Reklama

Parafia świętego Krzyża w Lublinie

Tydzień różańcowy

W poszumie październikowej jesieni i szybko zapadającego zmroku w parafii św. Krzyża w Lublinie w szczególny sposób „zajaśniały” nowe tajemnice Różańca. Od 5 do 11 października br. - na zakończenie Roku Różańca - odbywał się tutaj Tydzień Różańcowy, prowadzony przez ks. Andrzeja Kościuczyka, krajowego misjonarza ze Zgromadzenia Księży Sercanów. W czasie tego Tygodnia dominowały rozważania związane z Tajemnicami Światła.

Niedziela lubelska 45/2003

Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 dzieci przedstawiały pantomimę różańcową, związaną z rozważaną danego dnia tajemnicą. Następnie wspólnie odprawiano nabożeństwo różańcowe. Po krótkiej nauce dla dzieci, o godz. 18.00 odprawiana była Msza św. z nauką dla dorosłych. Po niej zelatorzy różańca, liderzy kółek różańcowych i Legionu Maryi zgłębiali treść Listu Apostolskiego Rosarium Virginis Mariae Jana Pawła II. O godz. 21.00 w kościele odprawiano Apel Jasnogórski. Oprawę muzyczną wieczornych modlitw przygotowywała młodzież. Parafialna wspólnota młodzieżowa przewodniczyła też piątkowej Drodze Krzyżowej. Modlitwa parafian i duszpasterzy o pomyślny przebieg i duchowe owoce Tygodnia rozpoczęła się kilkanaście dni wcześniej. Codzienna refleksja nad Tajemnicami Światła była okazją do przypomnienia sobie ogromu łask sakramentalnych oraz zobowiązań wynikających z przystępowania do sakramentów. Rozważania ukazujące chrzest Chrystusa prowadziły do zastanowienia się nad własnym chrztem i jego skutkami oraz do bardziej świadomego wyboru dobra i odrzucenia grzechu. Tego domaga się od nas Chrystus, Kościół oraz świadomie wyznawana wiara. Pierwszy cud Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej zatrzymuje nas nad sakramentem małżeństwa. Przy tej tajemnicy parafianie przypominali sobie o sile łaski wynikającej z tego sakramentu. Życie zgodne z wypełnianiem obowiązków, z codzienną realizacją powołania jest włączeniem się w Chrystusowe głoszenie Królestwa Bożego. Owo podążanie za Jezusem w szarej codzienności wymaga przemiany swego życia, aż po zapomnienie o sobie, aby móc za św. Pawłem powiedzieć: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20). Przemiana taka jest możliwa jedynie w łączności z Chrystusem. On, ustanawiając Eucharystię, wydał samego siebie, po to, „abyśmy życie mieli w obfitości” (por. J 10, 10).
Podczas wieczornych spotkań Misjonarz przybliżał zgromadzonym dwanaście cudownych wydarzeń, związanych z zamachem na życie Papieża oraz opowiadał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie. Owocem wspólnej modlitwy i refleksji było powstanie nowych kółek różańcowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Odmawianie różańca jest konkretną odpowiedzią na apel Papieża, skierowany do wszystkich ludzi: „Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia” (RVM 43). Apel ten współbrzmi z wołaniem Maryi z Fatimy: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój w świecie i w ludzkich sercach”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Karol Wojtyła

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Prof. Aleksander Bańka, świecki lider Ruchu Światło-życie Archidiecezji Katowickiej i delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, podkreślał, że obaj kapłani żyli Soborem Watykańskim II i byli prekursorami wielu przemian. - Byli pionierami nowego stylu i kultury w relacji do świeckich. Ojciec Franciszek, w sercu i pracy duszpasterskiej, miał ogromne zrozumienie tego, kim jesteśmy w Kościele i że nasza tożsamość i podmiotowość jako chrześcijan wiąże się z sakramentem chrztu. Przekładał tę ideę na język praktyki duszpasterskiej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję