Reklama

„Gaudeamus” w łódzkich uczelniach teologicznych

Niedziela łódzka 45/2003

„Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je”. Tymi słowami abp Władysław Ziółek 11 października rozpoczął w łódzkiej bazylice archikatedralnej Eucharystię inaugurującą rok akademicki 2003/2004 wyższych teologicznych uczelni naszego miasta. Obok Ordynariusza naszej archidiecezji obecni byli także: bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, posłowie i senatorowie ziemi łódzkiej, rektorzy i profesorowie miejscowych uczelni wyższych, księża przełożeni łódzkich wyższych seminariów duchownych, wychowawcy i profesorowie, siostry zakonne, studenci, klerycy, rodzice i pedagodzy. Gościem specjalnym był ks. prof. dr hab. Tadeusz Styczeń z KUL-u. Uroczystość uświetniła schola gregoriańska łódzkiego WSD prowadzona przez ks. prof. Grzegorza Kopytowskiego.
Ksiądz Arcybiskup we wprowadzeniu do Liturgii podkreślił, iż zadaniem ludzi nauki jest poszukiwanie i świadczenie o prawdzie. Jedynie synteza kontemplacji i działania jest w stanie wprowadzić Boże Słowo w życie.
Homilię wygłosił ks. dr Stanisław Skobel, rektor Instytutu Teologicznego w Łodzi. Słuchanie i wprowadzanie w czyn Słowa Bożego określił on mianem „istoty życia chrześcijańskiego i w ogóle ludzkiego”. Jednocześnie Ksiądz Rektor zaznaczył, że w świecie przełomu wieków wyraźnie uobecnia się jest kryzys moralny, którego przyczyną jest sztuczne oddzielenie prawdy od wolności. Wykazując wzajemną zależność prawdy i wolności, Kaznodzieja odwołał się do encykliki Jana Pawła II Veritatis splendor. - Głównym powołaniem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy i wprowadzanie jej w codzienność - stwierdził Ksiądz Rektor. - Prawda zawarta jest w Słowie Bożym. My, chrześcijanie, mamy obowiązek świadczyć o prawdzie bez względu na warunki, w których się znajdujemy.
Po Mszy św. uroczystość inauguracyjna znalazła swój ciąg dalszy w auli łódzkiego WSD. Słowo powitalne do wszystkich zgromadzonych wygłosił ks. dr Janusz Lewandowicz, rektor WSD w Łodzi. Wspominając tegoroczną pielgrzymkę łódzkiego Seminarium do Rzymu, Ksiądz Rektor stwierdził, że uświadomiła ona księżom przełożonym i alumnom, iż jesteśmy dziedzicami europejskiej tradycji. Europę spod znaku prawa i sprawiedliwości kształtowało i nadal kształtuje chrześcijaństwo. To właśnie ono wprowadziło w naszą kulturę ideały solidarności i miłosierdzia. Żyjemy zatem w świecie przeobrażonym nie przez oświecenie, ale przez Ewangelię. Ksiądz Rektor zwrócił też uwagę, że obecnie obserwujemy utratę dziedzictwa kulturowego. Co więcej, wielu przeciwstawia wiarę rozumowi, Ewangelię - kulturze. Tymczasem nie można zapominać, że wiara wyrażając się w kulturze, otwiera przestrzeń dla rozwoju człowieka. Co więcej, człowiek ma prawo do spójności tego w co wierzy, z tym jak żyje.
Po krótkim słowie Księdza Rektora sprawozdanie z działalności łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego, łódzkiej filii UKSW i Instytutu Teologicznego przedstawił prorektor WSD w Łodzi, ks. dr Dariusz Kucharski. Następnie rektor WSD ks. Janusz Lewandowicz oraz dyrektor łódzkiej filii UKSW ks. dr Andrzej Świątczak wręczyli indeksy studentom pierwszego roku tych uczelni. Nowi studenci złożyli uroczyste ślubowanie.
Abp Władysław Ziółek poprzedził referat ks. prof. Tadeusza Stycznia krótką refleksją nad 25-leciem Pontyfikatu Jana Pawła II.
Ksiądz Arcybiskup wskazał, iż ów Prorok naszych czasów wciąż podąża naprzód, wyprzedzając epokę. - Współczesności potrzeba odważnych i odpowiedzialnych chrześcijan. Trzeba i nam dołożyć wszelkich starań, aby skutecznie głosić Ewangelię na naszej, łódzkiej ziemi. Bądźcie uczniami słuchającymi jednego Mistrza - apelował Arcypasterz diecezji.
Następnie swój referat wygłosił ks. prof. Tadeusz Styczeń - następca Karola Wojtyły na Katedrze Etyki KUL, założyciel Instytutu im. Jana Pawła II i redaktor naczelny kwartalnika Ethos. Referat poświęcony Przyjacielowi Autora, zatytułowany: Modlitwa w Getsemani wciąż trwa. Wstańmy!, opiewał postać Jana Pawła II w prawie poetyckim stylu. Obok refleksji teologicznych referat był bogaty w osobiste doświadczenia z licznych spotkań Księdza Profesora z Namiestnikiem Chrystusa. Ksiądz Profesor porównywał Jana Pawła II z jego poprzednikiem na Stolicy Piotrowej, Pawłem VI. Ukazał Papieża - Pielgrzyma jako tego, którego krzyż nie przygniata, ale unosi. Spoglądając na młodych, dostojny Prelegent zakończył słowami: „Świętość jest zawsze młoda. Albowiem Chrystus jest zawsze z nami, aż do skończenia świata”.
Modlitwa w intencji Piotra naszych czasów zamknęła uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję