Reklama

Katolickie Radio Rodzina

10 lat służby Bogu i ludziom

Niedziela legnicka 45/2003

Od 10 lat z najbardziej urokliwego zakątka Wrocławia na Ostrowiu Tumskim nadaje swój program Katolickie Radio Rodzina Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej (92 FM). Warto wiedzieć, że jest to jedyna na Dolnym Śląsku niekomercyjna stacja radiowa uznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za nadawcę społecznego i utrzymująca się, podobnie jak Radio Maryja, z darów serca swoich przyjaciół. Liczba słuchaczy tego niezależnego od aktualnej polityki i modnych reklam radia oceniana jest obecnie na ok. 70 tys. Przeważającą grupę stanowią osoby w średnim wieku z wyższym wykształceniem. Trzeba zaznaczyć, że w gronie redakcyjnym, które składa się z blisko 60 osób, jest 16 profesorów szkół wyższych Wrocławia. Rozgłośnia współpracuje m.in. z Polskim Radiem, Radiem Watykańskim, licznymi rozgłośniami polonijnymi na świecie i katolickimi stacjami radiowymi w Polsce. Wydaje się, że najlepiej misję tego radia scharakteryzują słowa jego dyrektora ks. Cezarego Chwilczyńskiego „... jeśli komuś poprzez nasze audycje pokażemy sens bycia dobrym, pomożemy mu znaleźć nadzieję, sens życia, to znaczy, że najpełniej realizujemy naszą misję”. Audycje realizowane są przez redaktorów na co dzień stykających się z zagrożeniami i problemami występującymi w różnych, czasem bardzo trudnych środowiskach.
Szczególne miejsce na antenie radia zajmuje transmitowana codziennie z wrocławskiej katedry Msza św. przeznaczona dla osób chorych. Msze św. i bezpośrednie transmisje z licznych wydarzeń związanych z życiem Kościoła i miasta pozwalają osobom starszym i schorowanym uczestniczyć w życiu publicznym. Codziennie o godz. 21.00 słuchacze Radia mogą łączyć się z całą Polską w Apelu Jasnogórskim transmitowanym bezpośrednio z częstochowskiego sanktuarium. Osobny rozdział w działalności Radia Rodzina to propagowanie Wrocławia i Dolnego Śląska, a także promocja kultury narodowej. Do tradycji weszły organizowane koncerty patriotyczno-religijne w wykonaniu wybitnych wrocławskich artystów oraz tournée zagraniczne promujące polskie tradycje i kulturę. To coraz bardziej popularne w środowisku Wrocławia radio organizuje też szereg plenerowych imprez adresowanych do dzieci, zwłaszcza tych z najbiedniejszych rodzin. Z inicjatywy Radia i dzięki wsparciu takich firm, jak: MPEC, PKO BP, MPWiK, TP S. A., PKN ORLEN, Piekarnia MAMUT, Fundacja „Śląski Futbol”, czy Elektrociepłownia Wrocław, setki wrocławskich dzieci otrzymało liczne prezenty, a ich uśmiech był najlepszym podziękowaniem dla organizatorów i sponsorów. Osobny rozdział to blok programów publicystycznych z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, parlamentarzystów, twórców kultury czy ludzi biznesu. Na przestrzeni minionych 10 lat słuchacze przekonali się, że Radio Rodzina to nie tylko modlitwa i religijne pieśni, ale przyjaciel podejmujący ogrom spraw, nawet tych trudnych, którymi żyje społeczeństwo.
To tylko przedstawiony w telegraficznym skrócie zakres działalności Radia, które pomaga w codziennej modlitwie, uczy, zmusza do refleksji, często dodaje otuchy, a oprócz tego raczy swoich słuchaczy dobrą muzyką.
Uroczystości jubileuszowe zainaugurował 21 września br. metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, który wraz z bp. Edwardem Janiakiem poświęcił nowe pomieszczenia redakcyjne oraz dokonał uroczystego uruchomienia strony internetowej rozgłośni (www.radiorodzina.wroc.pl). Z okazji 10-lecia Radia przygotowywana jest również publikacja książkowa dokumentująca działalność Radia Rodzina wśród mieszkańców Wrocławia i całego Dolnego Śląska, a także uroczysty koncert z udziałem wybitnych artystów. Dokładnie w rocznicę powstania Radia Rodzina, 15 listopada Metropolita Wrocławski z udziałem biskupów pomocniczych odprawi w katedrze na Ostrowiu Tumskim uroczystą Eucharystię w intencji Radia i jego słuchaczy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję