Reklama

Instytut Teologiczny

„Gaudeamus...”

17 października był dniem inauguracji nowego roku akademickiego w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele seminaryjnym. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak.
Druga część uroczystości miała miejsce w Auli Wyższego Seminarium Duchownego. Uroczyste Gaude Mater Polonia odśpiewał chór Sióstr Nazaretanek pod dyrekcją s. Andżeliki. Następnie zabrał głos Rektor Instytutu ks. prof. dr hab Stanisław Włodarczyk. Ksiądz Rektor wskazał na zadania i cele Instytutu oraz złożył sprawozdanie z jego działalności w minionym roku akademickim, odczytał również przygotowane przez ks. dr. Jana Wilka sprawozdanie z działalności Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Następnie głos zabrał wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś, który przypomniał o tym, że są dwie najważniejsze dziedziny wiedzy: prawo i teologia. Na potwierdzenie tych słów przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Państwo bez prawa przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.
Kolejnym prelegentem był dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. Jan Szczurek. Ksiądz Dziekan zacytował słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w kościele św. Anny w Krakowie do świata nauki: „Niewiele jest rzeczy tak ważnych, jak posługa myślenia”. „Gdy brak myślenia - mówił Ksiądz Dziekan - to i o studiowaniu trudno marzyć. Studia teologiczne są posługą dla wiary, pomagają wierzyć i myśleć kategoriami wiary.
Następnie odbyło się ślubowanie i immatrykulacja 58 studentów I roku oraz rozdanie dyplomów magisterskich absolwentom Instytutu. W dalszej części uroczystości głos zabrał ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z UKSW, który mówił na temat Roli uniwersytetu wobec człowieka w nauce Jana Pawła II.
Podziękowanie Rektora Instytutu, słowo końcowe abp. Stanisława Nowaka - wypowiedziane w kontekście Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - i wspólnie odśpiewane Gaudeamus igitur oznajmiło koniec inauguracji i otwarcie nowego roku akademickiego 2003/2004.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję