Reklama

Modlitewna inauguracja

Niedziela łódzka 45/2003

Abp Władysław Ziółek w niedzielę 19 października 2003 r. przewodniczył w łódzkiej bazylice archikatedralnej uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego. Rektorzy, wykładowcy oraz studenci wszystkich łódzkich uczelni przyjęli zaproszenie duszpasterzy akademickich do udziału w modlitewnej inauguracji i licznie zgromadzili się w świątyni.
Ordynariusz łódzki powitał przedstawicieli świata akademickiego i wyraził radość, że po raz kolejny spotykają się w połowie października, aby wspólnie polecać Bogu kolejny rok pracy w wyższych uczelniach.
W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do znaczących wydarzeń ostatnich dni. Mówił o jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i beatyfikacji Matki Teresy.
- Dzisiaj sięgamy pamięcią do 16 października, w tym roku minęło 25 lat od chwili, gdy kard. Karol Wojtyła został Papieżem. 25 lat to okres krótki, ale jeśli mierzyć go w ramach dzieła, to ten czas staje się całą epoką. Już dzięki inauguracji Pontyfikatu Jan Paweł II pokazał, że pragnie aby wszyscy otworzyli „drzwi” na miłość Bożą i drugiego człowieka. Z tym orędziem Papież idzie do świata. Już od pierwszych dni swojego Pontyfikatu zawsze starał się być blisko ludzi, rozmawiał z nimi, pomagał chorym i brał na ręce dzieci... W ciągu 25 lat odbył 102 pielgrzymki. Na całym świecie głosił Chrystusa, nawołując do zgody, pokoju i poszanowania praw człowieka.
- Dziękujmy Bogu za Jana Pawła II, który prosi, byśmy o nim nie zapominali w modlitwie błagalnej - apelował do wiernych abp Władysław Ziółek. Ordynariusz łódzki, ukazując studentom te wspaniałe przykłady służby ludziom, wezwał ich do ukierunkowania wysiłków ku takim wzorcom, jakie Ojciec Święty i Matka Teresa realizowali w swoim życiu.
Po procesji z darami, Pasterz archidiecezji łódzkiej poświęcił indeksy studentów pierwszego roku, a na zakończenie Liturgii - pobłogosławił profesorów i studentów na rozpoczynający się nowy rok wytężonej pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję