Reklama

Polska

W Sejmie obchody Narodowego Dnia Życia

Msza św. upamiętniająca wprowadzenie do kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz konferencja „Rodzina siłą Polski” składają się na program sejmowych obchodów Narodowego Dnia Życia. Ich organizatorem jest parlamentarny zespół sympatyków ruchów katolickich oraz Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych. Konferencja gromadzi działaczy pro-life z kilku krajów Europy, m.in. Gruzji, Włoch i Hiszpanii.

[ TEMATY ]

sejm

Artur Stelmasiak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kaplicy sejmowej pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, gdzie zgromadziło się ok. dwustu przedstawicieli stowarzyszeń na rzecz obrony życia i rodziny.

Msza św. została odprawiona z okazji dziesiątej rocznicy wprowadzenia do kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz z okazji ustanowienia przez Sejm RP Narodowego Dnia Życia.

Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, b. długoletni przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, promotor ruchów pro-life i środowisk prorodzinnych. W kaplicy była obecna także Joanna Molla, córka świętej.

Reklama

Po Mszy św. w Sali Kolumnowej Sejmu RP zaplanowano konferencję „Rodzina siłą Polski” na temat wyzwań związanych z obroną życia i rodziny w Polsce. Zapowiadając ją, senator Antoni Szymański podkreślił, że należy ją rozumieć jako wielką promocję życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci”. – Ale wiemy, że aby ludzkie życie było szanowane i aby rozwijało się ono jak najlepiej, muszą być spełnione istotne warunki, w tym poszanowanie dla małżeństwa i rodziny jako wspólnot podstawowych oraz zagwarantowanie należnych im praw – powiedział.

Konferencja gromadzi działaczy pro-life z kilku krajów Europy, m.in. Gruzji, Włoch i Hiszpanii. Obecny jest m.in. były minister spraw wewnętrznych w rządzie Jose Marii Aznara, Jaime Mayor Oreja, obecnie prezydent Federacji „One of Us”, która zebrała w Europie ponad 2 mln głosów, domagając się zakazu finansowania z pieniędzy podatników aborcji i eksperymentów na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego. Będzie on mówił o obronie życia i rodziny w Europie.


Artur Stelmasiak


Z kolei Levan Vasadze, przewodniczący Gruzińskiego Towarzystwa Demograficznego ma przedstawić sytuację rodziny w swoim kraju w kontekście polityki genderowej Europy Zachodniej.

Reklama

Gościem konferencji jest także abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych, który będzie mówił o aktualnych wyzwaniach bioetycznych.

Świadectwo życia swojej matki, św. Joanny Beretty Molli, przedstawi Joanna Molla.

O działaniach rządu na rzecz poprawy sytuacji polskich rodzin będą z kolei mówić ministrowie edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Relikwie św. Joanny Beretty Molli wprowadzono uroczyście do kaplicy sejmowej 24 marca 2006 r. Były to pierwsze relikwie, jakie tam spoczęły. W uroczystości uczestniczył Pierluigi Molla, syn kanonizowanej Włoszki.

Św. Joanna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 r. we Włoszech. Po studiach medycznych została lekarzem pediatrą i wyszła za mąż. Podczas ciąży z czwartym dzieckiem wykryto u Joanny chorobę nowotworową. Ona jednak wolała umrzeć, niż poddać się leczeniu, które spowodowałoby śmierć jej poczętego dziecka. Wkrótce po urodzeniu dziecka zmarła 28 kwietnia 1962 r., w wieku 40 lat, w opinii świętości. Uratowana córka jest dzisiaj lekarzem. Jan Paweł II beatyfikował Joannę w 1994 r., a kanonizował w 2004 r.

Narodowy Dzień Życia został ustanowiony w 2004 r. i obchodzony jest 24 marca. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w tym roku 4 kwietnia). Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Przed tegorocznym Dniem Świętości Życia komunikat wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. - W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie – podkreślają biskupi, prosząc parlamentarzystów i rządzących o podjęcie inicjatyw na rzecz konkretnej pomocy dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Komunikat będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 3 kwietnia, dzień przed Dniem Świętości Życia.

2016-03-30 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: mężczyzna, który podpalił się pod Sejmem, został zabrany do szpitala

2020-06-16 14:45

[ TEMATY ]

sejm

Wikipedia

Przed pomnikiem AK u zbiegu ul. Jana Matejki i Wiejskiej podpalił się we wtorek mężczyzna. Został zabrany karetką do szpitala – dowiedziała się PAP. Do próby samospalenia doszło przed godz. 14, kilkadziesiąt metrów przed wejściem do Sejmu.

Informację tę potwierdza stołeczna policja. "Mogę potwierdzić, że faktycznie doszło do takiego zdarzenia" - powiedział PAP nadkom. Robert Szumiata. Na razie jednak nie informuje o szczegółach zdarzenia.

Jak dowiedziała się PAP, mężczyzna najprawdopodobniej oblał się łatwopalną substancją. Przyniósł ją w teczce. W jego gaszeniu mieli pomóc m.in. policjanci patrolujący okolice. Według świadków zdjęli z niego płonące spodnie. Według innych świadków jeden z nich miał użyć gaśnicy samochodowej.

Poparzony został zabrany karetką do szpitala.

Na miejscu zdarzenia policja zabezpiecza ślady, policyjny technik robi zdjęcia. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar,

akuz/ gb/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: chcę, by polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności Zachodniej Europy

2020-07-10 10:12

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Darek Delmanowicz

Chcę, żeby polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności takiego, jaki jest na zachodzie Europy - powiedział w piątek w Jaśle (woj. podkarpackie) prezydent Andrzej Duda. Według niego, młodzi ludzie przestaną wyjeżdżać z Polski, kiedy będą mieli takie same szanse, jak na Zachodzie.

Prezydent podkreślił na spotkaniu z mieszkańcami Jasła, że jest przekonany, iż "dzięki mądrej polityce, dzięki rozsądnemu prowadzeniu polskich spraw, możemy wejść na drogę, nie tylko nowej prezydentury, ale także nowej polityki gospodarczej w naszym kraju".

"W minionych latach - myślę tutaj o ostatnich 30-stu latach - bardzo często było tak, że człowiek ciężko pracował, a miał wrażenie, że nie ma żadnych osobistych efektów tej pracy. Bo może państwo rozwijało się w niektórych miejscach, ale w swoim domu, wokół siebie człowiek tego nie widział. Dopiero wyjazd za granicę powodował ten awans, przede wszystkim materialny. Ten wyjazd za granicę był jedyną szansą" - mówił Andrzej Duda.

Jak zapewnił chce, żeby to się wreszcie w Polsce zmieniło. "I my zmieniamy to w ostatnich latach, poprzez docenienie rodziny, poprzez wszystkie programy rodzinne, które dzisiaj stanowią bazę finansową dla bardzo wielu rodzin" - powiedział prezydent.

Ale - dodał - "ja chcę, żeby polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności takiego, jaki jest na zachodzie Europy. Dopiero wtedy, przede wszystkim młodzi ludzie przestaną z naszego kraju wyjeżdżać, kiedy szanse dla nich będą takie same, jak na Zachodzie. To jest moje wielkie dążenie, ja to właśnie chce osiągnąć" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent prosił też mieszkańców Jasła o wsparcie oraz pójście na wybory. "Jeżeli ktoś ma problem i się zastanawia jak głosować, to proszę was, żebyście go poprosili tylko o jedno: weź sobie porównaj jak ci się żyło przed 2015 rokiem, a jak ci się żyje od 2015 roku odkąd Duda został prezydentem do teraz, porównaj sobie, idź na wybory i oddaj głos" - powiedział Duda. (PAP)

autor: Edyta Roś, Alfred Kyc

ero/ kyc/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję