Reklama

Pontyfikalna celebra w bazylice katedralnej

Kiedy 16 października w Łowiczu na Korabce bp Józef Zawitkowski święcił dzwony, w tym samym czasie, tj. o godz. 18.00, w bazylice katedralnej w Łowiczu ksiądz biskup Alojzy Orszulik rozpoczął uroczystą dziękczynną Mszę św. dziękczynną za 25 lat Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystą Eucharystię ze swoim Pasterzem koncelebrowali przełożeni i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu oraz wszyscy księża pracujący przy bazylice katedralnej. W Mszy św. uczestniczyli wszyscy alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, siostry zakonne oraz mieszkańcy tego prymasowskiego grodu.

Niedziela łowicka 45/2003

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do wielkiego Jubileuszu papieskiego. „Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar Ojca Świętego, który przez ćwierć wieku powtarza słowa, które wypowiedział 22 października - w dniu inauguracji swojego pontyfikatu. Wszedł na Plac św. Piotra poprzedzony 112 kardynałami i zawołał: «Nie lękajcie się przyjąć władzę Chrystusa. Dopomóżcie papieżowi i wszystkim, którzy chcą służyć Chrystusowi - i służyć człowiekowi przez Chrystusa. Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! ». Dzisiaj na ręce Ojca Świętego płyną życzenia z całego świata. Od wierzących i tych, którzy jeszcze Chrystusa nie poznali, od głów państw i ludzi, o których nikt nie chce pamiętać. Jan Paweł II i Apostoł jedności gromadzi dzisiaj wokół siebie na Placu św. Piotra biskupów, kapłanów, wiernych duchownych i świeckich, przedstawicieli wielu państw i religii. Gromadzi na całym świecie ludzi dobrej woli, którzy kiedykolwiek jego głos słyszeli. Gromadzi, ponieważ mówi głosem Chrystusa, swojego Mistrza. Ojciec Święty sprawuje dzisiaj Eucharystię w łączności ze zgromadzonymi kardynałami, biskupami, kapłanami, duchowieństwem Wikariatu rzymskiego. To Eucharystia jest źródłem i fundamentem jedności i mocy Kościoła. My także włączamy się w tę wspólną modlitwę z dziękczynieniem i świadomością zadań, które przed nami stawia Ojciec Święty. Niech hymn Ciebie, Boga, wysławiamy będzie dziś wyrazem wdzięczności, a równocześnie potwierdzeniem, że my także na Chrystusowe pytanie chcemy jak Piotr naszych czasów odpowiadać: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.
Tak jak prosił Ksiądz Biskup, tuż przed końcowym błogosławieństwem wszyscy odśpiewali uroczyste Te Deum dziękując Bogu za dar Papieża Polaka i jego długi, jakże owocny pontyfikat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję