Reklama

Dzień służby zdrowia

Św. Łukasz najprawdopodobniej był lekarzem, świadczy o tym jego zasób wiedzy z dziedziny medycyny, opis chorób i metod ich leczenia opisywanych w napisanej przez niego Ewangelii. Św. Łukasz Ewangelista podkreślał, że Jezus Chrystus jest Zbawicielem wszystkich ludzi - otacza opieką biednych, chorych, opuszczonych, a jego Ewangelia jest przypowieścią o Bogu miłosiernym. Z szacunkiem wyrażał się o lekarzach, nie bez powodu został więc obrany ich patronem.
Liturgiczne święto św. Łukasza przypadające 18 października jest patronalnym świętem służby zdrowia. W tym dniu w kościołach została odprawiona Eucharystia w intencji lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, pracowników szpitali i przychodni. Łomżyńska służba zdrowia uczciła swoje święto wieczorną Mszą św. w kościele parafialnym Krzyża Świętego. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz biskupi ks. prał. Ludwik Brzostowski. „Chrystus jest mocą ludzi cierpiących, ale jest też mocą i nagrodą tych, którzy się nimi opiekują (...) - powiedział Ksiądz Prałat. - Dzisiaj obchodzimy to święto w aspekcie srebrnego jubileuszu Ojca Świętego, który jawi się jako współczesny Hiob, (...) niezwracający uwagi na siebie, ale na ludzi chorych. (...) Dzisiaj stajemy przed Janem Pawłem II, którego Bóg obdarzył stygmatami cierpienia”. Do Ewangelii „cierpienia” należy przypowieść o dobrym Samarytaninie, który nigdy nie przechodził obojętnie obok ludzkiego nieszczęścia. „Samarytański jest wiec zawód lekarza czy pielęgniarki - podkreślił Kaznodzieja - to oni całą swoją wiedzą medyczną służą zdrowiu i życiu bliźnich. Pracownikom służby zdrowia postawił za wzór wyniesioną w ostatnich dniach na ołtarze Matkę Teresę. Święta z Kalkuty niosła ubogim ulgę w cierpieniu, z powodu choroby odrzuconym przez społeczeństwo, a dla tych, dla których nie było szansy na wyleczenie, stwarzała warunki do godnej śmierci. Życzenia do służby zdrowia skierował diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i jednocześnie kapelan szpitala wojewódzkiego w Łomży ks. kan. Witold Wróblewski. Duszpasterz wyraził nadzieję, że wkrótce uda się rozwiązać problemy nękające nasz jeden z najbardziej niedomagających resortów. „Nasza chora służba zdrowia poradzi sobie z problemami, ale musi uwierzyć w Ewangelię cierpienia” - powiedział.
W Łomży od 1995 r. działa oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jest ono organizacją skupiającą lekarzy, którzy akceptują naukę Kościoła i starają się żyć według jego wskazań. Punktem podstawowym stowarzyszenia jest przyjęcie fundamentalnej zasady etyki i deontologii lekarskiej dotyczącej obowiązku lekarza ochrony życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Asystentem kościelnym łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia jest ks. kan. Witold Wróblewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję