Reklama

Wiadomości z diecezji

22 października Rada Miasta Łowicza jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta bp. Alojzemu Orszulikowi - pierwszemu Biskupowi Łowickiemu. Jak podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jan Kaliński: „Bp Alojzy Orszulik jest w Łowiczu 11 lat. Służy Kościołowi Łowickiemu oraz miastu. Uważamy, że jego zasługi dla Łowicza są wyjątkowe i to upoważnia Radę Miejską w Łowiczu do nadania Księdzu Biskupowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Biskup Łowicki Alojzy Orszulik jest osobą bardzo znaną w Polsce i rozsławia nasz Łowicz w całej ojczyźnie. To prawdziwie zasłużony Obywatel Łowicza”. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Łowicza bp. Orszulikowi zaplanowane jest na 8 grudnia. Wśród Honorowych Obywateli Łowicza znajdują się już m.in. Jan Paweł II, bp Józef Zawitkowski, rektor MWSH-P prof. Wiesław Balcerak, Jan Kołaczyński i Żołnierze Polski Podziemniej.

22 października w Muzeum Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach otwarto pierwszą wystawę z cyklu „Sztuka wokół nas”. Ekspozycja nosi tytuł: „Zaklęte w drewnie”.

24 października miało miejsce zebranie Rady Kapłańskiej diecezji łowickiej. Rada Kapłańska powstała w naszej diecezji w 1992 r. i od tego czasu zbiera się dwa razy w roku, by omawiać najważniejsze sprawy Kościoła łowickiego. Tym razem zajmowano się m.in. kwestią powołań kapłańskich.

25 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się pierwsza z dwu konferencji rejonowych, tym razem pod hasłem: „Idźcie do owiec, które poginęły...” (Mt 10, 6). W programie konferencji znalazło się nabożeństwo w kaplicy seminaryjnej - poprowadzone przez ks. dr. Stanisława Lecha. Następnie zgromadzeni wysłuchali referatu dr Małgorzaty Dudy: „Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze...? (Jk 2, 5)”. Po przerwie głos zabrał dr Stanisław Sławiński, który przedstawił referat pt. „Kryzys małżeństwa i rodziny a wiara”. Po nim przemówił ks. dr Jacek Dunin Borkowski: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę (1Tm 6,12)”. Podsumowania obrad dokonał ks. bp Alojzy Orszulik. Następna tura konferencji rejonowych odbyła się 8 listopada.

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Łowiczu - na osiedlu Bratkowice, gdzie odbyła się 14 czerwca 1999 r. Msza św. papieska - świętował w dniu 27 października 10-lecie swego istnienia. Jak podkreślają uczniowie, dyrekcja i pracownicy szkoły: „Jesteśmy jedną z wielu szkół, która nosi zaszczytne imię wielkiego Polaka Jana Pawła II, ale jedyną, która gościła Ojca Świętego w swoich murach. Jesteśmy też szkołą integracyjną, w której uczą się razem uczniowie niepełnosprawni z uczniami zdrowymi”.
W programie uroczystości jubileuszowych znalazło się m.in. uroczyste wręczenie przez Burmistrza Miasta Łowicza aktu nadania Zespołowi Szkół z Oddziałem Integracyjnym imienia Jana Pawła II, program artystyczny w wykonaniu dzieci, zatytułowany „Szkoła wczoraj i dziś”. Można też było zwiedzać Izbę Patrona i obejrzeć wystawy tematyczne, poświęcone historii szkoły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję