Reklama

Łódzka premiera „Przed sklepem jubilera”

Miłość w najgłębszym wymiarze

W uroczyste obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II wpisał się miejski Teatr Nowy w Łodzi łódzką premierą sztuki Karola Wojtyły - Przed sklepem jubilera, w reżyserii Andrzeja M. Marczewskiego, która odbyła się 22 października br. W przedpremierowym wywiadzie prasowym reżyser powiedział m.in.: „Okazało się, że w 25. rocznicę Pontyfikatu Ojca Świętego Teatr Nowy jest jedynym w Polsce, w którym można grać sztuki Karola Wojtyły. Dyrektorzy innych scen nie chcą ryzykować apelu do ludzkiej mądrości czy sumienia. Reżyserowałem dramat Wojtyły kilkanaście razy - to literatura wyjątkowa, choć wymagająca i nie widowiskowa”.
Z pewnością Przed sklepem jubilera to nie „teatr akcji”. Najtrafniej określa sztukę podtytuł: „Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Tę medytację - psychologiczną, filozoficzną, metafizyczną, ale i zwyczajnie ludzką refleksję nad małżeństwem - rozpisał autor w swej sztuce na kilka głosów scenicznych małżonków i nupturientów. Akcja teatralna redukuje się do ślubu młodej pary, Moniki i Krzysztofa, którzy zabierają w swój związek małżeński młodzieńczy bagaż doświadczeń wyniesionych z domów: z domu, w którym mimo przedwczesnej śmierci ojca, dochowano mu wierności i pamięci oraz z domu, w którym małżonkowie stali się sobie zbyt obcy. Wnikiwa analiza, jakiej bohaterowie poddają swe małżeństwa, wspomagani przez duszpasterza Adama i metafizyczną refleksję Jubilera, ujawnia przesłanie autora - doświadczonego znawcy ludzkich serc: każdy los ludzki jest okazją, by czynić dobro, a w tym świadczeniu dobra przejawia się właśnie najgłębszy sens ludzkiej miłości.
Sztuka Karola Wojtyły jest trudna w realizacji: treść i sens słów nabierają znaczenia, spychając jakby na drugi plan inne środki aktorskiego warsztatu, ale właśnie przez to zmuszają aktorów do „maksymalizacji” pozostawionych do ich dyspozycji środków wyrazu. Odniosłem wrażenie, że zespół Teatru Nowego w pełni sprostał temu trudnemu zadaniu, którego nie ułatwia nader oszczędna, wręcz ascetyczna scenografia, dzięki której podkreślona zostaje waga autorskiego i aktorskiego słowa. Jadwiga Andrzejewska (Teresa) i Aurelia Sobczak (Anna), na barkach których spoczywa aktorski ciężar tej sztuki, wypadły świetnie, a Gabriela Czyżewska (Monika) wydobyła ze swej skromnej roli pełnię dziewczęcego wdzięku, skromności i naturalności.
Łódzki spektakl jest siódmą inscenizacją sztuki Karola Wojtyły w reżyserii Andrzeja M. Marczewskiego na deskach polskich teatrów.

Karol Wojtyła: Przed sklepem jubilera. Reżyseria: Andrzej M. Marczewski, scenografia: Anna i Tadeusz Smoliccy, muzyka: Remigiusz Mierzicki. Obsada: Andrzej Baranowski (Adam), Waldemar Czyszak (Jubiler), Jadwiga Andrzejewska (Teresa), Paweł Kropiński (Andrzej, Krzysztof), Aurelia Sobczak (Anna), Krzysztof Miklaszewski (Stefan), Gabriela Czyżewska (Monika).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję