Reklama

Europa

Rzym: rozpoczął się Europejski Kongres Miłosierdzia

W kościele św. Andrzeja „della Valle” w centrum Rzymu rozpoczął się 31 marca po południu Europejski Kongres Apostolski Miłosierdzia. Potrwa on do 4 kwietnia. Refleksje przybyłych z różnych krajów naszego kontynentu specjalistów zainaugurowało wystąpienie arcybiskupa Wiednia kard. Christopha Schönborna, który kieruje organizacją Światowy Kongres Miłosierdzia (Word Apostolic Congress of Mercy - WACOM).

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Severinson/pixabay.com

To właśnie purpurat austriacki jeszcze pod koniec życia św. Jana Pawła II zaproponował zwoływanie takich światowych spotkań poświęconych miłosierdziu Bożemu. Pierwsze odbyło się w 2008 w Rzymie, drugie - w 2011 w krakowskich Łagiewnikach, a ostatnie, jak dotychczas, w 2014 - w stolicy Kolumbii, Bogocie. O kolejnym, planowanym w stolicy Filipin, opowiedział w Radiu Watykańskim uczestniczący w obecnym spotkaniu europejskim w Rzymie sekretarz generalny WACOM kapłan francuskiej diecezji Belley-Ars, ks. Patrice Chocholski.

„Kongres światowy odbędzie się od 16 do 20 stycznia 2017 r. w Manili. Będą mu przewodniczyć kardynałowie Christoph Schönborn i Luis Tagle, który jest tam arcybiskupem. Czynny udział wezmą wszelkie mniejszości chrześcijańskie z krajów azjatyckich. Uwzględniony też zostanie kontekst stosunków międzyreligijnych. Wiele oczekujemy od tego światowego kongresu, podobnie jak od poprzedniego w Bogocie, całkowicie nastawionego na misję i peryferie, od którego rzeczywiście dużo otrzymaliśmy. Na Filipinach będzie ciekawy kontekst religijny właśnie przy nastawieniu na budowanie z Bożą pomocą cywilizacji miłosierdzia” – powiedział ks. Chocholski.

Uczestnicy rozpoczętego dzisiaj w stolicy Włoch kongresu po dwóch dniach obrad włączą się w Jubileusz ruchów, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych żyjących duchowością miłosierdzia w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W sobotę 2 kwietnia na Placu św. Piotra wezmą udział w wieczornym czuwaniu modlitewnym z papieżem, a w Niedzielę Bożego Miłosierdzia we Mszy, której będzie on tam przewodniczył.

2016-03-31 21:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: czy umiemy powiedzieć dziękuję?

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

shotscreen/CTV

Jubileusz Maryjny w Roku Miłosierdzia, plac św. Piotra, 9 października

Jubileusz Maryjny w Roku Miłosierdzia, plac św. Piotra, 9 października

"Jak wielu obcokrajowców, a także wyznawców innych religii daje nam przykład wartości, o których sami czasami zapominamy lub które lekceważymy" - stwierdził Franciszek podczas dzisiejszej Mszy św. na placu św. Piotra. Papież wskazał, że ludzie żyjący obok nas, być może pogardzani i usunięci na margines, gdyż są cudzoziemcami, "mogą nas natomiast nauczyć jak podążać drogą, której pragnie Pan". "Jakże ważna jest umiejętność dziękczynienia, uwielbiania Pana za wszystko, co dla nas czyni!" - powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii z okazji obchodów Jubileuszu Maryjnego w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia.

Publikujemy tekst papieskiej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję