Reklama

Apel Metropolity Lubelskiego w sprawie Duszpasterstwa Rolników

Niedziela lubelska 45/2003

Drodzy Wierni,

Żyjemy w czasie głębokich przemian, które niosą wiele problemów dla polskiej wsi. Kościół nie pozostaje na uboczu nowych wyzwań, które dzisiaj stają przed mieszkańcami wiosek. Od początku listopada wspólnie z pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będziemy prowadzić w wyznaczonych parafiach zajęcia, które pozwolą lepiej zrozumieć nowe problemy stojące przed polską wsią. Zachęcamy do udziału w tych jednodniowych, niedzielnych zajęciach. Dotyczą one wykorzystania pomocy płynącej z funduszy Unii Europejskiej. Pragniemy zrobić wszystko, aby rolnicy wykorzystali szansę w postaci dopłat bezpośrednich do prowadzonej produkcji rolnej. Podstawą otrzymania takiej pomocy jest złożenie dobrze wypełnionego wniosku. Ponadto każdy rolnik może otrzymać kwoty mleczne z tytułu prowadzonej produkcji i sprzedaży mleka. Aby wykorzystać pieniądze tego programu, należy złożyć dobrze wypełniony wniosek.
Wsparcie mogą uzyskać nie tylko rolnicy indywidualni, ale także lokalne społeczności, działające formalnie na przykład w postaci stowarzyszeń. Dotacje z programu, który nosi nazwę „odnowa wsi i ratowanie dziedzictwa kulturowego” są bowiem przeznaczone na poprawę estetyki wsi, na ratowanie zabytków kultury materialnej oraz na przywracanie zrujnowanym obiektom ich ważnej funkcji społecznej.
Bezpłatna pomoc w wypełnianiu niekiedy trudnych wniosków oraz próba wyzwolenia nowej nadziei we wspólnotach wiejskich - to główne cele, które stawia sobie w tym roku Katolicka Wszechnica Ludowa Archidiecezji Lubelskiej, podejmując ścisłą współpracę z instytucjami pracującymi dla rolnictwa, a zwłaszcza z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Lubelską Izbą Rolniczą.
W naszych katolickich tygodnikach, czyli w Niedzieli i Gościu Niedzielnym zamieścimy także odpowiednie artykuły oraz wzory wypełnionych wniosków, które pomogą nam odnaleźć się na trudnym rynku rolniczym w strukturach jednoczącej się Europy. Jestem przekonany, że tegoroczna oferta Katolickich Wszechnic Ludowych będzie przyjęta z nadzieją przez mieszkańców naszych wsi, osad i małych miasteczek. Liczymy na konkretną odpowiedź, którą będzie Wasza obecność na spotkaniach. Ich terminy i program przedłożą wam wasi duszpasterze.
Błogosławię na to ważne dzieło wszystkim, zwłaszcza zaś tym, którzy już od ponad 10 lat współpracują w naszej archidiecezji z Katolickimi Wszechnicami Ludowymi.

Wasz Pasterz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję