Reklama

Świętością żyć w każdy nowy dzień, ocierać łzy ludzkiej niedoli... (2)

Ks. Jacek Zieliński
Edycja zamojsko-lubaczowska 44/2003

O świętość życia wołają dramaty ludzi żyjących tuż obok nas. Często dramat cierpienia lub nędzy dotyka osób nam bliskich. Taka niesprawiedliwość losu, której biernymi świadkami stajemy się mimowolnie, wywołuje sprzeciw w naszych sumieniach. Pozbawieni wiary w siebie i głębokiej ufności w Boga jesteśmy bezradni wobec zła, które zatacza coraz szersze kręgi. Ile razy każdy z nas zadaje sobie pytanie o to, jak powinien postąpić? I lękając się uczynić cokolwiek, ulegamy pokusie bezczynności. A jednak, pragnienie świętości powinno uskrzydlać naszą wyobraźnię, aby móc wyrwać się z niewoli niemożności.
- Jezus pragnie naszej aktywności - mówi Bronisława Momot. On nigdy nie pozostał obojętny wobec ludzkich potrzeb. Z czułością i ogromnym przejęciem szedł wszędzie tam, gdzie go potrzebowano. I my mamy iść wszędzie tam, gdzie są ludzie potrzebujący naszej pomocy. Nie powinniśmy się lękać o to, w jaki sposób pomagać, bo sam Duch Święty podpowie nam, co mamy czynić. Ja doświadczyłam wielokrotnie tego, że Bóg nie pozostawia nas samych w trudnościach. W naszej gminie Józefów już nie ma rażących przykładów ubóstwa i nędzy, jakie jeszcze kilka lat temu można było spotkać. Takie zmiany mogły się dokonać tylko dzięki dobroci wielu ludzkich serc. Konieczny jest jednak ktoś - kontynuuje pani Bronisława - kto umie zapalić innych do czynienia dobra.
To prawda. Nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby czynić dobro. Zbyt często oglądamy się na innych. Świętość, która powinna być siłą napędową naszych poczynań, musi wyrastać ponad przeciętność. Stąd pokuszę się o stwierdzenie, że chrześcijanin musi być nieprzeciętny.
- W naszym miasteczku - opowiada pani Bronisława - było wiele osób, które potrzebowały pomocy. Ta pomoc jednak nie nadchodziła od instytucji, które były w tym celu powołane. Urzędnicy zbyt często oglądają świat zza swych biurek i nie widzą rzeczywistych ludzkich potrzeb. Wiele razy ja albo moi wspaniali przyjaciele ze stowarzyszenia oraz bezimienni wolontariusze, musieliśmy sami borykać się z bezdusznością przepisów i obojętnością urzędów, aby uzyskać skuteczną pomoc dla naszych podopiecznych. Trudno wprost sobie wyobrazić, jak bardzo jest ważne, aby nie urazić godności ludzi upokorzonych już przez los. Osoby, którym niesiemy pomoc, stają się w pewnym sensie członkami naszych rodzin, stąd wzrasta zaufanie i przyjaźń między nami.
- Radością i nadzieją napawa fakt - jak podkreśla pani Bronisława - że coraz częściej działalność charytatywna spotyka się ze zrozumieniem ze strony władz naszego miasteczka. Pan burmistrz interesuje się problemami najuboższych i pomaga nam rozwiązywać problemy osób znajdujących się w największej potrzebie. Ogromną rolę w niesieniu nadziei ludziom ubogim odgrywa Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Myślę jednak, że jest nas ciągle za mało, aby sprostać potrzebom ludzi powierzonych naszej trosce. Stąd modlę się codziennie o wielu odważnych ludzi, którzy znajdą swe szczęście w bezinteresownym czynieniu dobra.
Niedoskonały świat, w którym żyjemy, potrzebuje ludzi rozpalonych pragnieniem doskonałej miłości, potrzebuje świętych, aby takie słowa jak: przyjaźń, miłosierdzie, dobroć... zachowały swoją treść. Jezus potrzebuje także twoich rąk, twego serca, twojej świętości, aby przemienić ten świat.

Abp Gądecki: zależy nam na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym

2019-07-18 16:59

Niedziela, dg / Warszawa (KAI)

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela". Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przypomina „akty jawnej profanacji największych świętości”, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, wymieniając profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz akty bluźnierstwa podczas marszów i parady równości.

Wskazuje, że te inicjatywy walcząc o tolerancję, stają się „miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych”. Wśród ataków na Kościół przewodniczący KEP wymienia również napaści na świątynie i ataki na księży. - I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!” – stwierdza hierarcha.

Pytany o różnice w podejściu Kościoła do lustracji i zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, abp Gądecki rozróżnił najpierw „medialną nagonkę” na Kościół od dążenia do prawdy i zmagania się ze złem.

- Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział poznański metropolita.

Zwraca uwagę, że problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży wykorzystywany jest do ataków na Kościół, mających na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Hierarcha przyczynę widzi w tym, że Kościół jest „ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować”.

Abp Gądecki wskazuje, że gdy podnoszono kwestię lustracji, Kościół jako jedyne środowisko przeprowadził działania lustracyjne. „Podobnie jest dzisiaj. Wiele osób publicznie wypowiada się o pedofilii w Kościele, a jednocześnie nie interesuje się wcale krzywdą młodych ludzi, która dokonuje się w innych środowiskach” – stwierdził.

Hierarcha pytany o korelację między skłonnościami homoseksualnymi a pedofilią, odpowiada, że „wielu ludzi zaprzecza tego rodzaju zależności. Jednakże wyniki dotychczasowej kwerendy, której dokonaliśmy, mówią o pedofilii homoseksualnej w niemal 60 proc.”, dodając, że organizacje prorodzinne zajmujące się również tą kwestią wskazują na jeszcze wyraźniejszą zależność.

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo – powiedział przewodniczący KEP pytany o możliwość dialogu ze środowiskami LGBT. Zaznaczył również, że w głoszonej im ewangelii nie może zabraknąć prawdy o grzechu.

Abp Gądecki wyjaśnił m.in. również, że mimo zarzutów stawianych filmowi braci Sekielskich, wciąż uważa za słuszne wyrażone po jego premierze podziękowania: „Mam nadzieję, że wstrząs wywołany przez ten film przyczyni się do wewnętrznego oczyszczenia wspólnoty Kościoła. I w tym sensie ufam, że wyniknie z niego dobro”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem