Reklama

Obchody 24. rocznicy wizyty Jana Pawła II w parafii Pięciu Braci Męczenników w Chicago

Niedziela w Chicago 45/2003

5 października 2003 r. parafia Pięciu Braci Męczenników, prowadzona przez Zgromadzenie Księży Chrystusowców, pracujących dla Polonii na całym świecie, celebrowała 24. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w tej parafii oraz 25. rocznicę jego Pontyfikatu.
Mszę św., koncelebrowaną w asyście proboszcza ks. Geralda Grupczyńskiego i ks. Juliana Kaczówki, odprawił przy papieskim ołtarzu bp Tadeusz Jakubowski, który również wygłosił homilię. Przypomniał w niej zgromadzonym wiernym o wcześniejszych wizytach ks. Karola Wojtyły goszczonego w tejże parafii w 1969 r. i 1976 r., gdy w parafii duszpasterzował Alfred Abramowicz. Wreszcie 5 października 1979 r. przyjechał do rodaków, którzy wyemigrowali „za chlebem” oraz z różnych innych względów z nadzieją poprawy swojej doli - już jako Papież Jan Paweł II.
Celebrans przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II:
„Tak, więc przyjmując wasze ofiary i składając je na tym ołtarzu, pragnę w nich wypowiedzieć to wszystko, co pozostaje w myślach synów i córek naszej pierwszej ojczyzny - Polski.
(...) Pragnę bowiem na tym ołtarzu złożyć w ofierze to wszystko, co was, Polonię amerykańską, stanowiło od czasu Kościuszki i Puławskiego poprzez wszystkie pokolenia i co Was, Polonię amerykańską, współcześnie stanowi.
(...) Pragnę tę ofiarę złożyć Bogu jako Biskup Rzymu i Papież, który równocześnie jest synem tego narodu, z którego i wy wszyscy się wywodzicie.
(...) Niech niezwykła ofiara chleba i wina, ta jedyna w dziejach amerykańskiej Polonii Eucharystia, którą dziś sprawujemy, zjednoczy Was wszystkich na nowo w wielkiej miłości i w wielkiej pracy”.
Biskup Jakubowski zachęcił wiernych, by wzięli sobie te słowa jeszcze raz głęboko do serca, gdyż dzisiaj naród polski w sposób szczególny potrzebuje tego zjednoczenia. Na koniec Ksiądz Biskup zwrócił się z prośbą, abyśmy zachowali godność i honor prawdziwych córek i synów polskiego narodu i nie dali się zwieść pokusie kłamstwa.
Na Mszy św., którą poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji Papieża, obecna była wiceprezes Związku Podhalan Władysława Kowalczyk, marszałek Stanisław Gil, chorąży Andrzej Madaj, kapela góralska Stanisława Kulawiaka „Zeleznica”, muzykanci kapelmistrza Sucheckiego oraz śpiewaczka Joanna Bobak. Ponadto we Mszy św. uczestniczyło czternaście sztandarów kół Związku Podhalan w Ameryce Północnej, nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. Na zakończenie tej pięknej uroczystości, przy udziale dużej liczby wiernych i przy pięknej słonecznej pogodzie zaśpiewano Ojcu Świętemu po góralsku „Życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi...”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję