Reklama

Apel Metropolity Lubelskiego w sprawie Duszpasterstwa Rolników

Niedziela lubelska 45/2003

Drodzy Wierni,

Żyjemy w czasie głębokich przemian, które niosą wiele problemów dla polskiej wsi. Kościół nie pozostaje na uboczu nowych wyzwań, które dzisiaj stają przed mieszkańcami wiosek. Od początku listopada wspólnie z pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będziemy prowadzić w wyznaczonych parafiach zajęcia, które pozwolą lepiej zrozumieć nowe problemy stojące przed polską wsią. Zachęcamy do udziału w tych jednodniowych, niedzielnych zajęciach. Dotyczą one wykorzystania pomocy płynącej z funduszy Unii Europejskiej. Pragniemy zrobić wszystko, aby rolnicy wykorzystali szansę w postaci dopłat bezpośrednich do prowadzonej produkcji rolnej. Podstawą otrzymania takiej pomocy jest złożenie dobrze wypełnionego wniosku. Ponadto każdy rolnik może otrzymać kwoty mleczne z tytułu prowadzonej produkcji i sprzedaży mleka. Aby wykorzystać pieniądze tego programu, należy złożyć dobrze wypełniony wniosek.
Wsparcie mogą uzyskać nie tylko rolnicy indywidualni, ale także lokalne społeczności, działające formalnie na przykład w postaci stowarzyszeń. Dotacje z programu, który nosi nazwę „odnowa wsi i ratowanie dziedzictwa kulturowego” są bowiem przeznaczone na poprawę estetyki wsi, na ratowanie zabytków kultury materialnej oraz na przywracanie zrujnowanym obiektom ich ważnej funkcji społecznej.
Bezpłatna pomoc w wypełnianiu niekiedy trudnych wniosków oraz próba wyzwolenia nowej nadziei we wspólnotach wiejskich - to główne cele, które stawia sobie w tym roku Katolicka Wszechnica Ludowa Archidiecezji Lubelskiej, podejmując ścisłą współpracę z instytucjami pracującymi dla rolnictwa, a zwłaszcza z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Lubelską Izbą Rolniczą.
W naszych katolickich tygodnikach, czyli w Niedzieli i Gościu Niedzielnym zamieścimy także odpowiednie artykuły oraz wzory wypełnionych wniosków, które pomogą nam odnaleźć się na trudnym rynku rolniczym w strukturach jednoczącej się Europy. Jestem przekonany, że tegoroczna oferta Katolickich Wszechnic Ludowych będzie przyjęta z nadzieją przez mieszkańców naszych wsi, osad i małych miasteczek. Liczymy na konkretną odpowiedź, którą będzie Wasza obecność na spotkaniach. Ich terminy i program przedłożą wam wasi duszpasterze.
Błogosławię na to ważne dzieło wszystkim, zwłaszcza zaś tym, którzy już od ponad 10 lat współpracują w naszej archidiecezji z Katolickimi Wszechnicami Ludowymi.

Wasz Pasterz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

2021-08-04 08:06

Bożena Sztajner

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

"Możliwość nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy tylko i wyłącznie tych klientów, z którymi te firmy zewnętrzne prowadziły rozmowy telefoniczne w sprawie oferowanych produktów i usług" – podkreśliła w sobotę rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję