Reklama

Niedziela Legnicka

Światowy Dzień Młodzieży i 8. Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

[ TEMATY ]

dni młodych

dni

Ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela Palmowa, była kolejną okazją do spotkania modlitewnego młodzieży diecezji legnickiej. Odbyło się ono w Legnicy, najpierw w Katedrze, a następnie po przemarszu ulicami miasta w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Spotkaniu modlitewnemu, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia palm i procesji wokół katedry. Następnie sprawowana była Eucharystia, w której uczestniczył także bp Marek Mendyk oraz duszpasterze, którzy przybyli do Legnicy wraz z młodzieżą.

Reklama

W wygłoszonej homilii, nawiązując wydarzeń Wielkiego Tygodnia, Biskup legnicki mówił: - „Wchodzimy w Wielki Tydzień. Będziemy przeżywać wielkie misteria naszego zbawienia. One nie dokonały się nad naszymi głowami. Wszystko dokonało się w Jezusie Chrystusie, Bogu-Człowieku, byśmy my ludzie, umieli też przeżywać te wszystkie trudności, które napotykamy, byśmy nie zachłysnęli się widzeniem, że „nam się należy chwała takimi, jakimi jesteśmy”. Owszem należy nam się chwała, ale wtedy, kiedy i my przejdziemy przez doświadczenie krzyża. Taką chwałę otrzymał Jezus Chrystus w zmartwychwstaniu. Niech takie myślenie będzie w nas w tych dniach, kiedy zapewne spotkamy się z różnymi trudnościami i niesprawiedliwościami, albo też z łatwymi propozycjami bycia kimś, kto tryumfuje. Nie dajmy się zwieść. Przyjmijmy prawdę o naszym życiu, nawet jeśli będzie to sporo kosztowało, nasze przełamanie się, przylgnięcie do krzyża. Żeby też do nas mogły się odnosić słowa: oto człowiek, który skorzystał z usprawiedliwienia, jakie daje Syn Boży i na podobieństwo łotra słyszy słowa - dziś ze mną będziesz w raju. Niech to będzie w nas żywe i w tym duchu przeżywajmy czas Triduum Paschalnego”.

Podczas Mszy św., jak co roku, kolejna grupa młodzieży złożyła też deklarację wstąpienia na drogę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Po Eucharystii wyruszył 8. Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny. - Dobrze, że jesteśmy wszyscy razem i idziemy w tym Marszu, aby dawać świadectwo, że zależy nam na życiu. Szczególnie ważne jest, byście wy młodzi od początku kształtowali wasze sumienie w przekonaniu, że życie jest darem. To jest dla was wielkie zadanie, które nie zawsze jest przyjmowane przez świat, a wręcz kontestowane. Bądźcie odważni, przeniknięci darem rozumienia życia. W tym marszu chcemy to manifestować i w pokorze naszych serc chcemy innych pociągać do takich postaw. Bardzo dziękuję za waszą obecność, a także wszystkim duszpasterzom, opiekunom, rodzicom, którzy was formują. Przyjmujcie od rodziców to, co widzicie że jest dobre - mówił do uczestników marszu bp Kiernikowski.

Reklama

Po przemarszu ulicami Legnicy, druga część uroczystości miała miejsce w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tam w ramach diecezjalnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, Biskup legnicki wręczył wolontariuszom z poszczególnych campusów diecezjalnych, okolicznościowe pisma, nazwane „Posłaniem”.

Tutaj też odbyło się wykonanie oratorium pt. „Ogłaszamy Miłosierdzie”, z udziałem muzykującej i śpiewającej młodzieży z diecezji, przygotowanej do tego wydarzenia przez krakowskich muzyków Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka.

W słowie wprowadzającym Hubert Kowalski, twórca i dyrygent oratorium powiedział: „W tym szczególnym Roku Bożego Miłosierdzia cieszę się, że możemy być tutaj razem. Bardzo potrzebujemy doświadczać tego, że Pan Bóg jest Bogiem Miłosiernym, przytulającym nas Ojcem. Potrzebujemy Go doświadczyć, abyśmy mogli pójść i głosić to miłosierdzie innym. W związku z tym, chcemy przez te kilka dźwięków wyśpiewać naszą gorącą modlitwę. Niech to będzie nasze wołanie, abyśmy doświadczyli Bożego Miłosierdzia, a przez to mogli głosić je innym ludziom na całym świecie”.

Ponad godzinny koncert, podczas którego wyśpiewywano min. słowa modlitwy z Koronki do Bożego Miłosierdzia, oraz hymn Światowych Dni Młodzieży, zebrana w świątyni publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

pn, mł

2016-03-21 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni Dziękczynienia

Niedziela podlaska 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

dni

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Podczas koncertu „Abba, Ojcze” usłyszeć można było pieśni nawiązujące do św. Jana Pawła II

Podczas koncertu „Abba, Ojcze” usłyszeć można było pieśni nawiązujące
do św. Jana Pawła II

W dniach 30 kwietnia – 1 maja w Siemiatyczach odbyły się Dni Dziękczynienia w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

W czwartek 30 kwietnia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury zorganizowano koncert „Abba, Ojcze” w wykonaniu Studia Piosenki i Chóru Pieśni Narodowej działających przy SOK oraz orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Usłyszeć można było znane pieśni, które każdemu przywodzą na myśl postać św. Jana Pawła II, jak i zupełnie nowe utwory nawiązujące do tej wspaniałej postaci. Po zakończeniu części muzycznej podsumowano konkurs plastyczny „Rodzina”. Do konkursu zgłoszono 119 prac, których autorami byli uczniowie siemiatyckich szkół. Komisja w składzie: ks. Piotr Wójcik, Jolanta Sidorowicz, dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, oraz Renata Prokopiak, instruktor SOK, autorom najlepszych prac przyznała 12 równorzędnych nagród.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję