Reklama

Niedziela Legnicka

Światowy Dzień Młodzieży i 8. Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

[ TEMATY ]

dni młodych

dni

Ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela Palmowa, była kolejną okazją do spotkania modlitewnego młodzieży diecezji legnickiej. Odbyło się ono w Legnicy, najpierw w Katedrze, a następnie po przemarszu ulicami miasta w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Spotkaniu modlitewnemu, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia palm i procesji wokół katedry. Następnie sprawowana była Eucharystia, w której uczestniczył także bp Marek Mendyk oraz duszpasterze, którzy przybyli do Legnicy wraz z młodzieżą.

W wygłoszonej homilii, nawiązując wydarzeń Wielkiego Tygodnia, Biskup legnicki mówił: - „Wchodzimy w Wielki Tydzień. Będziemy przeżywać wielkie misteria naszego zbawienia. One nie dokonały się nad naszymi głowami. Wszystko dokonało się w Jezusie Chrystusie, Bogu-Człowieku, byśmy my ludzie, umieli też przeżywać te wszystkie trudności, które napotykamy, byśmy nie zachłysnęli się widzeniem, że „nam się należy chwała takimi, jakimi jesteśmy”. Owszem należy nam się chwała, ale wtedy, kiedy i my przejdziemy przez doświadczenie krzyża. Taką chwałę otrzymał Jezus Chrystus w zmartwychwstaniu. Niech takie myślenie będzie w nas w tych dniach, kiedy zapewne spotkamy się z różnymi trudnościami i niesprawiedliwościami, albo też z łatwymi propozycjami bycia kimś, kto tryumfuje. Nie dajmy się zwieść. Przyjmijmy prawdę o naszym życiu, nawet jeśli będzie to sporo kosztowało, nasze przełamanie się, przylgnięcie do krzyża. Żeby też do nas mogły się odnosić słowa: oto człowiek, który skorzystał z usprawiedliwienia, jakie daje Syn Boży i na podobieństwo łotra słyszy słowa - dziś ze mną będziesz w raju. Niech to będzie w nas żywe i w tym duchu przeżywajmy czas Triduum Paschalnego”.

Podczas Mszy św., jak co roku, kolejna grupa młodzieży złożyła też deklarację wstąpienia na drogę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Reklama

Po Eucharystii wyruszył 8. Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny. - Dobrze, że jesteśmy wszyscy razem i idziemy w tym Marszu, aby dawać świadectwo, że zależy nam na życiu. Szczególnie ważne jest, byście wy młodzi od początku kształtowali wasze sumienie w przekonaniu, że życie jest darem. To jest dla was wielkie zadanie, które nie zawsze jest przyjmowane przez świat, a wręcz kontestowane. Bądźcie odważni, przeniknięci darem rozumienia życia. W tym marszu chcemy to manifestować i w pokorze naszych serc chcemy innych pociągać do takich postaw. Bardzo dziękuję za waszą obecność, a także wszystkim duszpasterzom, opiekunom, rodzicom, którzy was formują. Przyjmujcie od rodziców to, co widzicie że jest dobre - mówił do uczestników marszu bp Kiernikowski.

Po przemarszu ulicami Legnicy, druga część uroczystości miała miejsce w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tam w ramach diecezjalnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, Biskup legnicki wręczył wolontariuszom z poszczególnych campusów diecezjalnych, okolicznościowe pisma, nazwane „Posłaniem”.

Tutaj też odbyło się wykonanie oratorium pt. „Ogłaszamy Miłosierdzie”, z udziałem muzykującej i śpiewającej młodzieży z diecezji, przygotowanej do tego wydarzenia przez krakowskich muzyków Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka.

W słowie wprowadzającym Hubert Kowalski, twórca i dyrygent oratorium powiedział: „W tym szczególnym Roku Bożego Miłosierdzia cieszę się, że możemy być tutaj razem. Bardzo potrzebujemy doświadczać tego, że Pan Bóg jest Bogiem Miłosiernym, przytulającym nas Ojcem. Potrzebujemy Go doświadczyć, abyśmy mogli pójść i głosić to miłosierdzie innym. W związku z tym, chcemy przez te kilka dźwięków wyśpiewać naszą gorącą modlitwę. Niech to będzie nasze wołanie, abyśmy doświadczyli Bożego Miłosierdzia, a przez to mogli głosić je innym ludziom na całym świecie”.

Reklama

Ponad godzinny koncert, podczas którego wyśpiewywano min. słowa modlitwy z Koronki do Bożego Miłosierdzia, oraz hymn Światowych Dni Młodzieży, zebrana w świątyni publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

pn, mł

2016-03-21 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bój się!

Niedziela Palmowa to czas ludzi młodych. W diecezjach obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży. To ostatnia prosta przed ŚDM w Panamie, w styczniu 2019. Ale też czas, kiedy młodzi ludzie mogą sobie odpowiedzieć na pytanie: Gdzie jest moje miejsce w Kościele? Czy już je odnalazłem i zająłem?

W tym roku skupiamy się na słowach, które Archanioł Gabriel wypowiedział do Maryi: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). W ubiegłym roku towarzyszyły nam słowa z Jej kantyku uwielbienia: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). Wskazywały one na ważność tego, co już się dokonało w naszym życiu, w przeszłości. Dziś słuchamy słów, które budzą odwagę i dają łaskę, aby odpowiedzieć na wezwanie Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję