Reklama

Świat

Jerozolima: katolicy rozpoczęli uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgią Wigilii Paschalnej odprawioną dzisiaj rano w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie katolicy Ziemi Świętej rozpoczęli uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowaniu, z udziałem setek wiernych, Palestyńczyków i pielgrzymów z całego świata, przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Fouad Twal.

[ TEMATY ]

Jerozolima

zmartwychwstanie

Grażyna Kołek

Tak wczesna pora obchodów Wigilii Paschalnej związana jest z obowiązującym od 1852 r. w bazylice Grobu Pańskiego „status quo", które reguluje korzystanie ze świętych dla chrześcijan miejsc w Ziemi Świętej. Świątynią opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie.

"W tym roku symbolika Wigilii Paschalnej jest ważniejsza niż kiedykolwiek" - powiedział po uroczystości abp Twal niemieckiej agencji katolickiej KNA. Podkreślił, że w "Wielkanoc przychodzi światło i nadzieja w pogrążony w ciemności świat, który pilnie potrzebuje nowej mentalności i nowego społeczeństwa".

Z okazji Wielkanocy abp Twal skierował apel, w którym podkreśla, że "agonia Pana trwa nadal w ciele kościoła Bliskiego Wschodu i jego wiernych". "Wytrwajcie w nadziei" - zaapelował. Zwrócił uwagę, że trwa Droga Krzyżowa chrześcijan Bliskiego Wschodu naznaczona "ranami przemocy, prześladowań, wojen, okupacji wojskowej, politycznej niestabilności, brakiem bezpieczeństwa i ucieczką z domów i ziemi".

Podkreślił, że wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu są przytłoczeni przemocą: Palestyńczycy i Izraelczycy, muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. "Potępiamy wszelkie formy przemocy, niezależnie z jakiej strony ona pochodzi. Potępiamy okupację wojskową, mury, które dzielą i punkty kontrolne" - zaznaczył patriarcha przypominając, że "wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i jako tacy powinniśmy się zachowywać".

W sposób szczególny wskazał na "drogę krzyżową" jaką obecnie przechodzą chrześcijanie w Syrii i Iraku. Zdaniem patriarchy ich Kalwaria to prześladowania, wojna, i ucieczka z ziemi i domów spowodowana działaniami Państwa Islamskiego.

Podkreślił, że nikt nie powinien zapominać o sytuacji irackich oraz syryjskich uchodźców. W Libanie i Jordanii są miliony ludzi, którzy uciekli z powodu wojny i przemocy Państwa islamskiego. Lokalny Kościół czyni wielkie wysiłki, aby otoczyć opieką tysiące uchodźców i ich rodziny. Otwarto dla nich kościoły, domy i szkoły. "Jesteśmy zmęczeni" - powiedział i zastrzegł, że miejscowy Kościół nie jest w stanie zrobić już nic więcej. Z niepokojem odniósł się do informacji, że Europa chce przed uchodźcami zamknąć swoje granice. Zwrócił uwagę, że w Jordanii 20 proc. jej mieszkańców to syryjscy i iraccy uchodźcy, a we Włoszech i Niemczech odsetek uchodźców jest zdecydowanie niższy niż przypadku tego małego kraju.

Reklama

"Na krwawiące rany naszego Kościoła musimy odpowiedzieć balsamem przebaczenia, pojednania i akceptacji drugiego. Musimy trwać w nadziei. W tym pomoże nam bliskość Kościoła powszechnego i słowa Franciszka, który niestrudzenie przypomina o losie chrześcijan Bliskiego Wschodu" - zaznaczył patriarcha łaciński Jerozolimy.

Od Wielkiego Czwartku w katolickich obchodach upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa biorą udział tysiące pielgrzymów. Ze względu na różne kalendarze i odmienne sposoby wyliczania daty Wielkanocy większość katolickich Kościołów Wschodnich i prawosławni będą obchodzili uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 1 maja. Natomiast żydowskie święto Pesach rozpocznie się wieczerzą sederową wieczorem 22 kwietnia,

Zbudowana w czasach Konstantyna Bazylika Grobu Pańskiego została poświęcona w 336 roku. Po zniszczeniach w wiekach VII, XI i XIX kolejno ją odbudowywano i przebudowywano, w związku z czym obecnie jest to mieszanina kościołów, kaplic i dobudówek, upamiętniających różne wydarzenia biblijne.

Miejsce to stanowi obecnie wspólną własność sześciu Kościołów chrześcijańskich. Trzy z nich: franciszkanie (od 1333 r. jako katolicy), prawosławni Grecy (od 1757) i Ormianie, są współwłaścicielami głównych części Bazyliki, a ponadto mają tam własne pomieszczenia i kaplice. Na Kalwarii (Golgocie), miejscu ukrzyżowania Jezusa, są dwie kaplice: łacinników (franciszkanów) i Greków (prawosławnych). Kaplicą Grobu Świętego opiekują się katolicy, Grecy i Ormianie. Koptowie mają dwa pomieszczenia przy Bazylice i własną kapliczkę za Kaplicą Grobu Świętego. Najmniej uprawnień do korzystania z bazyliki mają wspólnoty syryjsko-jakobicka i etiopska.

Postanowienia w tej sprawie, tzw. „status quo”, obowiązują od 1852 r., ponieważ w przeszłości dochodziło do ciągłych konfliktów między wyznaniami na temat zarówno wystroju, jak i korzystania ze świątyni przez poszczególne wyznania.

2016-03-26 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne Alleluja zabrzmiało w Bazylice Bożego Grobu

[ TEMATY ]

Jerozolima

koadmunkee/Foter.com/CC-BY

W Jerozolimie główne uroczystości Wigilii Paschalnej odbyły się 31 marca już w godzinach porannych w Bazylice Bożego Grobu. Przewodniczył im administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Radosne Alleluja zabrzmiało tam już podczas uroczystej liturgii porannej, która rozpoczęła się w pobliżu Golgoty poświęceniem ognia. Patriarcha zapalił następnie wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela, po czym odśpiewano orędzie paschalne. Liturgia Słowa przypomniała zgromadzonym tam wiernym historię zbawienia i zakończyła się Ewangelią o zmartwychwstaniu, którą - zgodnie z wielowiekową tradycją - uroczyście odśpiewał sam patriarcha u wejścia do Kaplicy Bożego Grobu.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję