Reklama

Łódź-Janów

Poświęcenie kaplicy w parafii bł. Papieża Jana XXIII

Niedziela łódzka 45/2003

W życiu każdej parafii są takie wydarzenia, które na trwałe wpisują się w karty jej historii. Taki właśnie fakt miał miejsce w parafii bł. papieża Jana XXIII. W sobotę 11 października br. odbyła się tam uroczystość poświęcenia długo oczekiwanej, murowanej kaplicy.
To wyjątkowe wydarzenie, połączone z dorocznym odpustem, zaszczycił swoją obecnością abp Władysław Ziółek. Witając dostojnego Gościa, ks. prob. Wojciech Anglart przypomniał ważniejsze fakty z życia parafii powstałej zaledwie 3 lata temu. Wspomniał o trudnych warunkach, w jakich do tej pory była sprawowana Eucharystia oraz poinformował, że w obecnym budynku, obok kaplicy, znajdują się także mieszkania dla duszpasterzy.
Po dokonaniu aktu poświecenia, Ksiądz Arcybiskup w słowie skierowanym do wiernych przyznał, że wzruszył go widok wzniesionej kaplicy. Nie szczędził słów uznania dla Księdza Proboszcza, który wraz z parafianami dokonał wielkiego dzieła w tak krótkim czasie. Dostojny Gość przywołał następnie bliską mu postać patrona parafii, bł. papieża Jana XXIII. Dane mu bowiem było studiować w Rzymie w czasie, gdy Angelo Giuseppe Roncalli został wybrany na urząd papieski. Był również świadkiem zwołania z inicjatywy papieża Jana XXIII Soboru Watykańskiego II, co miało miejsce 11 października 1962 r.
Doroczny odpust parafialny odbywa się na pamiątkę tego właśnie dnia.
Na zakończenie Pasterz archidiecezji życzył, aby wierni w dalszym ciągu angażowali się w budowę kościoła parafialnego, tego zarówno materialnego jak i duchowego. Ksiądz Arcybiskup podarował relikwiarz do przechowywania relikwii bł. papieża Jana XXIII, które są w posiadaniu Księdza Proboszcza.
Po zakończeniu Eucharystii wszyscy obecni adorowali relikwie Patrona parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję