Reklama

Caritas

Pomoc bliźniemu

9 października, w trakcie 59. Tygodnia Miłosierdzia, 28 uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie otrzymało legitymacje Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przebieg szkolnej uroczystości pokazał zrozumienie idei tegorocznego Tygodnia: „Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi”.

Największą barierą oddzielającą ludzi zdrowych od niepełnosprawnych jest lęk, który powoduje, że zdrowi w obliczu niepełnosprawności nie wiedzą, jak się zachować. Wspólnota z niepełnosprawnymi uczy odwagi w pokonywaniu trudności i jednocześnie wzywa do wzajemnej pomocy, ubogacania się i otwierania serc na Chrystusa obecnego w każdym człowieku.
Uroczystość zorganizowana przez opiekunów i wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z ZSOW zgromadziła dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów oraz dyrektora archidiecezjalnej Caritas, ks. kan. Andrzeja Głosa i Barbarę Gremuzę, wokalistkę, która podzieliła się z młodzieżą doświadczeniem swojej niepełnosprawności. Wydawać by się mogło, że złamanie kręgosłupa oznaczać będzie dla niej koniec artystycznej kariery. Z powodu wypadku pani Barbara musiała przerwać kontrakty zawarte w wielu krajach Europy i wrócić do Polski na rehabilitację. Tutaj poznała wiele osób z otwartymi sercami, których wcześniej w ogóle nie zauważała. Tutaj nauczyła się żyć z niepełnosprawnością. Pokonała samotność, przygnębienie, frustrację i złość, od nowa stawiała pierwsze kroki, nie przerwała śpiewania i przekonała się o tym, że nawet w niepełnosprawności można być samodzielnym i szczęśliwym człowiekiem. „Niepełnosprawni są bardzo wrażliwi i pokorni. Nie bójcie się takich ludzi. W ich cierpieniu tkwi siła i moc, która pozwala im iść do przodu. Trzeba tylko tą siłę rozpoznać. Każde cierpienie buduje i ubogaca” - mówiła do uczniów artystka.
„Osobisty kontakt z człowiekiem niepełnosprawnym zmienia nasze patrzenie na innych. Dobro jest w nas jak powietrze, którym oddychamy. Wystarczy rozpoznać w sobie wewnętrzne nastawienie do czynienia dobra i wtedy czymś naturalnym będzie życzliwe i miłosierne wychodzenie do drugiego człowieka, nieważne czy pełnosprawnego czy niepełnosprawnego, biednego czy bogatego” - powiedział ks. A. Głos. Wręczenie legitymacji Caritas wolontariuszom ze Szkolnego Koła Caritas przez dyrektorkę ZSOW, Danutę Florek i ks. A. Głosa jest wyrazem uznania dla młodych ludzi za niesienie pomocy bliźniemu i jednocześnie zobowiązaniem do dalszej pracy. Uroczystość uświetniona została wykonaniem Ave Maria Schuberta, dwóch arii z oper starowłoskich i piosenek współczesnych z repertuaru „Skaldów” i z musicalu Greace przez B. Gremuzę.
Działalność Szkolnego Koła Caritas, któremu patronuje św. Albert Chmielowski, w ZSOW zainaugurowana została 6 grudnia 2002 r. podpisaniem regulaminu przez dyr. D. Florek i ks. A. Głosa. Duchową opiekę nad Kołem sprawuje ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej, natomiast organizacją prac wolontariuszy kieruje Jadwiga Marciniak, nauczyciel religii. Do tej pory uczniowie m.in.: zorganizowali mikołajkowe paczki dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, rozprowadzali świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz chleby w wielkopostnej akcji „Chleb Dobroci”, przeprowadzili trzy loterie fantowe, z których dochód przeznaczono na zakup leków i niezbędnych środków dla najbardziej potrzebujących uczniów oraz na wakacyjny wypoczynek dla dzieci w Głusku, zbierali dary żywnościowe na święta wielkanocne dla najbiedniejszych uczennic i dzieci z Akademii Młodzieżowej na lubelskiej Starówce. Konkretnej pomocy materialnej w postaci zakupienia leków, biletów miesięcznych, butów, kosmetyków, darów żywnościowych i opłacenia wyjazdu na wycieczkę udzielono ok. 70 osobom ze szkolnej społeczności. Najbliższe plany to rozprowadzanie zniczy z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego oraz organizacja pomocy świątecznej, w którą z pewnością zaangażuje się wielu uczniów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Karol Wojtyła

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Prof. Aleksander Bańka, świecki lider Ruchu Światło-życie Archidiecezji Katowickiej i delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, podkreślał, że obaj kapłani żyli Soborem Watykańskim II i byli prekursorami wielu przemian. - Byli pionierami nowego stylu i kultury w relacji do świeckich. Ojciec Franciszek, w sercu i pracy duszpasterskiej, miał ogromne zrozumienie tego, kim jesteśmy w Kościele i że nasza tożsamość i podmiotowość jako chrześcijan wiąże się z sakramentem chrztu. Przekładał tę ideę na język praktyki duszpasterskiej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję