Reklama

Zaręby

To nasz wspólny sukces

W dzień Matki Bożej Różańcowej, 7 października br., w Zarębach k. Chorzel odbyło się poświęcenie Gimnazjum. Uroczystość ta zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, księży na wspólnej modlitwie w parafialnej świątyni. W tym dniu również 51 gimnazjalistów przyjęło sakrament bierzmowania. „Dla nas to wielkie przeżycie i wielka radość, że możemy uczyć naszą młodzież w takich warunkach. To jest nasz wspólny sukces” - powiedziała dyrektor Gimnazjum Alina Zyra.

Cieszy fakt, że od jakiegoś czasu zmienia się obraz naszych szkół i to nie tylko tych w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach. Coraz piękniejsze budynki, lepsze wyposażenie, atrakcyjniejsze nauczanie. Tak zapewne jest w Zarębach, gdzie otwarto nowe Gimnazjum dla ok. 200 uczniów. Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii w miejscowym kościele. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił bp Tadeusz Zawistowski. Do świątyni przybyli kapłani z dekanatu chorzelskiego z dziekanem ks. Kazimierzem Skowrońskim na czele, władze samorządowe, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Do zgromadzonych w świątyni wiernych biskup Tadeusz zaapelował, aby byli ludźmi miłosierdzia. Bez tego świat nie mógłby realizować swojego powołania. Powiedział: „Los człowieka, świata byłby tragiczny, gdyby nie było Odkupiciela. A On jest znakiem miłosierdzia”. Przypomniał, że tytuł miłosierdzia posiada również Maryja. „To do niej mówimy Matko Miłosierdzia” - zaznaczył sufragan łomżyński. Do młodzieży, która przyjęła sakrament, powiedział: „Przyjmujecie go w dzień szczególny, bo we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Dziś musicie uwierzyć w to, że Bóg chce was prowadzić ku prawdziwemu szczęściu. Świat oferuje wam inne propozycje, które prowadzą na manowce, na błędną drogę. Umiejcie wybierać, bądźcie wdzięczni Duchowi Świętemu, bądźcie wierni Bogu” - apelował Ksiądz Biskup. W czasie Eucharystii zostały również poświęcone krzyże, zarówno te dla młodzieży, jak i te, które zawisły na ścianach Gimnazjum. „Krzyż jest sztandarem chrześcijanina. Sztandar jest znakiem wolności, a tej wolności tak bardzo nam potrzeba. Dlatego zachęcam was, abyście jak najczęściej zatrzymywali się przy tym znaku” - proponował biskup Tadeusz.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy procesjonalnie udali się do budynku szkoły, gdzie dokonano jego poświęcenia i otwarcia. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i przecięciu wstęgi zgromadzeni mogli zwiedzić szkołę początku XXI wieku. Swojej radości nie kryła dyrektor Gimnazjum Alina Zyra, która w okolicznościowym przemówieniu podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania nowej szkoły. Jedynym problemem w tym dniu była pogoda, ale i ta pozwoliła na dokończenie tak wspaniałej uroczystości. Zapytani o Gimnazjum rodzice mówili zgodnie: „Proszę księdza, wybudowanie tej szkoły graniczy z cudem. A jednak stało się i bardzo się z tego cieszymy”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję