę 13 marca, podczas nabożeństwa wieczornego, w przededniu prawosławnego Wielkiego Postu (według kalendarza juliańskiego - starego stylu), patriarcha zapewnił, że "nigdy nie miałem, nie mam i nie będę miał zamiaru świadomie kogokolwiek skrzywdzić, ale być może tak właśnie odbierane są moje słowa i czyny". "Dlatego każdego z was i cały Kościół proszę obecnie o przebaczenie, wybaczcie mnie, grzesznikowi" - oświadczył, klęcząc, patriarcha.

Przypomniał i podkreślił, że w prawosławiu ostatnia niedziela przed rozpoczęciem Wielkiego Postu nosi nazwę Niedzieli Przebaczenia, którego sens polega na "przemianie umysłu i serca". "Kościół przywiązuje szczególne znaczenie do tego obrzędu i wzywa, aby nie był on czysto formalny, ale aby rzeczywiście stanowił świadomy akt naszej wolnej woli, mający na celu pełnienie woli Bożej, przebaczenie drugiej osobie, aby z kolei Pan wybaczył nam" - wyjaśnił na zakończenie istotę tego obrzędu zwierzchnik RFKP.

Podczas tej ceremonii kapłan ubrany na czarno klęka na oba kolana, składa pokłon do ziemi, po czym prosi wiernych, aby wybaczyli mu krzywdy, jakich się dopuścił wobec nich. Potem oni proszą o to samo jego, a następnie swych bliskich, sąsiadów i innych, po czym całują się nawzajem na znak pojednania.

Reklama

Z kolei po nabożeństwie w podstołecznym klasztorze św. Mikołaja w Ugrieszu 14 bm. Cyryl przestrzegł wiernych przed próbą pokonania wszystkich grzechów. "Nie należy stawiać przed sobą wielkich zadań, np. przezwyciężenia wszystkich swoich grzechów i stania się całkowicie innym człowiekiem" - stwierdził mówca. Jego zdaniem człowiek nie jest w stanie uwolnić się od swoich wad w ciągu 40 dni, dlatego "poszczący winni w tym czasie wyzwolić się przynajmniej z jednego swego braku". Kaznodzieja radził walczyć przede wszystkim z grzechem potępiania innych, gdyż "jest to próba wzniesienia się nad bliźnich".

Wielki post w prawosławiu w tym roku trwać będzie od 14 marca do 30 kwietnia. Według kierownika projektów badawczych Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Społecznej Michaiła Mamonowa, pościć zamierza co czwarty mieszkaniec Rosji.

2016-03-16 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: T. Jakżyna - twórczyni filmów o Janie Pawle II - nie żyje

[ TEMATY ]

Rosja

fotolia.com

Tamara Elżbieta Jakżyna - rosyjska reżyserka filmowa, dokumentalistka, krytyk muzyczny i tłumaczka z polskiego - nie żyje. Jej zwłoki znaleziono pod Moskwą - oświadczył 14 kwietnia redaktor naczelny wydawnictwa rosyjskich franciszkanów Igor Baranow. Zaznaczył, że dotychczas aresztowano łącznie 3 mężczyzn podejrzanych o związki z całą sprawą, jako ostatniego zatrzymano jej sąsiada z domu, od którego dowiedziano się, gdzie można znaleźć zwłoki kobiety.

Baranow poinformował o tym w czasie wieczoru poświęconego poezji Karola Wojtyły, co wywołało ogromny smutek zgromadzonych w sali zbiorów Państwowej Rosyjskiej Biblioteki Literatury Obcej. Zaginiona przed miesiącem kobieta była wielką miłośniczką poezji papieża Polaka i autorką pierwszego rosyjskiego filmu o nim.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję