Reklama

Niedziela Legnicka

Światowy Dzień Młodzieży i 8. Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

[ TEMATY ]

dni młodych

dni

Ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela Palmowa, była kolejną okazją do spotkania modlitewnego młodzieży diecezji legnickiej. Odbyło się ono w Legnicy, najpierw w Katedrze, a następnie po przemarszu ulicami miasta w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Spotkaniu modlitewnemu, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia palm i procesji wokół katedry. Następnie sprawowana była Eucharystia, w której uczestniczył także bp Marek Mendyk oraz duszpasterze, którzy przybyli do Legnicy wraz z młodzieżą.

W wygłoszonej homilii, nawiązując wydarzeń Wielkiego Tygodnia, Biskup legnicki mówił: - „Wchodzimy w Wielki Tydzień. Będziemy przeżywać wielkie misteria naszego zbawienia. One nie dokonały się nad naszymi głowami. Wszystko dokonało się w Jezusie Chrystusie, Bogu-Człowieku, byśmy my ludzie, umieli też przeżywać te wszystkie trudności, które napotykamy, byśmy nie zachłysnęli się widzeniem, że „nam się należy chwała takimi, jakimi jesteśmy”. Owszem należy nam się chwała, ale wtedy, kiedy i my przejdziemy przez doświadczenie krzyża. Taką chwałę otrzymał Jezus Chrystus w zmartwychwstaniu. Niech takie myślenie będzie w nas w tych dniach, kiedy zapewne spotkamy się z różnymi trudnościami i niesprawiedliwościami, albo też z łatwymi propozycjami bycia kimś, kto tryumfuje. Nie dajmy się zwieść. Przyjmijmy prawdę o naszym życiu, nawet jeśli będzie to sporo kosztowało, nasze przełamanie się, przylgnięcie do krzyża. Żeby też do nas mogły się odnosić słowa: oto człowiek, który skorzystał z usprawiedliwienia, jakie daje Syn Boży i na podobieństwo łotra słyszy słowa - dziś ze mną będziesz w raju. Niech to będzie w nas żywe i w tym duchu przeżywajmy czas Triduum Paschalnego”.

Podczas Mszy św., jak co roku, kolejna grupa młodzieży złożyła też deklarację wstąpienia na drogę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Reklama

Po Eucharystii wyruszył 8. Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny. - Dobrze, że jesteśmy wszyscy razem i idziemy w tym Marszu, aby dawać świadectwo, że zależy nam na życiu. Szczególnie ważne jest, byście wy młodzi od początku kształtowali wasze sumienie w przekonaniu, że życie jest darem. To jest dla was wielkie zadanie, które nie zawsze jest przyjmowane przez świat, a wręcz kontestowane. Bądźcie odważni, przeniknięci darem rozumienia życia. W tym marszu chcemy to manifestować i w pokorze naszych serc chcemy innych pociągać do takich postaw. Bardzo dziękuję za waszą obecność, a także wszystkim duszpasterzom, opiekunom, rodzicom, którzy was formują. Przyjmujcie od rodziców to, co widzicie że jest dobre - mówił do uczestników marszu bp Kiernikowski.

Po przemarszu ulicami Legnicy, druga część uroczystości miała miejsce w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tam w ramach diecezjalnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, Biskup legnicki wręczył wolontariuszom z poszczególnych campusów diecezjalnych, okolicznościowe pisma, nazwane „Posłaniem”.

Tutaj też odbyło się wykonanie oratorium pt. „Ogłaszamy Miłosierdzie”, z udziałem muzykującej i śpiewającej młodzieży z diecezji, przygotowanej do tego wydarzenia przez krakowskich muzyków Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka.

W słowie wprowadzającym Hubert Kowalski, twórca i dyrygent oratorium powiedział: „W tym szczególnym Roku Bożego Miłosierdzia cieszę się, że możemy być tutaj razem. Bardzo potrzebujemy doświadczać tego, że Pan Bóg jest Bogiem Miłosiernym, przytulającym nas Ojcem. Potrzebujemy Go doświadczyć, abyśmy mogli pójść i głosić to miłosierdzie innym. W związku z tym, chcemy przez te kilka dźwięków wyśpiewać naszą gorącą modlitwę. Niech to będzie nasze wołanie, abyśmy doświadczyli Bożego Miłosierdzia, a przez to mogli głosić je innym ludziom na całym świecie”.

Reklama

Ponad godzinny koncert, podczas którego wyśpiewywano min. słowa modlitwy z Koronki do Bożego Miłosierdzia, oraz hymn Światowych Dni Młodzieży, zebrana w świątyni publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

pn, mł

2016-03-21 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: trwają V Kasperiańskie Dni Młodych

[ TEMATY ]

dni młodych

Marian Sztajner/Niedziela

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

„Biorę – Wierzę – Daję” pod tym hasłem przy Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie odbywają się w dniach 23-25 sierpnia V Kasperiańskie Dni Młodych. Jak podkreśla organizator spotkania ks. Damian Siwicki, młodzi będą mieli możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju konferencjach i koncertach. Ważnymi punktami spotkania będą nabożeństwa modlitewne. Podczas V Kasperiańskich Dni Młodych prowadzone są dla młodzieży warsztaty muzyczne, fotograficzne, wodzirejskie i teatralne. Młodzi wysłuchają koncertów zespołu „Porozumienie” oraz rapera „Bęsiu”. Gośćmi specjalnymi Kasperiańskich Dni Młodych są: Teatr Słuchania, Zespół utraconego spokoju” - Piotr Żabczyński, Marcin Jakimowicz, Magda Niebudek oraz streetworkerzy. Organizatorem spotkań jest wspólnota „Kaspersi”, która narodziła się w 2007 r. Grupa młodych ludzi razem z Misjonarzami Krwi Chrystusa rozpoczęła wtedy posługę ewangelizacyjną na dworcu PKP w Częstochowie. Tę comiesięczną akcję nazwali „Pociągiem do Nieba”. Celami Wspólnoty są: ewangelizacja, działalność charytatywna i budowanie relacji. Patronem Wspólnoty jest św. Kasper del Bufalo. I Kasperiańskie Dni Młodych odbyły się w dniach 17-19 października 2009 r. Dotychczas na Kasperiańskich Dniach Młodych gościli m.in. „Filipscy” – zespół rodzinny, Teatr „A”, Violetta Brzezińska, zespół „Royal Rap”, zespól „Love story”, Jacek Teler, Ks. Rafał Jarosiewicz, Darek „Maleo” Malejonek. Więcej informacji na stronie www.kaspersi.odkupieni.pl

CZYTAJ DALEJ

Dziesięć kroków

2022-09-26 11:35

Agnieszka Stępień

W trakcie oazy jest także czas na wycieczki górskie

W trakcie oazy jest także czas na wycieczki górskie

W Ruchu Światło-Życie jest także miejsce dla ludzi młodych. O Oazie młodzieżowej opowiada Agnieszka Stępień, która jest członkiem wspólnoty.

Agnieszka jest we wspólnocie dziesięć lat, od 2012 roku. – Najważniejszym elementem formacji jest dla mnie 10 kroków, czyli 10 drogowskazów Nowego Człowieka- mówi dziewczyna.

CZYTAJ DALEJ

Papież: słuchanie i synodalność zakorzenione w życiu zakonnym

2022-09-26 15:19

[ TEMATY ]

Franciszek

Konferencja Episkopatu Polslki/Facebook

„Bądźcie znakiem prorockim szkoły Ewangelii, która jest drogą do zbawienia świata” – powiedział Papież do uczestniczek 23. Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr Tercjarek Kapucynek św. Rodziny. Franciszek zaznaczył, że to spotkanie podejmuje w sposób szczególny dwie idee: pokorne słuchanie i synodalność. Obie mają głębokie korzenie w życiu zakonnym.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na głęboką i wewnętrzną ciszę niezbędną, aby faktycznie słuchać. Milczenie powinno być dzisiaj prorockim znakiem wyrażającym się w odejściu od hałasu i zgiełku świata. Jedynie wtedy będzie możliwe rozpoznawanie i rozróżnianie sygnałów, jakie do nas docierają. Żadna nuta nie będzie zbyt wysoka ani zbyt niska, żaden dźwięk nie będzie wrzaskliwy dla naszych uszu, jeśli znajdzie harmonię, którą może mu dać tylko nasze milczenie. Papież zwrócił uwagę na pokusę, jaką stanowi nadmierne przywiązanie do własnej melodii prowadzące do odrzucania wszystkiego, co nie pozostaje z nią zgodne. Dochodzi wówczas do osądzania innych i stawiania się na miejscu Boga. Jest to wyrazem wielkiej pychy, której należy przeciwstawić pokorę prorockiego milczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję