Reklama

„Niedziela” na Jasnej Górze

Niedziela łódzka 45/2003

Już po raz siódmy odbyła się pielgrzymka, Czytelników, przyjaciół i pracowników katolickiego tygodnika Niedziela na Jasną Górę. W tym roku nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Niedzieli Łódzkiej, więc w wigilię niedzieli Środków Społecznego Przekazu, 20 września 2003 r., spotkaliśmy się wszyscy by uczestniczyć w tym corocznym wspaniałym wydarzeniu. Zbiórka odbyła się o godz. 8.00 rano przed gmachem Seminarium Duchownego w Łodzi. Uczestnicy wyprawy przybyli punktualnie i mogliśmy wyruszyć w podróż do Jasnogórskiej Królowej.
Gdy dotarliśmy na miejsce, skierowaliśmy pierwsze kroki do auli im. o. Kordeckiego, gdzie odbyła się konferencja. Jako pierwszy głos zabrał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś, który powitał wszystkich uczestników pielgrzymki i przedstawił gości honorowych. A byli to: Czesław Ryszka, ks. Mirosław Drozdek, ks. prał. Piotr Miklasiński, dr Krystyna Czuba, o. Nikodem Kilnar, prof. dr hab. Karol Klauza. Uroczystość została urozmaicona występem dzieci z łódzkiego oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej.
Kolejnym punktem programu było przyznanie medali „Mater Verbi” (Matki Słowa). Owe wyróżnienie otrzymało 80 osób, a wśród nich ci wszyscy, którzy poprzez swoją wytrwałą pracę przyczyniają się do tworzenia i rozwijania tygodnika Niedziela. W licznym gronie osób nagrodzonych, znalazło się 6 z archidiecezji łódzkiej.
Wśród współpracowników i przyjaciół Niedzieli wyróżniono: ks. dr Kazimierza Kurka, s. Aleksandrę Topolę, s. Danutę Nowak - urszulanki. Za zaangażowanie w promowanie Tygodnika Niedziela, nagrodzono: ks. prob. Andrzeja Chyckiego oraz Celinę i Tadeusza Maćkowiaków. Natomiast z licznego grona pracowników redakcji Tygodnika Niedziela - za rzetelną i gorliwą pracę - medal otrzymał Marian Miszalski.
Gdy rozdano wszystkie nagrody, w Bazylice Jasnogórskiej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. W homilii skierowanej do redaktora naczelnego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia, księży diecezjalnych, współpracowników, korespondentów i sympatyków tygodnika, Ksiądz Arcybiskup wyraził uznanie dla pracy dziennikarzy i redaktorów, którzy poprzez swoją pracę głoszą Słowo Boże. „Już po raz siódmy przybywamy na Jasną Górę, by podziękować Panu Bogu za to wszystko, co nas otacza, za świat, który jest piękny i za Niedzielę (...), która głosi Ewangelię, jest wierna Bogu i ojczyźnie”.
Po Mszy św. modliliśmy się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Niestety, nie zostało nam czasu na zwiedzanie miasta. Na parkingu czekał już bus, którym wróciliśmy wkrótce do domu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: pewnie nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich

2021-07-30 14:51

[ TEMATY ]

prezydent

Powstanie Warszawskie

Andrzej Duda

PAP/Wojciech Olkuśnik

Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo, tamten wysiłek, tamta postawa - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję