Reklama

Niedziela Częstochowska

Tajemnica Wieczernika

- Nie ma Chrystusa bez Kościoła, tak jak nie ma Eucharystii bez kapłaństwa Chrystusowego. Kapłaństwo nie istnienie bez Eucharystii; ono jest wpisane w tajemnicę odkupienia - mówił abp Wacław Depo 24 marca, w Wielki Czwartek, podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wielki Czwartek

M. B.Sztajner

O tajemnicy Boga, który do końca umiłował człowieka i pozostał z nim w znakach sakramentalnych - Eucharystii i kapłaństwa przez wszystkie dni aż do skończenia świata, o misterium Wieczernika, o Liturgii, która nie jest tylko wspominaniem przeszłości, lecz niezwykłą pamiątką uobecniającą zbawcze wydarzenie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, mówił w homilii abp Wacław Depo.

W tym misterium każdy chrześcijanin może mieć osobisty, wspólnotowy udział, bowiem jak wyjaśniał: - Dzisiaj wieczorem zasiadamy z Chrystusem w Wieczerniku razem z Apostołami przy stole. Potem udajemy się z Nim do Ogrójca na modlitwę, która jest spotkaniem drugich pragnień - serca Bożego i serca ludzkiego, aby spełnił się plan zbawienia człowieka i świata. W tym odwiecznym planie Bóg w swojej mądrości umieścił Eucharystię i przekazał Apostołom i ich następcom moc ponawiania tego cudu aż do skończenia świata. Kapłaństwo bowiem - jak podkreślił Arcybiskup Wacław - ma służyć wspólnocie Kościoła. Dlatego prosił zebranych o modlitwę w intencji nowych świętych powołań kapłańskich i zakonnych.

Reklama

W tym kontekście zwrócił także uwagę na ważny moment w historii, kiedy Chrystus wszedł w życie polskiego narodu. Tak stało się 1050 lat temu. Wtedy to „Kościół przyniósł Chrystusa jako klucz do zrozumienia dziejów człowieka i świata”, a dopełnieniem było nauczenie św. Wojciecha i jego męczeńska śmierć.

Wobec tajemnicy miłości Boga chrześcijan staje w postawie wdzięczności i dziękuje Mu za dar życia, za dar miłości rodziców i ich decyzję włączenia w wspólnotę Kościoła, za dar sakramentów, które po wsze czasy są źródłem wiary oraz prowadzą do pełni miłości i życia.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Wielki Czwartek w kościele św. Wojciecha
2016-03-25 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do księży: nie bójcie się być świętymi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie bójcie się być świętymi. Świętość nie jest ucieczką od spraw doczesnych, ale naśladowaniem Chrystusa przez codzienną wierność – mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Podczas Mszy Krzyżma w w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie prosił ich, by nie ulegali tendencjom zeświecczenia życia.

Abp Depo przestrzegał księży, aby „nie stali się ofiarami różnych form manipulacji i złudzenia”.- Obserwujemy w świecie współczesnym tendencje pełzającej ateizacji i zeświecczenia życia kapłańskiego. Ludzie chcieliby, abyśmy byli tacy sami jak oni, ale to byłaby forma kłamstwa, które jawi się jako prawda – mówił abp Depo. W jego ocenie, „w przekazie medialnym proponuje się program zejścia z posłuszeństwa Kościołowi, a tym samym posłuszeństwa Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję