Reklama

Stała ekspozycja w Muzeum Narodowym

Marszałek był tutaj

Święto Niepodległości to czas, gdy chętniej jest odwiedzane przez kielczan sanktuarium Józefa Piłsudskiego, znajdujące się od 1938 r. w południowo-zachodnim skrzydle Muzeum Narodowego w Kielcach. Nazwa „sanktuarium”, choć etymologicznie niewłaściwa, jest historyczna, niesie w sobie duży ładunek emocji, odzwierciedla uczucia ludzi z kręgu Marszałka i wszystkich spadkobierców idei legionowej. W 1914 r. była tu kwatera główna J. Piłsudskiego, a Pałac Biskupów Krakowskich był siedzibą Komisariatu Wojsk Polskich.

Niedziela kielecka 45/2003

Piłsudskiemu poświęcono trzy pomieszczenia: sanktuarium, salę sztandarową i basztę - dawniej kaplicę.
W centralnym punkcie sanktuarium znajduje się gipsowa kopia maski pośmiertnej (w oryginale z alabastru), a w marmurowej niszy - brązowe popiersie Marszałka, wykonane przez Stanisława Rzeckiego w 1938 r. Zdewastowaną po II wojnie światowej rzeźbę zrekonstruowano w 1990 r. W gablocie został wyeksponowany mundur marszałkowski Piłsudskiego (zastąpił on zaginiony mundur strzelecki ofiarowany w 1938 r. przez żonę Aleksandrę).
Do cennych pod względem artystycznym i historycznym eksponatów należy z pewnością obraz lwowskiego batalisty Stanisława Batowskiego - Wkroczenie strzelców Piłsudskiego do Kielc. Na obrazie został utrwalony moment witania żołnierzy przez kielczan 12 sierpnia 1914 r. przy ul. Dużej, z sylwetą katedry w tle. Na czele oddziału jadą wraz z Józefem Piłsudskim: Kazimierz Sosnkowski i Tadeusz Kasprzycki. Ów obraz pierwotnie znajdował się w WDK.
Przy rekonstrukcji pomieszczeń, w trosce o wierność historii tego miejsca i z zamiarem stworzenia Muzeum Legionów, chętnie pomagali kielczanie związani z ideą legionową, m.in. mjr Stanisław Parlak, żołnierz Marszałka. Sala nosi nazwę sztandarowej - od zgromadzonych tutaj niegdyś sztandarów. Z dziewięciu pozostał tylko jeden (prowadzone są starania o powrót i konserwację sztandarów).
W kolejnym pomieszczeniu związanym z Piłsudskim, była przed wojną kaplica z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Obecnie utworzono tu rodzaj lapidarium, gromadzącego eksponaty związane z legionową przeszłością pałacu.
- Poza Sulejówkiem, Belwederem, czy Wawelem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, które skupiałoby tyle cennych pamiątek po Marszałku - mówi dr Jan Główka z Muzeum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję