Reklama

VI Święto Młodych Archidiecezji Łódzkiej

„Zajaśnijcie pięknością Chrystusa”

Sobotni ranek 4 października. Kolumna - ośrodek łódzkiej Caritas. Świeci słońce, choć we wszystkich prognozach pogody zapowiadano, że będzie padać.

Czerwona, zielona...?

Tuż przed godz. 10.00 pojawiają się pierwsi uczestnicy. W bramie dowiadują się, do jakiej grupy podczas Święta Młodych będą należeć: czerwonej, niebieskiej, żółtej, zielonej, czy czarnej. Warunki są trudne, bo przyjedzie ok. 500 osób, więc trzeba być wyrozumiałym.
Jedna osoba z grupy przybyłej z Bełchatowa, zapytana czego oczekuje po tym spotkaniu, odpowiada: „Oczekuję, że oderwę się od rzeczywistości, będę miała okazję uporządkować swoje sprawy, bardziej skupić się na modlitwie”.
Po godz. 11.00 są już wszyscy. Ze sceny wita ich ks. Jarosław Kłys - przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, organizator Święta Młodych.
Teraz przyszedł czas na kolejny punkt programu - warsztaty. Do wyboru są warsztaty: modlitewne, ewangelizacyjne, muzyczne, plastyczne, medialno-dziennikarskie, liturgiczne, zabaw bezalkoholowych oraz specjalne warsztaty dla księży.
Na warsztatach muzycznych, które prowadzi schola z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku, uczestnicy uczą się śpiewu, by w ten sposób przygotować oprawę muzyczną Mszy św. Członkowie tej scholi przez całe Święto zajmują się animowaniem śpiewu.
Na warsztatach liturgicznych młodzież rozmawia o tym, jak uatrakcyjnić Eucharystię, jak ułatwić jej przeżywanie, jak przyciągnąć do niej ludzi młodych.
Uczestnicy warsztatów plastycznych tworzą na płótnie wielki plakat, na którym na początku widnieje napis: „Człowiek”, a na końcu: „Bóg”. Wszystko, co powstanie między tym i słowami, ma pokazywać różne drogi dochodzenia człowieka do Boga. Później plakat ten stworzy w czasie Mszy św. trasę do ołtarza.
Na warsztatach medialno-dziennikarskich zajęcia dotyczą nowoczesnych metod ewangelizacji przez Internet. Młodzi oglądają strony internetowe różnych organizacji kościelnych. Łukasz Głowacki, dziennikarz Radia Plus i korespondent Niedzieli podkreśla: „Jezus Chrystus posługiwał się takimi środkami, jakie wówczas miał. Gdyby żył w naszych czasach, na pewno posługiwałby się telewizją, prasą, Internetem”. Spośród uczestników tych warsztatów wyłaniają się także osoby, które chciałyby pisać w nowo powstającym biuletynie Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.
Na warsztatach modlitewnych poruszona jest bardzo istotna kwestia w życiu każdego wierzącego człowieka - osobista relacja z Bogiem. Michał ze Wspólnoty Serca Jezusa, który prowadzi te zajęcia, mówi: „Jestem bardzo zadowolony. Nie spodziewałem się, że na nasze warsztaty przyjdzie tyle osób. Przecież były inne, jak mogłoby się wydawać, ciekawsze zajęcia”.

Grochówka wszystkim smakuje

Reklama

Pora na coś dla ciała. Po grochówkę trzeba stać w dość długiej kolejce, ale dla każdego wystarczy.
O godz. 15.00 wszyscy wychodzą w procesji po Najświętszy Sakrament, przyniesiony z kościoła w Łasku. Podczas nabożeństwa pokutnego, można skorzystać z posługi przybyłych kapłanów i przystąpić do spowiedzi. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji, gdzie odtąd można przyjść i w każdej chwili pomodlić się.

„Nawet nie wiecie, jak jesteście piękni”

Szczytowym punktem programu jest Eucharystia. Uroczystej koncelebrze przewodniczy abp Władysław Ziółek. Arcypasterz, zwracając się do młodzieży, przypomina słowa Ojca Świętego: „Nawet nie wiecie, jak jesteście piękni - twierdzi Ksiądz Arcybiskup - dlatego, że wzięliście udział w tym Święcie Młodych, że teraz przyjmujecie to słowo, które jest do was kierowane, że przygotowujecie się na spotkanie z Bogiem w Komunii św., w tej najgłębszej wspólnocie, jaka może się urzeczywistnić między Nim a nami. Jesteście piękni, jesteście ładni, czyli pełni Bożego ładu”.
Na koniec Eucharystii nawiązuje się spontaniczna rozmowa między Księdzem Arcybiskupem a młodzieżą. Młodzi reagują oklaskami.

Deszcz łask?

Tuż po zakończeniu Mszy św. zaczyna padać ulewny deszcz. Trzeba zrezygnować z ogniska i pieczenia kiełbasek. Zaplanowane koncerty muszą odbyć się w pomieszczeniu, ale to nie przeszkadza dobrej zabawie. Najpierw występuje młodzieżowy zespół „Łysy and the band”. Później gra i śpiewa rodzina Szewczyków. Beata Szewczyk opowiada, jak doszło do powstania rodzinnego zespołu: „Od młodych lat śpiewałam w chórze kościelnym. Tam poznałam mojego męża. Zaczęliśmy wspólnie grać we Francji, gdzie byliśmy przez 3 lata we wspólnocie ekumenicznej. Zauważyliśmy, że coś nam wychodzi i tak się stało, że teraz występujemy tu i ówdzie. Gramy muzykę chrześcijańską, na chwałę Pana”.
Można się zachwycać, widząc młodzież wznoszącą w górę ręce ułożone w znak Ducha Świętego i śpiewającą wraz z rodziną Szewczyków piosenkę Tomka Kamińskiego Ty tylko mnie poprowadź.
Po Szewczykach występuje Michał Gajda - członek scholi z Łasku, laureat II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Akordeonowej we Włoszech. Początkowo jego występ nie wzbudza zainteresowania. Bo czy młodym ludziom może podobać się gra na akordeonie? Przecież to taki przestarzały instrument! Po kilku minutach okazuje się, że owszem, może. Michał gra utwory, które wszyscy znają i wspólnie śpiewają.
Już po północy rozpoczyna się nabożeństwo światła. Przy zapalonych świecach wszyscy odmawiają Różaniec, bo październik jest miesiącem poświęconym tej modlitwie i Matce Bożej.

„Radosne twarze tylu młodych”

Reklama

Niedziela, niestety, nie wita nas słońcem. Przed południem wszyscy dostają list Arcybiskupa łódzkiego, napisany specjalnie do młodzieży. W liście tym po raz kolejny Pasterz łódzkiego Kościoła prosi młodych ludzi o pomoc w dziele ewangelizacji: „Z głębi serca proszę Was: pomóżcie swemu Biskupowi prowadzić łódzki Kościół po drogach trzeciego tysiąclecia. (...) Uwierzcie, że w każdej epoce i środowisku można stać się naśladowcą Chrystusa. Nie jest to dziś zadanie łatwe, lecz takim nigdy nie było. Jest przecież wyzwaniem, by przekraczać miarę człowieczeństwa i wchodzić w przestrzeń synów Bożych. Tylko w niej można dostrzec prawdziwie radosne twarze tylu młodych”.
O godz. 12.00 rozpoczyna się modlitwa Anioł Pański odmawiana w łączności z Ojcem Świętym. Na specjalnie zamówionym telebimie pojawia się Jan Paweł II, kierujący swe słowa do młodych podczas jednego ze spotkań.
Podczas całego Święta Młodych jest wiele akcentów papieskich. Termin tego spotkania też nie został wybrany przypadkowo. Ma on związek z jubileuszem 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II.
Po Aniele Pańskim czas na niedzielną Eucharystię. Jest zimno, ale młodzież rozgrzewa się śpiewem, klaskaniem, tańcem w rytm muzyki.
O godz. 15.00 rozpoczyna się Koronka do Miłosierdzia Bożego, bo 5 października to w Kościele początek Tygodnia Miłosierdzia.

Na podbój świata

Na koniec wszyscy otrzymują błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Jeszcze wspólne zdjęcie i dobiega końca VI Święto Młodych...
Tym razem było ono skierowane do młodzieży działającej przy parafiach w różnych wspólnotach, ruchach, stowarzyszeniach. Chodziło o pogłębienie więzi młodzieży z Chrystusem, aby w ten sposób mogła ona wypełnić misję ewangelizacyjną w swoim środowisku. Jednak, jak podkreśla Ksiądz Arcybiskup, „będziemy chcieli rozszerzać tę formułę na wszystkich młodych, do których nasze zaproszenie będzie docierać, bo nie chodzi tylko o to, aby zamknąć się w jakimś kręgu, ale żeby być otwartym na wszystkich.
Mam nadzieję, że z tymi młodymi można iść na podbój świata.”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: lekkoatletyka - polska sztafeta mieszana 4x400 m w finale z rekordem Europy

2021-07-30 14:00

[ TEMATY ]

Olimpiada

Tokio

Tokio 2020

PAP

Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński czasem 3.10,44 poprawili rekord Europy i awansowali do finału biegu na 4x400 m sztafety mieszanej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Walka o medale w sobotę.

Polacy mają jeszcze spore pole manewru, bo sztafeta nie wystąpiła w najmocniejszym składzie. Zabrakło w niej chociażby Karola Zalewskiego i mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek. Nie wiadomo jednak, czy trenerzy zdecydują się w sobotę na jakieś roszady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję