Reklama

Kościół

Świąteczna wizyta Franciszka u Benedykta XVI

Z okazji świąt Wielkanocnych Franciszek odwiedził papieża-seniora Benedykta XVI. Ta tradycyjna już wizyta, składana poprzednikowi z okazji wielkich świąt kościelnych, odbyła się w klasztorze "Mater Ecclesiae" w Ogrodach Watykańskich, gdzie papież Ratzinger mieszka od 2013 r., gdy ustąpił z urzędu. Jak poinformowano dopiero 30 bm., spotkanie odbyło się tydzień temu, w Wielką Środę o trwało godzinę.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Stosunki między papieżem z Argentyny a jego poprzednikiem rodem z Niemiec są bardzo serdeczne, o czym mówił wielokrotnie sam Franciszek podczas konferencji prasowych na pokładach samolotów. Z reguły obaj spotykają się z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy i po podróżach zagranicznych obecnego biskupa Rzymu.

Reklama

Po ustąpieniu z papieskiego urzędu 28 lutego 2013 Benedykt XVI zapewnił swego, nieznanego jeszcze wówczas następcę o "posłuszeństwie i wierności". Równocześnie zapowiedział, że wycofuje się z życia publicznego a resztę życia pragnie spędzić na modlitwie i rozważaniach. Benedykt XVI, który 16 kwietnia skończy 89 lat, na zaproszenie obecnego papieża, wziął udział w kilku ważnych uroczystościach kościelnych, m.in. w obrzędzie kreowania nowych kardynałów oraz 27 kwietnia 2014 we Mszy św. kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II. Dotychczas po raz ostatni pojawił się publicznie 8 grudnia ub.r. podczas otwarcia Drzwi Świętych na rozpoczęcie Jubileuszu Miłosierdzia.

Oprócz modlitwy i medytacji papież-senior prowadzi bogatą korespondencję i gra na fortepianie. Bardzo ograniczył swoją pracę naukową. Chociaż ma problemy z poruszaniem się, codziennie po południu udaje się do Groty Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich, gdzie odmawia Różaniec. Tam też czasami spotyka się ze swoimi gośćmi.

2016-03-30 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o Fatimie, migrantach i korzeniach Europy

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aktualne problemy Europy, zwłaszcza sprawa migrantów, zdominowały wywiad, którego przy okazji niedawnego spotkania z biskupami Portugalii, przybyłymi do Watykanu z wizytą ad limina, Papież udzielił Radiu Renascença. W rozmowie z portugalską rozgłośnią katolicką Franciszek wyraził też pragnienie odwiedzenia tego kraju, w którym nigdy dotychczas nie był, nie licząc przesiadki przed laty na lotnisku w Lizbonie w drodze z Ameryki Południowej do Rzymu.

„Chcę pojechać do Portugalii na stulecie objawień w Fatimie. W roku 2017 przypada też 300 lat od znalezienia figury Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii i obiecałem, że tam wtedy będę. Ale do Portugalii również chciałbym się udać i byłoby to łatwiej, bo wystarcza jeden dzień albo dwa. Pragnę pielgrzymować do Maryi, która jest Matką i Jej obecność towarzyszy ludowi Bożemu. Nie wymaga Ona rzeczy nadzwyczajnych. Prosi zawsze, byśmy dbali o rodzinę, zachowywali przykazania, modlili się za ludzi zdezorientowanych, za grzeszników, którymi jesteśmy wszyscy, ja pierwszy. A objawia się dzieciom. To ciekawe – szuka zawsze dusz pełnych prostoty” – powiedział Papież.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję